0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak se vyhnout nadměrnému příjmu soli ve stravě?

Jak se vyhnout nadměrnému příjmu soli ve stravě?
sdílet:

Podle nejnovějších výzkumů konzumují lidé v České republice až 3x více soli, než je doporučená denní dávka. Ta představuje 5 gramů, což je množství odpovídající zhruba jedné kávové lžičce.

 

Jenomže ne vždy je na vině domácí vaření a dochucování. Spoustu nadbytečné soli konzumujeme i v potravinách, které si kupujeme v obchodech. Ke snižování obsahu soli v potravinách by tedy neměla přistoupit jen veřejnost, ale i potravinářské firmy, na což se snaží svým programem upozornit iniciativa Vím, co jím.

Z výsledků jejich zkoumání vyplynulo, že některé potraviny obsahují dokonce maximální doporučenou denní dávku soli. Mezi ně patří hotová jídla, mražené potraviny, lahůdky i sladkosti. Nejvíce soli z běžných potravin obsahuje pečivo (i celozrnné) a již zmíněné sladké - bábovky, sušenky a podobně.

Změnit by se měl i přístup výrobců

Ta apeluje na spotřebitele, aby se o nadměrné množství soli více zajímali, jinak se přístup výrobců nezmění. Podle nich snížení soli o 10 – 15 % ve výrobku člověk téměř ani nezaznamená, ovšem ze zdravotního hlediska představuje snížení soli v jídelníčku prevenci mnohých zdravotních rizik. Mimo jiné třeba snížení výskytu cévních mozkových příhod a kardiovaskulárních onemocnění.

Rizika nadbytečného příjmu soli

Sůl se skládá ze sodíku, chlóru a nepatrného množství dalších látek. Na dva a půl gramu soli připadá 1 gram sodíku. A právě ten je ze zdravotního hlediska nejrizikovější. Pokud tělo sodíkem zatížíme, nejvíce jsou postižené ledviny, které nestíhají přebytečný sodík vylučovat. Jeho nadbytečné množství putuje do krve, zvyšuje její objem a krevní tlak.

Na co si dát pozor

Sůl se neskrývá jen ve slaných potravinách, jak se mnozí lidé mylně domnívají. Velké množství soli obsahují i potraviny sladké. Tam je skrytá sůl nejzákeřnější, protože jejich sladká chuť sůl úspěšně maskuje.

Sůl má i světlou stránku

Není ale nutné sůl zcela zavrhovat. Má totiž i několik pozitivních účinků. Sodík v ní obsažený je nezbytný k přenosu nervových impulzů a také pro svalovou aktivitu. Pokud soli přijímáme dostatek a ne nadbytek, sodík se spolu s dalšími prvky podílí na rovnováze tekutin v těle. 

Nejvíce soli přijímáme ze zdrojů:

  • 75 – 80 % soli přidáno při výrobě potravin
  • 10 – 15 % při přípravě jídla a dochucování
  • 10 % je přirozený obsah sodíku v potravinách

Jak redukovat příjem soli v jídelníčku

Pokud chcete sůl v jídelníčku omezit, zaměřte se na etikety potravin, přesněji na obsah soli v nich. Vyhněte se konzervovaných, instantních a sterilovaných pokrmů a naopak zvyšte příjem čerstvého ovoce a zeleniny. Místo solených a  pražených oříšků jezte raději ořechy nesolené. Dbejte na pestrý jídelníček a dostatečný příjem tekutin. 

Související články

Znáte růžovou sůl?
  • Tipy a triky

Znáte růžovou sůl?

Himalájská růžová sůl je čistě přírodní sůl, která obsahuje pro tělo důležité minerály. Můžete se s ní setkat v kosmetice, přírodní medicíně a jedlá varianta má samozřejmě své místo i v kuchyni.     ...
Udělejte si vlastní ochucenou sůl
  • Tipy a triky

Udělejte si vlastní ochucenou sůl

Pravou, domácí ochucenou sůl, bez chemie a zbytečných přísad si můžete připravit snadno a rychle. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je kvalitní sůl, bylinky a trocha té fantazie. Pro začátek pro vás máme pár tipů. ...
Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

Hřejivé podzimní polévky
  • Tipy redakce

Hřejivé podzimní polévky

Jak zahřát tělo i duši v podzimních sychravých dnech? Nejlépe vydatnou horkou polévkou! Podzimní stálicí je dýňová, ale skvěle zahřeje i polévka z květáku, celeru nebo mrkve. Zužitkujte letní úrodu a připravte si dokonalý pokrm v barvách a...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit