0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Polévky, které si vaše děti zamilují

Polévka
ZDROJ: Piotr Miazga/Unsplash
sdílet:

Polévka je grunt, říkávaly naše maminky a babičky. Ale jak je dostat do dětí, které polévkám příliš neholdují? Inspirujte se našimi polévkovými tipy, které si děti zamilují.

Polévka je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Kromě toho doplňuje tělu potřebné tekutiny. Proto by měla být nedílnou součástí jídelníčku také u dětí. Připravte jim takovou, kterou budou milovat! 

Jaké polévky se hodí pro děti?

Nejde mluvit za všechny, každé dítě je jiné. Jedni upřednostňují husté krémové polévky, ve kterých je zelenina rozmixovaná a zdobí ji například krutonk, jiní zase rádi loví těstoviny a barevné zeleninové kostičky z vývaru. Důležitá je pro děti nejen chuť, ale taky vzhled. 

Vsaďte proto na

 • zeleninové krémy a
 • vývary ze zeleniny a masa,

které lze různě obměňovat.

Co se hodí vědět?

 1. Polévky připravujte z čerstvých surovin nejlépe v bio kvalitě.
 2. Vyhýbejte se polotovarům, průmyslově vyráběným dochucovadlům nebo kořenicím směsím, které dětský jídelníček nepotřebuje. Mezi ně patří polévky například v prášku, kostky, zeleninová dochucovadla typu vegeta nebo chilli. Polotovary mohou obsahovat (a často obsahují) glutaman sodný nebo kvasnicový extrakt, bílkovinný hydrolyzát či extrakt z droždí, což jsou jen jiné názvy pro totéž.
 3. Na dochucení se nejlíp hodí jemná chuť bylinek, jídlo příliš nesolte. Je lepší, když děti poznají skutečnou chuť zeleniny a potravin.

Zeleninové krémy pro děti

Kousky dušené mrkve nebo brokolice děti mohou děti přijímat různě. Když zeleninu rozmixujte a připravte chutný zeleninový krém, děti nebudou zeleninu z polévky vybírat a vyrovnávat ji na okraj talíře. Zmizí během chvilky. Díky rozmixované zelenině bývají krémy hebké a barevné, díky čemuž je polévka pro děti přitažlivější. Servírovat můžete například:

 • Oranžový krém z mrkve. Mrkev je u dětí oblíbená a získají z ní hojnou dávku vitamínu A.
 • Zelený hráškový krém. Hrášek je přirozeně sladký, polévka tak bude mít pro děti příjemnou nasládlou chuť. Navíc v ní "utopíte" i spoustu jiné, méně oblíbené zelené zeleniny jako je například špenát, brokolice nebo pórek.
 • Červenou rajskou polévku. Děti ji milují, obzvlášť, připravíte-li ji z vyzrálých slaďoučkých rajčat.
 • Žlutý bramborový krém. Kromě brambor se ten náš skládá také z mrkve a celeru, v obměně obdobně připravíte krém z batátů

Vývary pro děti

Vývar připravujte buď ze zeleniny, nebo drůbežiho, hovězího nebo telecího masa. Vybrali jsme pro vás čtyři nejoblíbenější vývary, se kterými u dětí zabodujete:

 • Kuřecí vývar s písmenky. Takzvanou písmenkovou polévku miluje snad každé dítě! Také jste jako malí lžící vyndávali jednotlivá písmenka a polykali celá slova?
 • Pestrý zeleninový vývar. Máte-li doma ratolesti, kterým nevadí kousky zeleniny v polévce, pak jim připravte vývar s pořádnou porcí různobarevné zeleniny, nejlépe sezónní.
 • Vývar s krupičkou a vejcem. Jednoduchá, rychlá, sytá a u dětí oblíbená je polévka připravená z drůbežího vývaru, krupičky a rozšlehaného vajíčka.
 • Milionová polévka. Zeleninový vývar zavařený krupičkou a obohacený o nastrouhanou mrkev a petržel je ideální rychlou, sytou a výživově bohatou večeří pro děti.

Netradiční sladká polévka

Náš poslední tip je trochu netypická, ale za to velmi chutný a děti s ním můžete jen mile překvapit. 

Řeč je o sladké rýžové polévce s kokosovým krémem. Příprava je velmi jednoduchá a výhodou je, že si ji můžete vychutnat horkou, ale i jako studený krém.

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
 • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč