0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Teenager v kuchyni: jak zasvětit děti do vaření

Teenager v kuchyni: jak zasvětit děti do vaření
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Co se v mládí naučíš... Možná vám děti nakukují pod ruce, možná umí pár základních technik nebo něco samy uvařit. Pomozte svým potomkům osamostatnit se a najít sebevědomí v kuchyni. Je spousta činností, které děti bezpečně zvládnou, když budou vědět, jaké vybavení používat.

Že je vaření skvělá zábava, ne jen nezbytná nutnost, která zachraňuje před smrtí hladem, poznají děti velmi rychle. Nejprve s pomocí dospělých, později samy, když jim necháme prostor.  Děti jsou schopné samy připravit řadu jednoduchých jídel, na kterých si procvičí kuchařské techniky i kombinace surovin. 

Správné nástroje – nůž, prkénko, škrabka, vařečka

Kvalitní nůž usnadní práci malým i velkým kuchařům. Měl by být dobře nabroušený. S tupým nožem se dětí zraní paradoxně snadněji – nůže sklouzne po slupce, místo toho, aby do ní hladce zajel. Vysvětlete potomkům, jak správně držet a krájet suroviny, aby pod ostřím neskončily také prsty. 

Bezpečí v kuchyni zajistí také kvalitní prkénko, které neklouže a dobře přilne k povrchu kuchyňské desky. K tomu si můžete napomoct podloženou utěrkou. Zároveň by po něm neměly klouzat ani krájené suroviny. 

Škrabka je ideální pro čištění ovoce a zeleniny, pokud nechcete zachovat slupku. Loupání s ní je snazší i bezpečnější než s nožem.

Pozornost věnujte rendlíkům a pánvím, které dáte dětem k dispozici. Nejlepší jsou takové, která mají nepřilnavou úpravu a úchyty či rukojeti, které nevedou teplo. Vaření tak bude pro děti bezpečnější. A proč se zaměřit i na vařečku? Dostatečně dlouhá vařečka ochrání děti před popálením. Vhodná je s širší dolní částí, která lépe zachytí obsah hrnce. 

Jaké další pomocníky dětem představit? Mladí kuchaři jistě rychle ovládnou fungování digitální váhy. I když buchtu snadno upečou i díky odměření surovin v hrnku, ukažte jim také, jak odměřit tekutiny v litrové odměrce.

A chybět by neměla ani pestrobarevná kuchařka plná zábavných a jednoduchých receptů. Ta dětem pomůže proniknout do tajů přípravy jídla a nabídne jim další inspiraci.

Jednoduchá příprava zeleniny a ovoce

Mytí, loupání i krájení čerstvých plodů patří k základním dovednostem, bez kterých se neobejde příprava žádného pokrmu. Vysvětlete dětem, jak je důležité je ovládnout a že je dobré vědět, kdy krájet nadrobno a kdy na větší kusy. 

Menší kousky zeleniny se hodí do polévek, salátů nebo při vaření brambor a zeleniny na šťouchání. Tenké nudličky syrové zeleniny potřebují v pánvi wok jen minimální čas, aby zůstaly křupavé. Velké kusy můžeme péct, přidávat do vývaru nebo pod maso.

Jaká jídla zvládnou kuchaři od 10 let

Mnohé dospívající děti hravě zvládnou i přípravu složitějších pokrmů. My jsme však vybrali takové, která zvládnou s minimem úsilí do 30 minut. Inspirovat se může i dospělý kuchař začátečník.

  • vejce na sto způsobů Vařená, smažená, míchaná... k hlídání správné konzistence pomůže kuchyňská minutka.
  • těstoviny – Jídlo, které milují všichni a do jehož tajů není obtížné proniknout. Uvařené těstoviny al dente stačí smíchat s pestem, posypat strouhaným sýrem a fantastická večeře je na stole.
  • polévky – Opéct zeleninu, zalít vodou, přidat luštěninu, povařit a jídlo je na světě! A může být pokaždé úplně jiné.
  • pomazánky – Bleskovka, která navíc nevyžaduje manipulaci s horkými hrnci.
  • hrnkové buchty – Nevyžadují váhu a povedou se prakticky pokaždé. Co víc si přát?
  • saláty – Potomek se díky nim naučí jednoduché zálivky a kombinovat suroviny.
  • jednoduché dezerty – Použijte suroviny, jež máte běžně ve spíži na přípravu palačinek, tvarohového krému, žemlovky či pudinku.

A co ještě?

Nezapomínejme ani na úklid kuchyně. Šikovný kuchař uklízí průběžně, zatímco čeká, až se začne vařit voda nebo zelenina v polévce změkne. Nemusí pak myslet na tu horu nádobí, která na něj čeká, až všechny dobroty zbaští. Díky průběžnému odmývání a uklízení pracovní desky je pak i finální úklid mnohem rychlejší a snazší.
 
Se znečištěnými hrnci a pánvemi dětem pomozte, ať se s nimi zbytečně netrápí. Nabídněte jim vhodné čisticí prostředky, aby jim šel úklid od ruky stejně dobře jako vaření a nepřišli o motivaci do dalšího vaření.

Apetit magazín

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr
  • Jak na to

5 kroků, jak si snadno a rychle vyrobit domácí balkánský sýr

Láká vás domácí výroba sýrů? Zkuste začít od něčeho jednoduchého. Sýr balkánského typu je snadný na přípravu, nemusí zrát a rovnou čerstvý se nakládá do slaného nálevu. Odpadne vám tak spousta starostí a téměř okamžitě máte domácí pochoutku...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit