Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Přivolejte jaro s pestrou bowl (miskou)

Přivolejte jaro s pestrou bowl (miskou)
sdílet:
Vytvořte si originální bowl inspirovanou světovými trendy a přidejte své oblíbené ingredience dle vlastní chuti. My jsme si pro vás dnes připravili tipy na misky zářící jako jarní louka, které definitivně zaženou mrazivé dny a otevřou dveře jarnímu vaření. Přivítejte jaro s jedinečnou havajskou pochoutkou, které po ochutnání zaručeně přijdete na chuť.

Co je to bowl a odkud pochází?

Koncept misek plných pestré škály čerstvých a zdravých surovin vznikl již v druhé polovině 20. století, jeho skutečný původ však sahá daleko do historie původních obyvatel Polynésie. Tradiční poke bowl, jak ji dnes známe, k nám doputovala z Havaje, odkud se v průběhu let rozšířilo toto označení do celého světa. Postupem času vznikly různé alternativy se stejným konceptem a různými, často lokálními surovinami.

V současnosti se jedná o moderní gastronomický trend, který se postupem času těší čím dál větší oblibě a své uplatnění našel v mnoha restauračních zařízeních, kde se podávání různých typů bowl stalo hlavním konceptem. Stejně tak propadl přípravě bowl i svět foodblogerství a sociálních médií, jelikož se jedná o jedno z nejvíce fotogenických jídel, které můžeme napříč sociálními sítěmi vidět.

V rámci putování po rozvíjejícím se bowl trendu se můžeme setkat s novými názvy, které napovídají místu vzniku (Buddha bowl inspirovaná Asií), složení (Acai bowl se superpotravinou Acai) nebo typu jídla (Smoothie bowl na snídani). 

Pravidla přípravy bowl

Nejen barevná pestrost je však důvodem, proč bychom si čas od času měli takovou bowl dopřát. Přestože příprava bowl nepodléhá přísným pravidlům a finální servírování je variabilní dle chuti, abychom si bowl mohli připravit doma, podívejme se na základní doporučení pro sestavování a vrstvení. Typická bowl je synonymem pro hojnost a pestrost a patří do ní zpravidla tyto ingredience:

  • obiloviny či pseudoobiloviny
  • čerstvá zelenina
  • tepelně upravená či kvašená zelenina
  • proteinová složka (ryba, tofu, fazole, hummus, …)
  • posyp ve formě klíčků, semínek a bylinek
  • zálivka
  • ostatní oblíbené suroviny, které ladí k základu
     

Klasická bowl tedy obsahuje velké množství různých surovin, které k sobě vzájemně ladí. Zpravidla se servírují po jednotlivých částech do misky a nemíchají se dohromady, což dává strávníkům možnost jíst bowl dle své chuti a míchat tak jednotlivé ingredience přímo v misce. Při pohledu na správně připravenou a naservírovanou bowl člověku oči přecházejí. 

Vyzkoušejte dokonalou jarní bowl

Jarní sluníčko už klepe na dveře a příprava barevné bowl je ideální možností pro přivítání probouzející se přírody. Miska plná pestrosti vesele naladí nejen svým vzhledem, ale patří také mezi jídla s bohatou nutriční hodnotou, která vám dodají energii a po jejich konzumaci se budete cítit svěže a fit. Navíc jako bonus dodá vašemu tělu spoustu potřebných vitaminů a prospěšných látek.

Správná bowl hýří barvami a ani u té jarní by tomu nemělo být jinak. Nabízí se využití lokální zeleniny jako je mrkev, kterou krájejte na tenké plátky, hrášek, čerstvé nebo kvašené zelí, použít můžete i pečenou červenou řepu nebo plátky salátové okurky. Ten správný říz dodá bowl pokrmu najemno pokrájená chilli paprička nebo nakládané papričky jalapeńos. Fantazii se meze nekladou a rozhodně se nebojte experimentovat. Nám v redakci nejvíce zachutnala bowl s krevetami. V jarní bowl by také rozhodně neměla chybět naklíčená semínka, jimž se budeme tento týden také blíže věnovat. Podívejte se třeba na možnost klíčení luštěnin a připravte si tak důležité komponenty doma. 

Inspiraci na přípravu různých typů bowl najdete v receptech pod článkem, kde nechybí ani tipy pro úpravu jednotlivých komponentů tak, abyste si vychutnali tu nejlepší bowl v pohodlí domova.

Související články

Apetit magazín

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč