0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tropické ovoce: banán

banán
ZDROJ: Unsplash.com
sdílet:

Banány potřebují ke svému růstu teplo, proto se je u nás ve velkém pěstovat nedaří. Přesto se v Česku těší veliké oblibě, jsou dokonce druhým nejkonzumovanějším ovocem (hned po jablkách). Dováží se k nám z Kostariky, Kolumbie nebo Filipín. Vychutnejte si tyto sladké, zářivě žluté plody v našich báječných úpravách.

Banány jsou bohaté na vlákninu a ve větší míře obsahují vitaminy skupiny B a minerály draslík, hořčík a železo. Pokud se snažíte vzepřít cukrům a tukům, dopřejte si je bez výčitek svědomí s nízkotučným tvarohem a ovesnými vločkami. Skvěle zasytí a dodají energii, třeba pokud se zrovna chystáte jít cvičit.

Jak skladovat banány

Velkým nešvarem spotřebitelů banánů je skladování v lednici v naději, že déle vydrží. Jenže teplota, při které se banány mají uchovávat, nesmí klesnout pod 13,5 °C. Při nižších teplotách ztrácí banán svou vůni, chuť, konzistenci, šedne a kazí se. Pokud jste si tedy nakoupili banány zlehka nedozrálé, dejte jim trochu času při pokojové teplotě, protože zelené banány způsobují plynatost.

Sladké banány na talíři

Vynikající jsou banány, které naložíte do medu se skořicí a velice rychle ogrilujete. Navíc s kokosovou zmrzlinou tvoří velmi chutnou dvojici. Jestliže se po ránu nestíháte ani nasnídat, narychlo vás zasytí banánový koktejl, který vznikne spojením banánu, mléka a medu. Vyzkoušejte i sladký chlebíček, který je parádně vláčný díky rozmačkaným banánům a podmáslí. Jestli si do něj přisypete ořechy nebo rozinky, to už je jen na vás.

Banány jsou také ohromné v dortech. Dětem připravte jednoduchý banánový dort, který ozdobíte růžovými srdíčky, a o něco málo pracnější je banánový dort s banánovým těstem, promazaný mascarpone, navrch obložený banány zkaramelizovanými. Takovému dortu může málokterý konkurovat, nemáte proto jinou možnost, než ho vyzkoušet.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
  • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč