Přerušovaný půst: dopřejte tělu čas lačnit

pexels-oladimeji-ajegbile
ZDROJ: pexels-oladimeji-ajegbile
sdílet:
Trápí vás častá únava, pocit plného břicha nebo naopak neustálý hlad? Toužíte po redukci váhy a nedaří se vám dlouhodobě docílit požadovaných výsledků? Zkuste svému tělu dopřát dostatek času pro regeneraci. V přerušovaném půstu se střídá doba pro stravování s časem lačnění. Existuje několik možností, které se dají přizpůsobit individuálním potřebám. Každý si tak může najít fungující model půstu, ve kterém se cítí komfortně.

Půst bez nezdravého hladovění

Je možné se postit a zároveň nehladovět? Ano, v případě přerušovaného půstu přesně o toto jde. V rámci 24 hodin je dle této metody přesně vyhrazen čas na stravování a důležitý čas pro lačnění. Lačnění je považováno za velmi důležitý proces našeho těla vedoucí k mnoha příznivým činnostem celého organismu. V této fázi bychom neměli přijímat žádnou stravu. Ptáte se proč? Je pro to několik důvodů.

Náš metabolismus se ve fázi lačnění regeneruje a každým soustem jídla v této době jej v podstatě vyvedeme z rovnováhy. Namísto odpočinku tak zapíná složité mechanismy určené k trávení potravy. Naopak v čase určeném pro jídlo bychom měli zkonzumovat dostatečné množství vyvážené stravy. Člověk fungující v režimu přerušovaného půstu by se v žádném případě neměl v době lačnění cítit nepříjemně hladový. A jaké typy přerušovaného půstu existují a jak si nastavit ten správný model pro sebe?

Přerušovaný půst nás učí, jak zdravě hladovět

Více

Jak na přerušovaný půst?

Prvním krokem k přerušovanému půstu je stanovení fáze lačnění. Ta se pohybuje od 14 hodin až po 18 hodin denně. Pro příklad uvádíme jednotlivé typy půstu:

14/10 - 14 hodin lačnění, 10 hodin pro konzumaci stravy

16/8 - 16 hodin lačnění, 8 hodin pro konzumaci stravy

18/6 - 18 hodin lačnění, 6 hodin pro konzumaci stravy

Čas uvedený pro konzumaci jídla není časem, kdy nepřetržitě jíme, ale časem, kdy se můžeme libovolně stravovat. V rámci zdravého životního stylu je doporučováno jíst v intervalu 2 - 2,5 hodin. V době lačnění pak nepřijímáme žádnou stravu a dopřáváme tělu dostatek odpočinku a regenerace. Odborníci na přerušovaný půst se shodují, že čím je fáze lačnění delší, tím blahodárnější vliv na náš organismus půst má. Stále je však dobré mít na paměti, že ve fázi určené pro stravování bychom měli sníst dostatek všech důležitých živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, vitaminy, minerály apod., naše strava by měla být pestrá

Nezdravé hubnutí – jaké zdravotní potíže si můžete způsobit?

Více

Jak si nastavit vhodný model půstu pro sebe?

Přerušovaný půst nabízí našemu organismu hned několik benefitů. Lidé, kteří dlouhodobě oddělují lačnící a stravovací fázi dne se cítí plni energie a často přichází i výrazná redukce váhy. Organismus odpočinku navíc lépe bojuje se záněty, jelikož má ve fázi lačnění dostatek času na důležité procesy, které v dané chvíli nezatěžuje trávení. Přerušovaný půst se zároveň doporučuje lidem s cukrovkou, jelikož správné rozložení příjmu stravy ovlivňuje hladinu krevního cukru. V případě diabetu je však vhodné poradit se s odborníkem na rozložení času pro stravu a lačnění dle individuálních potřeb. I v případě zdravého člověka bez diabetu jsou potřeby individuální a zatímco někdo se ráno vzbudí hladový a bez pořádného sousta nemůže začít den, jiný ráno na jídlo ani nepomyslí a první sousto přichází až v průběhu dopoledne. Na všechny tyto věci je třeba brát zřetel při volbě vhodného času pro lačnění. Pokud víte, že nejvíce jídla zkonzumujete dopoledne a vaše tělo je na to navyklé, volte metodu, kdy lačníte k večeru a přes noc a ráno začněte den snídaní.  

Vyvážená a chutná svačina pro děti i dospělé

Více

 

 

Obchod Apetit