0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Snadná zimní jídla: růžičková kapusta

Snadná zimní jídla: růžičková kapusta
sdílet:
Geniální zimní zelenina, které sluší krátká tepelná úprava a minimum surovin k dochucení.

Proč si zamilovat růžičkovou kapustu

Růžičková kapusta je výrazným nositelem tzv. umami chuti, která doplňuje základní paletu chutí, jimiž jsou slaná, sladká, hořká a kyselá. Zvláštní druh lahodnosti sluší téměř každému jídlu, do kterého se rozhodnete kapustičky přidat.

Ze zdravotního hlediska pomáhají posilovat imunitní systém, krvetvorbu i regeneraci buněk. Jsou skvělé jako prevence chřipky a nachlazení. Zvyšují pevnost tkání a podporují vylučování vody z těla.

Na co si dát pozor při nákupu

Pro růžičkovou kapustu platí to samé jako pro jiné druhy zeleniny. Dopřejte si kvalitu, ne kvantitu. Vybírejte kapustičky, které jsou jasně zelené, bez žlutých skvrn, na dotek pevné a bez náznaku hniloby. Skladujte je v chladu a suchu, ne však příliš dlouho. Lednice jim nesvědčí, při delším pobytu ztrácí barvu u chuť a začnou měknout. V mrazáku se neztratí ani mražené kapustičky, které si déle zachovají své vlastnosti.

Ideální úprava růžičkové kapusty

Krátce, rychle, jednoduše, tak bychom mohli charakterizovat ideální postup při jakékoliv úpravě růžičkové kapusty. 

3 zlatá pravidla pro vaření kapustiček:

  1. Před vařením se doporučuje kapustičky zespodu, u košťálu nakrojit do kříže. Provaří se rychleji i ve středu a jejich úprava se tak výrazně zkrátí. 
  2. Vařte je nejlépe v páře, buď ve speciálně upraveném hrnci nebo si připravte vlastní improvizovaný. Do hrnce s vodou vložte podložku na napařování knedlíků nebo na jeho okraj zavěste kovové sítko. Důležité je, aby se nedotýkaly vody. Skvěle vám poslouží také speciální bambusový nástavec, který se běžně používá na japonské knedlíčky. Kapustičky můžete s úspěchem také opékat, zapékat nebo dusit.
  3. Kapustičky vařte jen nezbytně dlouhou dobu. Jakmile získají jasně zelenou barvu, šup s nimi pryč ze zdroje tepla. Pozor, tady jde o vteřiny! Šéfkuchaři v tomto okamžiku chladí uvařenou zeleninu v misce s vodou a ledem, aby zastavili působení tepla. Vy to můžete vyzkoušet taky nebo ji dejte za okno na parapet. V zimě je na něm chladno víc než dost.

Kam s kapustičkami

Univerzální kapustičky jako dokonalá zimní příloha ladí především k masovým pečením. Proslavené jsou kapustičky opékané spolu se slaninou. Tuto kombinaci si zamilovali především v anglosaských zemích a najdete ji jako nezbytný doplněk k pomalu pečenému masu. Kromě slaniny jim sluší také zakysaná smetana.

Nezaměnitelná chuť kapustiček vynikne i jen s máslem nebo olivovým olejem a pár vločkami kvalitní mořské soli. U takové úpravy je opravdu důležité správné vaření, jak jsme popsali výše. Krátce, rychle, al dente.

Díky výrazné chuti svědčí kapustičky jídlům připravovaných z několika surovin. Když je doplníte sýrem, slaninou nebo jinými sytými přísadami, vydají za samostatný chod. Navíc vám jejich úprava zabere opravdu minimum času. Kapustičky jsou opravdu univerzální. Osvědčí se v jídlech s rýží, bramborami i těstovinami. Vyzkoušejte a uvidíte sami. 

Nechte se zlákat následujícími recepty na zimní vaření s růžičkovou kapustou.

Apetit magazín

Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit