Přivolejte jaro s pestrou bowl (miskou)

Přivolejte jaro s pestrou bowl (miskou)
sdílet:
Vytvořte si originální bowl inspirovanou světovými trendy a přidejte své oblíbené ingredience dle vlastní chuti. My jsme si pro vás dnes připravili tipy na misky zářící jako jarní louka, které definitivně zaženou mrazivé dny a otevřou dveře jarnímu vaření. Přivítejte jaro s jedinečnou havajskou pochoutkou, které po ochutnání zaručeně přijdete na chuť.

Co je to bowl a odkud pochází?

Koncept misek plných pestré škály čerstvých a zdravých surovin vznikl již v druhé polovině 20. století, jeho skutečný původ však sahá daleko do historie původních obyvatel Polynésie. Tradiční poke bowl, jak ji dnes známe, k nám doputovala z Havaje, odkud se v průběhu let rozšířilo toto označení do celého světa. Postupem času vznikly různé alternativy se stejným konceptem a různými, často lokálními surovinami.

V současnosti se jedná o moderní gastronomický trend, který se postupem času těší čím dál větší oblibě a své uplatnění našel v mnoha restauračních zařízeních, kde se podávání různých typů bowl stalo hlavním konceptem. Stejně tak propadl přípravě bowl i svět foodblogerství a sociálních médií, jelikož se jedná o jedno z nejvíce fotogenických jídel, které můžeme napříč sociálními sítěmi vidět.

V rámci putování po rozvíjejícím se bowl trendu se můžeme setkat s novými názvy, které napovídají místu vzniku (Buddha bowl inspirovaná Asií), složení (Acai bowl se superpotravinou Acai) nebo typu jídla (Smoothie bowl na snídani). 

Poke bowl: zdravá, vynikající a skvěle vypadající miska chutí

Poke bowl: zdravá, vynikající a skvěle vypadající miska chutí

Více

Pravidla přípravy bowl

Nejen barevná pestrost je však důvodem, proč bychom si čas od času měli takovou bowl dopřát. Přestože příprava bowl nepodléhá přísným pravidlům a finální servírování je variabilní dle chuti, abychom si bowl mohli připravit doma, podívejme se na základní doporučení pro sestavování a vrstvení. Typická bowl je synonymem pro hojnost a pestrost a patří do ní zpravidla tyto ingredience:

 • obiloviny či pseudoobiloviny
 • čerstvá zelenina
 • tepelně upravená či kvašená zelenina
 • proteinová složka (ryba, tofu, fazole, hummus, …)
 • posyp ve formě klíčků, semínek a bylinek
 • zálivka
 • ostatní oblíbené suroviny, které ladí k základu
   

Klasická bowl tedy obsahuje velké množství různých surovin, které k sobě vzájemně ladí. Zpravidla se servírují po jednotlivých částech do misky a nemíchají se dohromady, což dává strávníkům možnost jíst bowl dle své chuti a míchat tak jednotlivé ingredience přímo v misce. Při pohledu na správně připravenou a naservírovanou bowl člověku oči přecházejí. 

Středomořská miska

Středomořská miska

Více

Vyzkoušejte dokonalou jarní bowl

Jarní sluníčko už klepe na dveře a příprava barevné bowl je ideální možností pro přivítání probouzející se přírody. Miska plná pestrosti vesele naladí nejen svým vzhledem, ale patří také mezi jídla s bohatou nutriční hodnotou, která vám dodají energii a po jejich konzumaci se budete cítit svěže a fit. Navíc jako bonus dodá vašemu tělu spoustu potřebných vitaminů a prospěšných látek.

Správná bowl hýří barvami a ani u té jarní by tomu nemělo být jinak. Nabízí se využití lokální zeleniny jako je mrkev, kterou krájejte na tenké plátky, hrášek, čerstvé nebo kvašené zelí, použít můžete i pečenou červenou řepu nebo plátky salátové okurky. Ten správný říz dodá bowl pokrmu najemno pokrájená chilli paprička nebo nakládané papričky jalapeńos. Fantazii se meze nekladou a rozhodně se nebojte experimentovat. Nám v redakci nejvíce zachutnala bowl s krevetami. V jarní bowl by také rozhodně neměla chybět naklíčená semínka, jimž se budeme tento týden také blíže věnovat. Podívejte se třeba na možnost klíčení luštěnin a připravte si tak důležité komponenty doma. 

Inspiraci na přípravu různých typů bowl najdete v receptech pod článkem, kde nechybí ani tipy pro úpravu jednotlivých komponentů tak, abyste si vychutnali tu nejlepší bowl v pohodlí domova.

Související články

Poke bowl: zdravá, vynikající a skvěle vypadající miska chutí
 • Novinky a zajímavosti

Poke bowl: zdravá, vynikající a skvěle vypadající miska chutí

Prosluněná historiePůvod tohoto pokrmu bychom mohli hledat v dávnověké minulosti polynéských ostrovů. Kolébkou těchto misek se však stala Havaj, kde zažily velkou oblibu už v 70. letech minulého století. Využívaly se místní dary...
Smoothie bowl - barevná miska plná chuti a zdraví
 • Novinky a zajímavosti

Smoothie bowl - barevná miska plná chuti a zdraví

Chcete si připravit zdravou, chutnou a na pohled krásnou snídani? Vyzkoušejte smoothie bowl – barevnou misku plnou úžasných surovin, která vás zasytí až do oběda, a navíc skvěle vypadá. Pojďme se podívat na to, co smoothie bowl vlastně je,...

Obchod Apetit