Velikonoce jsou již za týden a je tedy největší čas se na ně patřičně připravit. Hladký a pohodový průběh vám zajistí předem promyšlený plán. Jak se připravit na velikonoční pečení s předstihem jsme shrnuli do několika snadných úkonů.
Čím letos zazáříte?
Velikonoce v letošním roce budou oproti těm předchozím netradiční kvůli současným opatřením v souvislosti s covidem-19. Klasické koledování od chalupy k chalupě letos neproběhne, pro mnohé bude znemožněno navštívit příbuzné, přesto by si každý měl vytvořit velikonoční atmosféru tak, jak ji zná a má rád.
Na pečení ve velkém množství se díky omezeným návštěvám nemusíte chystat, spíše si určete jeden či dva oblíbené velikonoční moučníky, na které letos budete mít dostatek času, a tak jejich přípravu dovedete k dokonalosti. V klidu si promyslete, co vám i vašim nejbližším vykouzlí úsměv po prvním zakousnutí a méně oblíbené druhy pečiva, které většinou rozdáváte koledníkům, letos klidně vynechejte. Experimentovat můžete také s druhy těsta, pokud budete péct beránka z klasického třeného těsta, pusťte se do netradiční či nové podoby mazance.
- Jidáše jíme na Zelený čtvrtek, jejich přípravou tedy začněte. Pečení mazance probíhalo o Bílé sobotě, beránek se připravuje na Hod boží velikonoční, tedy v neděli.
Domácí zásoby
Po určení tradičních pochutin si vezměte k ruce recepty a sepište si suroviny i jejich množství, které budete potřebovat. Než se vydáte do obchodu, je dobré se podívat do spíže, špajzu i komory, kde se jistě mouka, cukr, lahev rumu či ořechy najdou. Přednostně použijte domácí zásoby, zkontrolujte, v jaké jsou kondici, zda již jejich expirace neprošla či se do ořechů nepustili nežádoucí moli.
Nakupujte, ale s rozvahou
Po kontrole domácnosti si sepište nákupní seznam nezbytných věcí. Je dobré se poohlédnout o trochu dříve po másle, hladké či polohrubé mouce, mandlích či vejcích, které s blížícími se Velikonocemi stanou žádaným artiklem. Nenakupujte však zbytečně velké množství, místo v lednici i chladné spíži se bude ještě hodit.
V té nejlepší formě
Zapomenout byste neměli ani na formu na beránka či zajíčka. Zkontrolujte, zda se vaší keramické, skleněné či plechové formě přes rok nic nestalo, omyjte je vodou, nechte oschnout či ji stačí vytřít starými novinami. Silikonové formičky můžete vložit do myčky. Pokud jste si pořídili novou formu či jste v pečení velikonočních „zvířátek“ nováček, je dobré si nejprve odměřit objem formy vodou. V případě těsta bez kypřícího prášku se můžete držet pravidla jednoho vejce na 500 ml objemu. Pokud se do vaší formy vejdou 2 litry těsta, přichystejte jej tedy ze 4 vajec a podle toho upravte poměr ostatních surovin.
Naložte se do rumu nebo marinády
Čím dříve ponoříte rozinky, brusinky či švestky do rumu, tím lepší budou. Misku zakryjte potravinou folií či talířkem, abyste předešli zájmu nenechavých octomilek. Chystáte-li se na pečení kůzlečího, jehněčího či skopového masa, je dobré jej s předstihem naložit do marinády, především pokud máte maso ze staršího zvířete. Díky bylinkám se nemusíte bát nepříjemného pižma, u mladých jehňat či kůzlat toto ale nehrozí.
Bílá vajíčka
Velikonoce bez barevných vajíček by byly asi jako Vánoce bez cukroví. S předstihem se tedy poohlédněte po vejcích s bílou skořápkou, které vám barvení značně usnadní. Skořápky i tmavších vejcí můžete využít na vytváření velikonočních dekorací, nevyhazujte ani slupky od cibule, červené řepy či zbylé hlávkové zelí, skvěle poslouží na přírodní barvení.
- Co s vyfouknutými vejci z kraslic? Voňavého beránka či mazanec upečený o pár dní dříve vaši strávníci jistě ocení, stejně jako oblíbenou bábovku, buchtu nebo palačinky.
- Kromě pečení sladkých moučníků můžete z vajec připravit rychlou večeři v podobě omelety, frittaty či hemenexu.
Přejeme vám poklidné přípravy i příjemně strávené velikonoční svátky.