Ke svatomartinským slavnostem se u nás už tradičně peče husa se zelím. Jemné husí maso je však doma i v jiných kuchyních. Židovské kuchařky ho pomalu dusí s kroupami, fazolemi a podávají jej především o slavnostních dnech. Nahlédněte spolu s námi pod pokličku šouletu.
Tak jako v naší kuchyni neexistuje jeden jediný správný předpis na guláš, tak i v židovské kuchyni může mít šoulet více podob. Vždy by však měl obsahovat maso, fazole a kroupy. Jako jedno z mála vysloveně tučných židovských jídel se šoulet podává především při slavnostních příležitostech.
- Jeho příprava se po staletí řídí pravidly, která souvisejí s náboženstvím, mají však i svůj praktický význam. Šoulet je jídlo typické pro sedmý, sváteční den židovského týdne, kdy se odpočívá a kuchařky nevaří. Proto se jídlo z jednoho hrnce ponechává na zdroji tepla od pátečního odpoledne, aby se mohlo jíst v sobotu k obědu.
Jeho přípravy se nemusíte bát. Je nenáročná, jen zabere trochu víc času. Lahodné jídlo z jednoho hrnce se pomalu dusí několik hodin, nebo, chcete-li klidně i přes noc, jako to dělají židovské kuchařky.
- Poněkud zdlouhavé dušení vytváří nesrovnatelně vláčnější maso než rychlá úprava a celý dům provoní neodolatelnou vůní. Ráno pak pod poklicí najdete všechny suroviny dokonale prolnuté chutí i vůní. Na vlákna se rozpadající křehké maso, máslově jemné fazole i skvěle dochucené kroupy, které do sebe nasákly tuk z husího masa.
Lahodná kulinářská stopa
Z důvodu nepříznivých historických okolností židé po staletí putovali mimo svou původní vlast a zanechávali po celém světě svou kulinářskou stopu. Současně své pokrmy obohacovali o místní speciality. Často pak ani nelze určit, kdo inspiroval koho, nebo jaká úprava pokrmu je ta původní. Proto nepřekvapí, že pomalu pečená husí stehna s fazolemi najdeme také například ve francouzské regionální kuchyni. Její legendární cassoulet se židovskému šouletu blíží jak názvem, tak úpravou. Jen Francouzi jídlo z jednoho hrnce obohacují i o klobásky a další ingredience, které nejsou v židovské kuchyni povolené.
Sladká tečka
Židovské sladkosti patří k vyhlášeným a najdete je v mnoha světových kuchyních, kde zdomácněly natolik, že už nikdo ani netuší jejich židovský původ. V amerických domácnostech si zamilovali kynuté šneky s cukrem a skořicí. Upéct je umí snad každá kuchařka. Jsou výborné i jako snídaně ke kávě a díky snadné přípravě nezaskočí ani začátečníka.
Jako sladkou tečku židovského menu si můžete dát také malé smažené koblížky plněné džemem a ovocným želé. A zapomenout nemůžeme ani na jeden z nejtypičtějších židovských dezertů, možná téměř sladké jídlo, latkes – placičky ze syrových brambor, které se podávají se sušeným ovocem svařeným s vínem a kořením.