Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vánočka jako symbol trpělivosti aneb Co dělat, když těsto nekyne

Vánočka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Kuchyní se line vůně perníčků, stromeček září v plné kráse a na stole čeká talířek s cukrovím. Už zbývá jen poslední krok k dokonalosti – vánočka. Zaděláte těsto, pečlivě ho hnětete, s láskou ho uložíte na teplé místo… a ono nic. Těsto se tváří, že se ho celý ten vánoční humbuk vůbec netýká. Proč se to děje? A hlavně – jde ho zachránit?

Každý zkušený pekař ví, že vánočka je citlivá dáma a vyžaduje přesnost a jemné zacházení. Těsto může odmítnout kynout, pokud mu něco chybí – nebo naopak přebývá. Jaké chyby nejčastěji brání správnému kynutí?

Těsto nekyne: Problém může být v droždí

Droždí je základ kynutého těsta – bez něj to prostě nejde. Pokud vánočka nekyne, problém bude s největší pravděpodobností právě tady.

  • Staré nebo oslabené droždí: Čerstvé droždí má jemně světlý povrch a příjemně voní. Pokud má jinou barvu nebo zápach, nekompromisně jej vyhoďte. U sušeného si vždycky zkontrolujte datum spotřeby.
  • Nevhodná teplota mléka: Droždí je docela vybíravé – nesnáší horké ani studené. Ideální je teplota kolem 30 °C, vyšší může zabít kvasinky, při nižší se jim také nebude chtít pracovat.

Suroviny: Málo soli, vyvážená teplota

  • Všechny suroviny od mléka přes máslo až po vejce by měly mít stejnou, ideálně pokojovou teplotu. Studené máslo nebo vejce mohou zpomalit práci droždí.
  • Máslo je základem jemné vánočky, ale všeho moc škodí. Přehnaně tučné těsto droždí nezvládne. Pokud máte chuť přidat ještě „trošku navíc“, zadržte – těsto vám za to poděkuje.
  • Sůl je důležitá pro chuť, ale droždí příliš nesvědčí. Místo bujného kynutí ho dokáže úplně zastavit. Trik je jednoduchý: sůl vždy promíchejte s moukou, aby nepřišla do přímého kontaktu s droždím.

Tajemství dokonalé vánočky: Poctivé hnětení

Vánočka je o trpělivosti – pokud těsto šidíte při hnětení, vrátí vám to. Nedostatečně prohnětené těsto nemá tu správnou strukturu a droždí v něm nemůže pracovat naplno. Hněťte těsto pořádně, až bude hladké, pružné a  bude se odlepovat od stěn mísy.

I prostředí hraje roli

Pokud se vánočka pořád tváří, že ji letošní Vánoce nezajímají, zkuste jí dopřát trochu toho teplého pohodlí. Kynuté těsto je velmi citlivé na teplotu a nelíbí se mu jen tak někde. Nedaří se mu, když:

  • Je zima: Máte doma chladno? Těsto vám to dá rychle najevo. Dejte ho kynout k topení, do trouby vyhřáté na 30 °C nebo pod peřinu, jak to dělávaly naše babičky.
  • Je teplo: Zahřáli jste troubu s tím, že v teple bude těsto kynout nejlépe? Zastavte! Pokud teplota těsta přesáhne 55 °C, kvasinky spolehlivě zabijete a vánočky se jen tak nedočkáte.
  • Je průvan: Těsto potřebuje svůj klid a stabilní teplotu. Mísu přikryjte utěrkou nebo potravinovou fólií a nechte ho kynout jako v bavlnce. Větrání bude muset počkat, až bude vánočka v troubě.

Co dělat, když vánočka nekyne? 

Máte pocit, že těsto nezachrání už ani kouzlo Vánoc? Nevzdávejte to, ještě to může vyjít!

  • Těsto ještě jednou propracujte a položte mísu na teplé místo, třeba vedle topení, nebo ji postavte nad misku s horkou vodou.
  • Přidejte do těsta špetku cukru – droždí ho miluje a kynutí se rozjede.
  • Pokud těsto pořád stávkuje, přimíchejte nové droždí a zkuste mu dát druhou šanci.

Zdroj: Top recepty, Apetit

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Autor: nikol.pouzar

Apetit magazín