0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Švestky – ovoce plné chuti i zdraví

Švestky – ovoce plné chuti i zdraví
sdílet:

Je tady babí léto a společně s ním přichází i sezóna švestek – chutných, šťavnatých modrofialových plodů stromu jménem slivoň švestka neboli švestka domácí. 

Ovoce původem z Kavkazu, které dříve rostlo všude kolem cest, člověk jen natáhl ruku a mohl si užívat tu příjemně sladkokyselou chuť, je dnes skoro vzácností. V kuchyních se těší stále velké oblibě, a tak se s vámi kromě pár zajímavostí podělíme i o skvělé recepty na povidla, švestkový koláč se slivovicí nebo třeba kachnu se švestkovou omáčkou.

Švestky, slívy, kadlátka

Většina z nás říká švestkám prostě švestky. Na našem území už ale vznikly pro tuto plodinu různé nářeční výrazy.

  • Například v Česku a ve Slezsku se říká slíva či slivka.
  • Na Moravě mají pro švestky také svůj vlastní výraz – kadlátka či karlátka.
  • Švestkám jsou blízce příbuzné i blumy.

V případě slívy je to jednoduché, název vznikl ze slova slivoň. Ale proč kadlátka? Původ tohoto výrazu je velmi zajímavý, je totiž odvozen od jména českého krále Karla IV., který švestky rád pěstoval, a tak se díky němu staly v tuzemsku populární.

Ovoce plné zdraví

Švestky se mohou pyšnit i léčivými schopnostmi. Trápí vás dna, vysoký cholesterol, nadváha, stres nebo zácpa? S tím vším vám konzumace švestek může pomoci. Švestky jsou navíc přímo nabité vitaminy.

  • Obsahují vitaminu B, nezbytný pro správné fungování metabolismu.
  • Díky vitaminu E působí jako prevence proti rakovině či šedému zákalu, zmírňují záněty kostí a kloubů a jsou skvělým pomocníkem v boji proti dně.
  • Švestky působí i na podporu imunitního systému, obsahují totiž vitamin C, K, draslík, železo, měď a zinek.
  • Až začne sychravé počasí, uvařte si horkou švestku a vyhnete se nachlazení.
  • Konzumace švestek dále napomáhá k dobré náladě, zvyšuje odolnost proti stresu a podporuje mentální svěžest.

Ačkoliv plody obsahují vyšší obsah cukru, jsou vhodné také pro hubnutí. Pomáhají vyplavovat vodu z organismu a díky silnému antioxidantu kyselině chlorogenové, která je obsažena například i v zelené kávě, podporují štíhlou linii.

Obsahují také kyselinu ursolovou, která působí jako prevence proti některým formám rakoviny, zejména rakovině tlustého střeva.

Nakonec jsou tyto modrofialové plody dobře známé jako pomocníci při zácpě. Vysoký obsah vlákniny dá vaše střeva zase do pohybu.

Švestky v kuchyni

Švestky patří do naší kuchyně už po staletí. Vařené, sušené, studené, teplé, slané či sladké, dají se zkrátka udělat na nespočet způsobů.

Související články

Vše o povidlech: Sladit či nesladit, péct či vařit?
  • Zajímavosti

Vše o povidlech: Sladit či nesladit, péct či vařit?

Komu úroda přála, tomu se plní mísy švestkami a dalším ovocem. Nejlepším způsobem, jak zpracovat ovoce a vybavit se zásobami na zimu, je zavařování. Jednou z nejlahodnějších variant jsou pak bezesporu povidla. Zajímá vás jejich příprava,...
Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit