Zapečená jídla mají hned několik významných plus: jsou hotová téměř bez práce, nasytí velké množství hladových krků, a přitom kvůli nim nemusíte stát u sporáku.
Krok 1: Dostatečně velká nádoba
Jak na to, když chcete, aby trouba pracovala za vás? Vyberte si dostatečně velký pekáč, ze kterého náplň nevybublá ven. Ušetříte si tak nepříjemné chvilky při drhnutí připálených zbytků v troubě. Pokud zvolíte pěknou, dekorativní nádobu (například z barevné ohnivzdorné keramiky), můžete v ní jídlo rovnou podávat. Před vrstvením surovin ji vymažte máslem či olejem nebo vyložte pečicím papírem.
Krok 2: Příprava surovin
Jídla zapečená v pekáči jsou skvělá k využití zbytků z lednice či spižírny. Nenechte se však svést k tomu, že do něj naházíte opravdu všechno. Zkušené kuchařky radí vzít pouze několik základních surovin a ty už jen vyladit vhodným kořením a sýrem či nějakým jiným chutným pojidlem. Připravujete-li v pekáči zeleninu, je vhodné tvrdší kousky předvařit (například červenou řepu).
Krok 3: Dochucení a zapečení
Při přípravě zapékaných jídel nešetřete kořením. Chuť zvýrazní také bylinky, hořčice, víno či rajčatový protlak. K zalití obsahu pekáčku se hodí vejce (suroviny zpevní a spojí), smetana (přísady zvláční a vytvoří báječnou omáčku) či bešamel (klasická omáčka z mléka, másla a mouky nemůže chybět v lasagních). Finální zlatavou krustu obstará sýr. Použít můžete parmazán, sýry s modrou plísní, čedar i ementál. Pro dětskou variantu volte méně výrazné sýry, např. mozzarellu či mladou goudu.
5× jídlo z jednoho pekáče:
- Lasagne se šunkou a olivami
- Celerovo-bramborový gratin
- Křupavé kuře zapečené s polentou
- Vegetariánská musaka s fetou
- Nákyp z vánočky