0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tropické ovoce: banán

banán
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Banány potřebují ke svému růstu teplo, proto se je u nás ve velkém pěstovat nedaří. Přesto se v Česku těší veliké oblibě, jsou dokonce druhým nejkonzumovanějším ovocem (hned po jablkách). Dováží se k nám z Kostariky, Kolumbie nebo Filipín. Vychutnejte si tyto sladké, zářivě žluté plody v našich báječných úpravách.

Banány jsou bohaté na vlákninu a ve větší míře obsahují vitaminy skupiny B a minerály draslík, hořčík a železo. Pokud se snažíte vzepřít cukrům a tukům, dopřejte si je bez výčitek svědomí s nízkotučným tvarohem a ovesnými vločkami. Skvěle zasytí a dodají energii, třeba pokud se zrovna chystáte jít cvičit.

Jak skladovat banány

Velkým nešvarem spotřebitelů banánů je skladování v lednici v naději, že déle vydrží. Jenže teplota, při které se banány mají uchovávat, nesmí klesnout pod 13,5 °C. Při nižších teplotách ztrácí banán svou vůni, chuť, konzistenci, šedne a kazí se. Pokud jste si tedy nakoupili banány zlehka nedozrálé, dejte jim trochu času při pokojové teplotě, protože zelené banány způsobují plynatost.

Sladké banány na talíři

Vynikající jsou banány, které naložíte do medu se skořicí a velice rychle ogrilujete. Navíc s kokosovou zmrzlinou tvoří velmi chutnou dvojici. Jestliže se po ránu nestíháte ani nasnídat, narychlo vás zasytí banánový koktejl, který vznikne spojením banánu, mléka a medu. Vyzkoušejte i sladký chlebíček, který je parádně vláčný díky rozmačkaným banánům a podmáslí. Jestli si do něj přisypete ořechy nebo rozinky, to už je jen na vás.

Banány jsou také ohromné v dortech. Dětem připravte jednoduchý banánový dort, který ozdobíte růžovými srdíčky, a o něco málo pracnější je banánový dort s banánovým těstem, promazaný mascarpone, navrch obložený banány zkaramelizovanými. Takovému dortu může málokterý konkurovat, nemáte proto jinou možnost, než ho vyzkoušet.

Související články

Není banán jako banán: obyčejný, fairtrade nebo bio?
  • Poradna

Není banán jako banán: obyčejný, fairtrade nebo bio?

Banány jsou celosvětově jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Jeden z online obchodů s potravinami je dokonce uvádí jako nejprodávanější produkt z celého svého sortimentu. Který z nich si však vybrat? Jaký je rozdíl mezi...
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...

Obchod Apetit