0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Oslavte den svatého Patrika v zelených barvách

Oslavte den svatého Patrika v zelených barvách
sdílet:
17. března se Irsko, ale i další země, zazelenají a propuknou v oslavy světoznámého irského patrona. Víte, proč je svatý Patrik oslavován, jaké země se k Irsku připojují a znáte alespoň jednu z tradic? K osvětlení tohoto svátku přikládáme také tipy na zelená jídla, kterými můžete svatého Patrika oslavit z pohodlí domova.

Život svatého Patrika

V irštině jej nazývají Naomh Pádraig, v angličtině Saint Patrick, v jeho osobnosti nalezneme mnicha, misionáře, křesťanského duchovního a také biskupa. Původ má sv. Patrik v římské Británii, tedy Welsu, v druhé polovině 5. století působil v Irsku. Rok narození i úmrtí historici jen odhadují, jeho život je však datován mezi roky 387 a 461.

Svatý Patrik, původním jménem Maewyn Succat, se narodil se do vznešené velšské rodiny. Ani lepší původ však nezabránil jeho únosu irskými otrokáři, a tak se v pouhých 16 letech dostává do Irska. Uprchnout a vrátit se domů se mu podařilo po šesti letech. Ihned nato se stává mnichem a znovu, tentokrát však svobodně, míří do Irska, aby zde působil jako misionář. Jeho pozice v církvi není zcela jasná, nejspíše zastával funkci biskupa a opata.

Jako světec začal být uctíván nedlouho po své smrti. Tvrdí se, že je pohřbený v Downpatricku po boku svatého Kolumby a svaté Brigity, kteří jsou také irskými patrony. Svatému Patrikovi se přezdívá Apoštol Irska či Věrozvěst Irů, jeho osobnost sehrála klíčovou roli v šíření křesťanství na irském území. 17. března si tedy celé Irsko připomíná jeho důležitost, a to v den jeho úmrtí.

Legendy o svatém Patrikovi

Kolem života i činů svatého Patrika koluje řada příběhů. Jeden vypráví, že svatý Patrik vyhnal všechny hady z Irska, proto se dodnes na ostrově žádný plaz nevyskytuje. Další pověst vypráví o jeho snaze vysvětlit pohanským Irům princip svaté trojice na trojlístku jetele, proto se trojlístek stal také jeho symbolem, stejně jako zelená barva.

Jaké další země se každý rok zazelenají?

Jako patrona uctívají sv. Patrika také v Anglii, Švábsku, východním Štýrsku, Austrálii, Novém Zélandu, Severní Americe, ale také ve francouzských městech Lérins a Rouen. Za svého patrona si jej zvolila i řada profesí: kováři, havíři, bednáři či kadeřníci. Do Čech se úcta ke svatému Patrikovi dostala z Německa prostřednictvím hraběte Šporka. Jeho syn v kostele Nejsvětější Trojice na Kuksu vztyčil oltář svatého Patrika s barokní malbou zázračných uzdravení nemocných.

Bohoslužby vystřídaly velké mejdany

Zelené pivoV Irsku měl svátek sv. Patrika velký křesťanský charakter, stěžejní roli hrály právě bohoslužby a až do roku 1970 byly v tento den zavřené všechny restaurace, hospody i malé nálevny. Oslavy 17. března jsou však poslední desetiletí spojeny především s konzumací alkoholu, irské whiskey, městskými průvody, ale také tancem, hudbou a veselím. Neméně důležité je správně zvolené oblečení, v tento den se Irové po celém světě oblékají do zelené a spolu s nimi všichni účastníci oslav. Tradičně se na hrudník připíná trojlístek, děti si malují svatého Patrika na tváře, jiným postačí irská trikolora.

Pro extravagantnější jedince tu jsou zelené barvy na vlasy či kostým leprikona s nalepovacími zrzavými vousy. Zelené oblečení vás podle tradice chrání právě před záludnými leprikóny, kteří zelenou nevidí. Američané ke svátku sv. Patrika přidali zvyk, který dovoluje štípnout osoby nemající nic zeleného. Pokud se budete 17. března procházet například po New Yorku, nebuďte zaskočeni, pokud vás po cestě pár lidí poštípe.

GuacamonuggetyTip: Chcete uctít den sv. Patrika nejen zeleným pivem? Připravte si k němu originální zelené guacamoggety! Oloupejte 1 cibuli a 1 stroužek česneku a nadrobno nakrájejte. 2 avokáda rozkrojte, zbavte pecky, vydlabejte a rozmačkejte. Smíchejte s cibulí, česnekem, 2 a 1/2 lžičky limetkové šťávy, 1 a 1/2 lžičky Kikkoman přirozeně fermentované sójové omáčky, 3/4 lžičky nasekaného koriandru a dochuťte tabascem. Nádobu vhodnou do mrazáku vyložte pečicím papírem a rozetřete do ní avokádovou hmotu tak, aby její vrstva byla vysoká asi 2 cm a uložte do mrazáku. Zmraženou hmotu nakrájejte na kostičky cca 2 x 2 cm, ty obalte nejprve v mouce, poté ve vejcích rozšlehaných s 1 lžičkou Kikkoman přirozeně fermentované sójové omáčky a nakonec ve strouhance. Vraťte na dalších 30 minut do mrazáku. Smažte ve fritéze dozlatova – budet to trvat 2–3 minuty. Podávejte se sladkou chilli omáčkou nebo smetanou s příchutí tabasca a pochopitelně stylovým zeleným pivem.

Tradiční irské pochoutky

Corned beef and cabbage

Hovězí maso se zelím nesmí na oslavách chybět. Corned v názvu neodkazuje ke kukuřici, ale na přípravu masa, které se nechávalo na velkých krystalech soli. Toto jídlo je typické především pro americké prostředí oslav.

Slanina jako základ

V Irsku tvořila hlavní pochoutku slanina. Tato obliba vepřového vychází z keltské tradice, ve které je kráva symbolem bohatství, a tak se zabíjela až v pokročilém stáří, do té doby se plně využívalo její mléko. Vepřová slanina se krájela, pekla, udila či jen tak zakusovala k pivu.

Domácí chléb

K oslavám křesťanského charakteru nezpochybnitelně patří čerstvý chléb, konkrétně Irish soda bread. Na kůrce musel mít vytvořený kříž symbolizující vyhánění ďábla a všeho zlého z domácnosti.

Řízné nápoje

Poslední desetiletí oslavám vévodí také alkoholické nápoje pocházející z Irska. Pro pány si dovolíme připomenout tradiční irskou whiskey, a to značky jako Jameson, Tullamore Dew, Kilberggan či Connemara. Pro dámy je tu nezaměnitelné nasládlé černé pivo Guinness či krémové likéry Baileys nebo Carolans. Zelené pivo, které k oslavám svatého Patrika také patří, se na české pípy naráží až na Zelený čtvrtek. Zelené pivní speciály můžete ale koupit už teď v pivotékách či přes e-shop pivovarů.

Zelené sušenky

Především američtí Irové na 17. března napečou zásobu roztodivných zelených sušenek. Těmi potěšíte především malé ratolesti. Využijte oblíbený recept, který stačí doplnit o zelené potravinářské barvivo . Pokud nechcete sahat po chemii, k ruce vám bude kopřiva či zelený prášek japonského čaje matcha, ze kterého můžete připravit i chutný koláč.

Další zelené pokrmy jsme vám schovaly pod článek do sekce receptů.

Foto v textu: Eprechaun, Unsplash 

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč