Polévky, které si vaše děti zamilují

Polévka
ZDROJ: Piotr Miazga/Unsplash
sdílet:

Polévka je grunt, říkávaly naše maminky a babičky. Ale jak je dostat do dětí, které polévkám příliš neholdují? Inspirujte se našimi polévkovými tipy, které si děti zamilují.

Polévka je zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Kromě toho doplňuje tělu potřebné tekutiny. Proto by měla být nedílnou součástí jídelníčku také u dětí. Připravte jim takovou, kterou budou milovat! 

Jaké polévky se hodí pro děti?

Nejde mluvit za všechny, každé dítě je jiné. Jedni upřednostňují husté krémové polévky, ve kterých je zelenina rozmixovaná a zdobí ji například krutonk, jiní zase rádi loví těstoviny a barevné zeleninové kostičky z vývaru. Důležitá je pro děti nejen chuť, ale taky vzhled. 

Vsaďte proto na

 • zeleninové krémy a
 • vývary ze zeleniny a masa,

které lze různě obměňovat.

Co se hodí vědět?

 1. Polévky připravujte z čerstvých surovin nejlépe v bio kvalitě.
 2. Vyhýbejte se polotovarům, průmyslově vyráběným dochucovadlům nebo kořenicím směsím, které dětský jídelníček nepotřebuje. Mezi ně patří polévky například v prášku, kostky, zeleninová dochucovadla typu vegeta nebo chilli. Polotovary mohou obsahovat (a často obsahují) glutaman sodný nebo kvasnicový extrakt, bílkovinný hydrolyzát či extrakt z droždí, což jsou jen jiné názvy pro totéž.
 3. Na dochucení se nejlíp hodí jemná chuť bylinek, jídlo příliš nesolte. Je lepší, když děti poznají skutečnou chuť zeleniny a potravin.

Zeleninové krémy pro děti

Kousky dušené mrkve nebo brokolice děti mohou děti přijímat různě. Když zeleninu rozmixujte a připravte chutný zeleninový krém, děti nebudou zeleninu z polévky vybírat a vyrovnávat ji na okraj talíře. Zmizí během chvilky. Díky rozmixované zelenině bývají krémy hebké a barevné, díky čemuž je polévka pro děti přitažlivější. Servírovat můžete například:

 • Oranžový krém z mrkve. Mrkev je u dětí oblíbená a získají z ní hojnou dávku vitamínu A.
 • Zelený hráškový krém. Hrášek je přirozeně sladký, polévka tak bude mít pro děti příjemnou nasládlou chuť. Navíc v ní "utopíte" i spoustu jiné, méně oblíbené zelené zeleniny jako je například špenát, brokolice nebo pórek.
 • Červenou rajskou polévku. Děti ji milují, obzvlášť, připravíte-li ji z vyzrálých slaďoučkých rajčat.
 • Žlutý bramborový krém. Kromě brambor se ten náš skládá také z mrkve a celeru, v obměně obdobně připravíte krém z batátů

Krémová mrkvová polévka

Více

Vývary pro děti

Vývar připravujte buď ze zeleniny, nebo drůbežiho, hovězího nebo telecího masa. Vybrali jsme pro vás čtyři nejoblíbenější vývary, se kterými u dětí zabodujete:

 • Kuřecí vývar s písmenky. Takzvanou písmenkovou polévku miluje snad každé dítě! Také jste jako malí lžící vyndávali jednotlivá písmenka a polykali celá slova?
 • Pestrý zeleninový vývar. Máte-li doma ratolesti, kterým nevadí kousky zeleniny v polévce, pak jim připravte vývar s pořádnou porcí různobarevné zeleniny, nejlépe sezónní.
 • Vývar s krupičkou a vejcem. Jednoduchá, rychlá, sytá a u dětí oblíbená je polévka připravená z drůbežího vývaru, krupičky a rozšlehaného vajíčka.
 • Milionová polévka. Zeleninový vývar zavařený krupičkou a obohacený o nastrouhanou mrkev a petržel je ideální rychlou, sytou a výživově bohatou večeří pro děti.

Písmenková kuřecí polévka

Více

Netradiční sladká polévka

Náš poslední tip je trochu netypická, ale za to velmi chutný a děti s ním můžete jen mile překvapit. 

Řeč je o sladké rýžové polévce s kokosovým krémem. Příprava je velmi jednoduchá a výhodou je, že si ji můžete vychutnat horkou, ale i jako studený krém.

Sladká rýžová polévka

Více

Související recepty

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Obchod Apetit