0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Seriál o mase: hovězí líčka

Seriál o mase: hovězí líčka
sdílet:
Celá desetiletí na pultech v řeznictví chyběla, až v posledních letech jim nejlepší šéfkuchaři vrátili zaslouženou slávu. Hovězí líčka dušená na pivě či víně totiž nemají konkurenci!

Líčko, jak název napovídá, pochází z tváře skotu. Je to krásný kus hovězího masa, který – jak říká šéfkuchař Václav Frič – si řezníci berou domů (a zákazníkům nenechají nic). Jde o část žvýkacích svalů, která je plná zdraví prospěšného kolagenu, proto je maso z líček tak šťavnaté, ačkoli téměř neobsahuje tuk.

Proč si koupit líčka?

Pro cenu. Líčka se prodávají od 190 Kč/kg, v biokvalitě za ně zaplatíte zhruba o 60 až 100 Kč více. Když si z nich pak doma připravíte jednu z nejoblíbenějších položek menu drahých restaurací, jako jsou líčka na víně, přesvědčíte se, že se koupě hovězích líček opravdu vyplatí.

Pro chuť. Libové maso z líček je ještě jemnější než hovězí kližka, má výraznou chuť a je šťavnaté. Neexistuje lepší maso na dušení. Připravíte z něj královskou pochoutku. Hovězí líčka jsou skvělá na guláš, dušená na bílém víně, s olivami ve španělské úpravě, po myslivecku či s těstovinami.

Brazírováním k dokonalosti

Může se zdát, že je brazírování další kulinářskou přípravou masa, na kterou aby hospodyňka měla vyšší dívčí, opak je však pravdou. Brazírování vychází z francouzského braiser, tedy dušení, přesto zahrnuje vícero snadných úkonů. Prvním z celého procesu je prudké osmažení masa. Poté se spolu s tekutinou (nejčastěji vývarem, vínem či pivem) přiklopené pokličkou peče při nízké teplotě 3 až 4 hodiny. Díky tekutině se maso dusí a zároveň peče. Správné brazírování tedy potřebuje svůj čas, nižší teplotu a dostatek tekutiny. Díky tomu se kolagen rozpustí a z tuhého, žvýkavého kusu masa se stane rozpadající měkká pochoutka. Brazírováním se tedy připravují i méně oblíbené části masa, jako jsou například líčka, kližka, hovězí krk či přední hrudí.

Hovězí líčka po burgundsku

Měkké hovězí či telecí maso, temně rudá výrazná omáčka se sladkou chutí kořenové zeleniny a zemitostí vína, se podává s bramborovou kaší a tvoří spolu opravdový chuťový zážitek. Během posledních let se díky českým šéfkuchařům stal pokrm gurmánským hitem a vrátil do zájmu i opomíjené kousky masa. Hovězí líčka po burgundsku připravíte brazírováním, při kterém se maso dusí v troubě minimálně 2 hodiny. Čím více času mu dopřejete, tím bude lepší. Na přípravu se hodí také pomalý hrnec, ve kterém můžete nechat líčka táhnout klidně celou noc. Stejně jako s časem nešetřete ani na kvalitním červeném víně, ve kterém se bude maso dusit. Hovězí maso chutně doplní Rulandské modré, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir nebo některé těžší francouzské odrůdy.

Vyměňte víno za pivo

Hovězím líčkům sluší nejen červené víno, ale také poctivé české tmavé pivo. Ke kořenové zelenině přidejte vývar spolu s černým pivem, který dodá potřebnou sladkost i nádech karamelu. Výsledná omáčka vás jistě zaujme svou lehce nasládlou chutí.

Bylinková salsa verde

K měkkému rozpadajícímu se masu můžete podávat také sytě zelenou bylinkovou omáčku, která celý pokrm doplní svou aromatickou vůní a svěží chutí. Salsa se připravuje zvlášť, její základ tvoří čerstvé bylinky, v našem případě je to máta, petrželka, dále také kapary, vinný ocet, sardelové řezy a dijonská hořčice. Vyzkoušejte k nedělnímu obědu tuto netradiční kombinaci, která v ústech rozehraje delikátní symfonii chutí.

Jemná gulášová polévka

Máte-li k dispozici hovězí líčka, ale nechce se vám do výše uvedené úpravy, připravte si z nich gulášovou polévku. Líčka budou dokonale měkká a známý pokrm získá zcela nový rozměr.

 

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
  • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč