Není to obyčejná surovina! Květák umí překvapit svou všestranností. Má dokonalou jemnou chuť a pokrmům dodá prospěšné látky. V receptech hravě nahradí maso, ale třeba i mouku. Nechte se námi inspirovat netradičním pojetím karfiolu.
Květák se rozděluje podle sklizně, setkat se tak můžeme s květákem zimním, raným, letním i letně podzimním. Sklízet karfiol v zimě umožňuje pěstování ve skleníku. Pojďme se podívat, čím tělo obohatíme, pokud si připravíme oběd s květákem v hlavní roli.
Zdravotní benefity květáku
- je bohatý na antioxidanty, které chrání tělo před poškozením volnými radikály a oxidačním stresem, snižuje tak riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění či rakoviny
- do těla přináší řadu minerálů: především draslík, fosfor a mangan
- může se pyšnit bohatým obsahem vitaminů: B5, B9, C a K
- obsahuje také podíl omega-3 mastných kyselin i beta-karotenu
- jeho účinky jsou protizánětlivé
- vyrovnává hladinu hormonů v krvi
- snižuje riziko srdečního onemocnění i poruch mozku
- zlepšuje trávení, je vhodný při redukci tělesné hmotnosti
Netradiční květákové recepty
Květáková pizza nejen pro celiaky
Máte rádi pizzu s křupavým těstem, ale chcete se vyhnout mouce, potažmo lepku? Květák skvěle poslouží jako základ na pizzu.
- Budete potřebovat 1 velký syrový květák, který očistíte, omyjete, rozložíte na růžičky a rozmixujete do hladké textury.
- Přesypte jej do misky, kam také přidáte tři lehce našlehaná vejce, nahrubo nastrouhaný sýr podle vaší chuti, italské bylinky, sůl a pepř. Aby těsto lépe drželo při sobě, přidat můžete také půl hrníčku oloupaných rozmixovaných mandlí nebo tři lžíce lněného semínka. Smícháním vytvoříte kompaktní těsto, trochu těžší než klasický základ na pizzu.
- Připravte si dva plechy vyložené pečicím papírem, který lehce potřete olivovým olejem. Těsto rozdělte na poloviny a vytvarujte je na plechu do tvaru pizzy ve výšce alespoň 1 cm.
- Vytvořený základ potřete trochou olivového oleje, získáte tak křupavější výsledek. Oba plechy vložte do trouby předehřáté na 200 °C a nechejte 20 minut zapékat.
- Mezitím si připravte ingredience, kterými chcete pizzu obložit. Sáhnout můžete po kvalitní šunce, mozzarelle, kozím sýru, špenátu, rajčatovém protlaku či ančovičkách.
- Po 20 minutách základ pizzy vyndejte, naaranžujte zbylé suroviny a dalších 10 až 15 minut nechte rozpéct.
Zdravější verze (ne)smaženého sýru
Dokud neochutnáte, neuvěříte, jak výtečná tato verze (ne)smaženého sýra je. Autorka článku se ke klasickému „smažáku“ už nejspíš nikdy nevrátí, je totiž stejně skvělá jako originál, a navíc si olejem nezašpiníte sporák – veškerou práci za vás totiž udělá trouba.
- Na dva „smažáky“ budete potřebovat očištěný velký květák, rozebraný na růžičky. Ty opět rozmixujte na drť, kterou vložte do připravené misky.
- Misku zakryjte potravinářskou fólií a vložte do mikrovlnné trouby. Nastavte nejvyšší stupeň ohřevu a nechte 10 minut zahřívat.
- Po vychladnutí drť přesypte do čisté utěrky, a snažte se z ní vymačkat veškerou vodu. Suchý květák poté promíchejte v misce se sladkou paprikou, oreganem, půl hrnkem nastrouhaného parmezánu, jedním vejcem, solí, pepřem a pokud chcete lehce orientální nádech, lžicí kurkumy.
- Z květákové hmoty vytvarujte na pečicí papír čtyři čtverce vysoké asi 1 cm. Je žádoucí, aby čtverce byly stejně veliké. Vložte je na 10 až 15 minut do trouby předehřáté na 200 stupňů a pečte, dokud nezezlátnou. Poté je vyjměte z trouby, na dva čtverce vyskládejte nakrájenou mozzarellu či nastrouhaný parmezán, a překryjte je zbylými dvěma čtverci. Vzniknou tedy dva květákové „sendviče“. Vložte plech ještě jednou do trouby na zhruba 5 minut, až se sýry dokonale rozpustí a oba plátky spojí.
- Nesmažený květákový sýr je hotový, podávat jej můžete klasicky s vařenými bramborami a domácí tatarskou omáčkou, případně jen tak s lehkým jogurtovým dipem.
Květákové pyré
Chystáte se připravit k nedělnímu obědu plátek masa či ryby, a nevíte jakou přílohu zvolit? Květákové pyré je vynikajícím kompromisem mezi bramborovou kaší a zeleninovou haší.
Budete potřebovat kilogramovou hlavu květáku, smetanu ke šlehání, vývar, lžíci másla a sůl.
- Očistěný květák vložte do hrnce spolu s vývarem a smetanou. Přiveďte k varu na vysokém plameni.
- Poté teplotu stáhněte a nechte probublávat cca 20 minut, dokud nebude květák úplně měkký.
- Dvě třetiny tekutiny slijte, zbytek se lžící másla dohladka. Dochuťte solí, a ještě teplé můžete podávat.
Květáková pečínka
Karfiol hravě nahradí také maso. Vyzkoušet můžete například květákovou „pečínku“ vonící indickým kořením tandoori. Květák bude za 30 minut ogrilovaný.
- V přípravách začněte s marinádou. Rozmixujte dohladka bílý či řecký jogurt, červenou cibuli, česnek, zázvor, chilli papričku, citronovou šťávu, sůl, mletý římský kmín, mletý koriandr, uzenou papriku, kurkumu a směs koření garam masala.
- Mezi dva kusy pevného alobalu vložte celou hlavu květáku zbavenou spodního košťálu, který naříznete do tvaru X. Květák ze všech stran propíchejte ostrým nožem, aby se prohříval rovnoměrně a pojmul připravenou marinádu.
- Nalijte marinádu na květák a rukami ji do něj vetřete. Důkladně květák obalte alobalem a dejte chladit na 6 hodin do lednice, nejlépe přes noc.
- Po vychlazení rozehřejte gril na střední až vysoký žár, položte na něj květák v alobalu spodní stranou dolů. Opékejte 15 minut se zakrytým poklopem, poté květák vybalte a opět přiklopený jej propékejte. Pravidelně jej znovu potírejte jogurtovou marinádou. Květák by měl být navrchu ožehnutý, uvnitř však krásně měkký.
- Po vyndání z grilu jej položte na talíř, zakryjte alobalem a nechejte ještě 5 minut odpočinout. Servíruje se se zálivkou a rýžovým salátem.
Další méně známé květákové recepty jsme pro vás připojili pod článek. Nechte se námi inspirovat a dopřejte květáku, ať může zazářit jako hlavní surovina nedělního oběda.