0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tak chutnají a voní Vánoce!

Vánoce - skořice
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

O adventu má vonět nejen purpura, ale hlavně vanilka, skořice a další koření. Bez toho by nebyly Vánoce těmi pravými svátky!

 

Koření přidávané do pečení se v prosinci postará o jedinečnou sváteční atmosféru. Mějte vždy po ruce koření celé i mleté. Mleté se hodí do těsta, kde se jeho chuť a vůně plně rozvinou; celé je vhodné na ozdobu nebo třeba do různých nápojů, ve kterých se krásně vylouhuje.

Koření vždy skladujte ve vzduchotěsné nádobě, ve tmě a v suchu. Ideální jsou na to speciální kořenky se zabroušeným hrdlem z kouřového skla. Je zbytečné mít obrovské zásoby vánočního koření, mleté si svoji chuť a vůni uchová maximálně rok, celé vydrží o polovinu sezony déle.

Vanilka

Vanilkové lusky jsou sušené plody popínavé orchideje. Použít se dají celé (třeba vyvařit ve smetaně na krém), nebo lusk rozřízněte a vyškrábněte semínka. Také se dá koupit vanilka mletá nebo vanilkový extrakt. Pokud pravou vanilku někde potkáte, ihned si ji kupte, je to to nejlepší, co můžete do cukroví přidat. V posledních letech se v obchodech zabydlel i pravý vanilkový cukr. Ten nejlepší si ale vyrobíte sami – stačí přidat vanilkový lusk či mletou vanilku do nádoby s cukrem.

Muškátový oříšek

Plod stálezeleného stromu macizeň pravá. Mletý oříšek za pár týdnů vyčpí i v dobře uzavřené nádobě, proto je lepší mít oříšky celé a strouhat si je dle potřeby.

Hřebíček

Hřebíček pochází z jihovýchodní Afriky a Asie a je to sušené nerozvité poupě tropického stromu hřebíčkovce. Svařené víno se bez něj neobejde, hodí se ale i do perníčků nebo na ozdobu jablíček. Používá se také na maso a do omáček.

Badyán

Přezdívá se mu čínský anýz nebo hvězdicový anýz, protože má anýzu podobnou vůni. Prodává se ve hvězdičkách nebo mletý a je nedílnou součástí každé směsi koření na perník.

Skořice

Aromatickou kůrou ze stálezelených tropických stromů šetřte (hlavně v mletém stavu). Když jí dáte moc, jídlo zhořkne.

Zázvor

Kořen zázvoru můžete koupit čerstvý, sušený a mletý nebo kandovaný. Má citronovou vůni a ostrou chuť, dávkovat ho proto musíte velmi opatrně. Používá se do sladkých i slaných jídel, výborný je i v nápojích.

Související články

Vánoční know-how: čokoláda
  • Tipy a triky

Vánoční know-how: čokoláda

Jak vybírat Čokoládu volte nejen podle obsahu kakaové hmoty (čím vyšší, tím lepší), ale také podle původu a kvality čokoládových bobů. Směrodatná je její chuť. Pokud vašemu jazyku nelahodí, ani vysoký podíl kakaa ji nezachrání....
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely
  • Zajímavosti

Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme...
V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?
  • Suroviny

V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?

Na první pohled se může zdát, že černá mrkev je jen rozmar šlechtitelů zeleniny. Chutná téměř stejně jako ta oranžová, jen má možná o trochu zemitější chuť. Její největší výhodou je ale barva, která dokáže proměnit jídla v umělecký počin! ...

Obchod Apetit