0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Slavnostní židovská kuchyně: husa v šouletu

Slavnostní židovská kuchyně: husa v šouletu
sdílet:

Ke svatomartinským slavnostem se u nás už tradičně peče husa se zelím. Jemné husí maso je však doma i v jiných kuchyních. Židovské kuchařky ho pomalu dusí s kroupami, fazolemi a podávají jej především o slavnostních dnech. Nahlédněte spolu s námi pod pokličku šouletu.

Tak jako v naší kuchyni neexistuje jeden jediný správný předpis na guláš, tak i v židovské kuchyni může mít šoulet více podob. Vždy by však měl obsahovat maso, fazole a kroupy. Jako jedno z mála vysloveně tučných židovských jídel se šoulet podává především při slavnostních příležitostech. 

Jeho příprava se po staletí řídí pravidly, která souvisejí s náboženstvím, mají však i svůj praktický význam. Šoulet je jídlo typické pro sedmý, sváteční den židovského týdne, kdy se odpočívá a kuchařky nevaří. Proto se jídlo z jednoho hrnce ponechává na zdroji tepla od pátečního odpoledne, aby se mohlo jíst v sobotu k obědu.

Jeho přípravy se nemusíte bát. Je nenáročná, jen zabere trochu víc času. Lahodné jídlo z jednoho hrnce se pomalu dusí několik hodin, nebo, chcete-li klidně i přes noc, jako to dělají židovské kuchařky. Poněkud zdlouhavé dušení vytváří nesrovnatelně vláčnější maso než rychlá úprava a celý dům provoní neodolatelnou vůní. Ráno pak pod poklicí najdete všechny suroviny dokonale prolnuté chutí i vůní. Na vlákna se rozpadající křehké maso, máslově jemné fazole i skvěle dochucené kroupy, které do sebe nasákly tuk z husího masa.

Lahodná kulinářská stopa

Z důvodu nepříznivých historických okolností židé po staletí putovali mimo svou původní vlast a zanechávali po celém světě svou kulinářskou stopu. Současně své pokrmy obohacovali o místní speciality. Často pak ani nelze určit, kdo inspiroval koho, nebo jaká úprava pokrmu je ta původní. Proto nepřekvapí, že pomalu pečená husí stehna s fazolemi najdeme také například ve francouzské regionální kuchyni. Její legendární cassoulet se židovskému šouletu blíží jak názvem, tak úpravou. Jen Francouzi jídlo z jednoho hrnce obohacují i o klobásky a další ingredience, které nejsou v židovské kuchyni povolené. 

Sladká tečka

Židovské sladkosti patří k vyhlášeným a najdete je v mnoha světových kuchyních, kde zdomácněly natolik, že už nikdo ani netuší jejich židovský původ. V amerických domácnostech si zamilovali kynuté šneky s cukrem a skořicí. Upéct je umí snad každá kuchařka. Jsou výborné i jako snídaně ke kávě a díky snadné přípravě nezaskočí ani začátečníka.

Jako sladkou tečku židovského menu si můžete dát také malé smažené koblížky plněné džemem a ovocným želé. A zapomenout nemůžeme ani na jeden z nejtypičtějších židovských dezertů, možná téměř sladké jídlo, latkes – placičky ze syrových brambor, které se podávají se sušeným ovocem svařeným s vínem a kořením. 

Husí maso sluší mnoha jídlům. Vyberte si z následujících receptů.

Související články

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč