0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

V období jarního půstu jezte luštěniny

Křupavý čočkový salát
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Vašemu tělu luštěniny prospívají. Možná se jim ale vyhýbáte, protože vám po nich bývá těžko. Víme, jak je správně připravit, a to bez nežádoucích vedlejších účinků.

Proč jíst luštěniny

Luštěniny jsou výjimečně zdravé, protože jsou zdrojem důležitých látek, jako jsou uhlovodany, vláknina, minerály a kvalitní bílkoviny. Obsahují minimum tuku. Tuk, který v sobě mají, je zrovna ten dobrý, který pomáhá zpracovávat vitaminy A, D, E, K. Prospěšné nenasycené mastné kyseliny napomáhají správnému fungování mozku.

Vaříme v čiré vodě

Jak připravit luštěniny, aby nenadýmaly? Pokud se zrovna nechystáte připravovat čerstvý hrášek, zelené fazolky či červenou čočku, vybrané sušené luštěniny si vždy 6–12 hodin před vařením namočte do vody. Nejlepší je luštěniny připravit, než jdete spát, nebo ráno, když se chystáte do práce.

Před vařením vodu z luštěnin vylijte a v hrnci je zalijte vodou čistou. Namáčení a vylévání se dělá jednak proto, že se tím vyloučí většina purinů, které způsobují ono problematické nadýmání, a jednak proto, že se tím jednoduše zkrátí doba vaření.

Luštěniny vařte bez soli, protože by nezměkly. Sůl přidávejte až těsně před koncem vaření. Do hrnce můžete přidat mořskou řasu kombu nebo zeleninu pro lepší stravitelnost. A vyzkoušejte také metodu šoku – k probublávajícím luštěninám občas přilévejte studenou vodu.

5× luštěniny podle Apetitu:

Připravila Lucie Perlíková

Související články

Nechte zazářit luštěninové klasiky české kuchyně
  • Suroviny

Nechte zazářit luštěninové klasiky české kuchyně

Hrachová kaše, čočka na kyselo nebo fazolová polévka jsou nestárnoucí klasiky české luštěninové kuchyně. Dnes bývají luštěniny trochu opomíjené, přitom pokrmy z nich mohou chutnat přímo nebesky. Pojďte s námi dát možnost znovu zazářit...
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Oslavte babí léto dokonalými chuťovkami
  • Poradna

Oslavte babí léto dokonalými chuťovkami

Létu sice už odzvonilo, začínající podzim však přináší stále spoustu příležitostí ke společenskému setkání. Dostali jste pozvánku na piknik nebo odpolední víkendové grilování s přáteli a lámete si hlavu, co donést jako pohoštění?...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit