0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vánoce se blíží a s nimi i přibývající kila. Jak s nimi zatočit?

AD
Povánoční hubnutí
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Vánoce jsou tady a nás čeká období plné chutí, vůní a tradic. Také už se těšíte na vánoční večírky, punč, svařené víno, salát a kapra? Pro naše zažívání a tělesnou váhu jsou ale vánoční svátky náročným obdobím. A tak není divu, že spousta z nás si jako novoroční předsevzetí dá za cíl zhubnout. Ale jak na to? Zeptali jsme se zakladatele Aliance výživových poradců Ing. Ivana Macha, CSc.

Jak začít boj s povánočními kily?

Pokuste se jíst častěji, tj. alespoň každé 3–4 hodiny, a více se hýbejte! Jen tak si můžete být jisti, že vašim svalům, které potřebujete k pohybu a v nichž by se měly spálit přebytečné tuky z vánočních prohřešků, nechybí palivo – tedy energie.

Jak si stanovit reálné cíle?

Zapomeňte na všelijaké diety a hladovění. Naučte se jíst s radostí. Ráno, když se probudíte, dejte si v průběhu následující hodiny snídani a potom jezte každé 3–4 hodiny, abyste nebyli hladoví. Důležité je se nepřejídat. A protože byl člověk stvořen k pohybu, budete muset obnovit aspoň část svého pohybového stereotypu. Nejezděte například výtahem, choďte pěšky na stanici MHD a než se odhodláte k pravidelnému cvičení doma či ve fitku, tak si po cestě domů z práce prodlužte trasu nějakým parkem či lesem a ujděte rychlejším krokem aspoň 3–4 km. 

Až se naučíte pravidelně jíst, můžete postupně přebudovat jídelníček tak, abyste z něj ubrali tuk a nadbytečné sacharidy, a naopak přidali bílkoviny. Důležité je vybrat si kvalitní potraviny. Z vašeho jídelníčku nemusíte vynechat ani často zatracované pečivo. I večer si můžete dát třeba Večerní chlebík od Penamu, který má minimum sacharidů a zároveň dostatek bílkovin.

Večerní chlebík
ZDROJ: PENAM

Jak často budu muset cvičit?

Cvičit byste měli ideálně každý den. Přece jíte i pijete také denně, tak se denně prostě musíte hýbat. Neznamená to, že musíte každý den do fitka a hodiny se v něm potit. Vhodná je každá pohybová aktivita, která zapojuje svaly celého těla, posiluje je a tím formuje postavu. Začněte třeba delšími procházkami nebo prací na zahrádce, postupně si aktivity přidávejte a uvidíte, že se budete cítit fit a pohyb vám přinese kýžené výsledky.

Obložený chlebíček
ZDROJ: PENAM

Jaké jsou nejčastější chyby při hubnutí?

Častým pochybením je, že když hubneme nevhodnými dietami a s absencí pohybu, jíme potom většinou „na rozkaz“ hladu, což je neudržitelné. Dostaví se totiž jo-jo efekt, který veškerou snahu o zhubnutí překazí. Nastavit správný jídelníček vám pomohou třeba vzorové jídelníčky, které najdete na stránkách k produktům Fit den od Penamu.

Další chybou je, když sice zařadíte pohyb a odlehčíte jídelníček, ale zapomenete na adekvátní pitný režim. Za reálné považuji vypít za den aspoň 2 l vody (např. s ovocnými šťávami, ne sirupem) a neslazeného čaje.

Také nedostatečné množství vlákniny, která tlumí hlad, může být brzdou hubnutí. Denně byste měli sníst aspoň 30 g vlákniny, což při průměrném obsahu vlákniny v zelenině 3 % představuje až 1 kg zeleniny denně. Proto je v jídelníčku tak důležité celozrnné pečivo s vlákninou, abyste se zeleninou nepřejedli. Oblíbeným pečivem plným vlákniny je Večerní chlebík Penam, kde najdete 11 g vlákniny ve 100 g výrobku.

Kanapky
ZDROJ: PENAM
Autor: Komerční sdělení

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
  • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč