Podle nejnovějších výzkumů konzumují lidé v České republice až 3x více soli, než je doporučená denní dávka. Ta představuje 5 gramů, což je množství odpovídající zhruba jedné kávové lžičce.
Jenomže ne vždy je na vině domácí vaření a dochucování. Spoustu nadbytečné soli konzumujeme i v potravinách, které si kupujeme v obchodech. Ke snižování obsahu soli v potravinách by tedy neměla přistoupit jen veřejnost, ale i potravinářské firmy, na což se snaží svým programem upozornit iniciativa Vím, co jím.
Z výsledků jejich zkoumání vyplynulo, že některé potraviny obsahují dokonce maximální doporučenou denní dávku soli. Mezi ně patří hotová jídla, mražené potraviny, lahůdky i sladkosti. Nejvíce soli z běžných potravin obsahuje pečivo (i celozrnné) a již zmíněné sladké - bábovky, sušenky a podobně.
Změnit by se měl i přístup výrobců
Ta apeluje na spotřebitele, aby se o nadměrné množství soli více zajímali, jinak se přístup výrobců nezmění. Podle nich snížení soli o 10 – 15 % ve výrobku člověk téměř ani nezaznamená, ovšem ze zdravotního hlediska představuje snížení soli v jídelníčku prevenci mnohých zdravotních rizik. Mimo jiné třeba snížení výskytu cévních mozkových příhod a kardiovaskulárních onemocnění.
Rizika nadbytečného příjmu soli
Sůl se skládá ze sodíku, chlóru a nepatrného množství dalších látek. Na dva a půl gramu soli připadá 1 gram sodíku. A právě ten je ze zdravotního hlediska nejrizikovější. Pokud tělo sodíkem zatížíme, nejvíce jsou postižené ledviny, které nestíhají přebytečný sodík vylučovat. Jeho nadbytečné množství putuje do krve, zvyšuje její objem a krevní tlak.
Na co si dát pozor
Sůl se neskrývá jen ve slaných potravinách, jak se mnozí lidé mylně domnívají. Velké množství soli obsahují i potraviny sladké. Tam je skrytá sůl nejzákeřnější, protože jejich sladká chuť sůl úspěšně maskuje.
Sůl má i světlou stránku
Není ale nutné sůl zcela zavrhovat. Má totiž i několik pozitivních účinků. Sodík v ní obsažený je nezbytný k přenosu nervových impulzů a také pro svalovou aktivitu. Pokud soli přijímáme dostatek a ne nadbytek, sodík se spolu s dalšími prvky podílí na rovnováze tekutin v těle.
Nejvíce soli přijímáme ze zdrojů:
- 75 – 80 % soli přidáno při výrobě potravin
- 10 – 15 % při přípravě jídla a dochucování
- 10 % je přirozený obsah sodíku v potravinách
Jak redukovat příjem soli v jídelníčku
Pokud chcete sůl v jídelníčku omezit, zaměřte se na etikety potravin, přesněji na obsah soli v nich. Vyhněte se konzervovaných, instantních a sterilovaných pokrmů a naopak zvyšte příjem čerstvého ovoce a zeleniny. Místo solených a pražených oříšků jezte raději ořechy nesolené. Dbejte na pestrý jídelníček a dostatečný příjem tekutin.