Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Všestranné ořechy. Co s vlašáky, pistáciemi, lískáči, kokosem, mandlemi a pekany v kuchyni

Ořechy
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Malé plody skrývají spoustu barev, chuti i zdraví. Seznamte se s ořechy a oříšky, s nimiž se v kuchyni setkáte nejčastěji. Uvidíte, že kromě sladkého pečení je můžete zahrnout i do méně obvyklých slaných variací.

Vlašské ořechy

Rozložité ořešáky královské mají svůj domov po celé Evropě, Asii a Severní Americe. I u nás zdobí nejednu zahradu, remízek v poli či cestu. Na podzim jich je všude plno, tak sbírejte, loupejte a sušte zásoby na zimu. Díky vysokému obsahu zdravých tuků jsou dokonalou výživou pro mozek.

  • Kam s nimi? Do sladkých moučníků a dezertů, do slaných jídel, k masu i těstovinám, do oříškové pomazánky a rostlinného mléka.
Skryt pre seznam

Lískové oříšky

Droboučké plody lísky obecné, která se pěstuje po celé Evropě. I u nás ji najdete ve stromořadí v mnohých městech či jako součást starých sadů. Snadno si tak můžete natrhat oříšky vlastní. Stejně jako ostatní ořechy jsou bohatým zdrojem vitaminu E a díky obsahu tuků dodávají energii při fyzickém vyčerpání.

  • Kam s nimi? Do sladkých moučníků a dezertů, do oříškové pomazánky a rostlinného mléka. 

Mandle

Přestože mandloně obecné pocházejí z Číny, nádherné mandloňové sady najdete také v Čechách a na Moravě, např. v Hustopečích, kde můžete mezi kvetoucími mandloněmi putovat až k rozhledně na kopci. Mandle jsou jedním z nejlepších zdrojů vitaminu E a hořčíku. Vápníku dokonce obsahují víc než mléko. 

  • Kam s nimi? Do moučníků a dezertů, mandlová mouka na makronky a další pečení, mandlové máslo jako pomazánka nebo do smoothie, celé mandle do snídaňových kaší a granoly, rostlinného mléka, sýrů i pomazánek

Kokos

V českých kuchyních se těší takové oblibě, že nepotřebuje dlouze představovat. Obrovský ořech palem z tropických oblastí skrývá osvěžující tekutinu a dužinu. Ty jsou bohatým zdrojem tuků a minerálních látek, jako jsou mangan, draslík, železo, fosfor a jiné. Pokrmům dodávají exotický nádech.

  • Kam s ním? Kokosová voda jen tak jako osvěžující nápoj, kokosové mléko či krém do kari a dalších asijských jídel i dezertů, strouhaný kokos do moučníků a dezertů, kokosový olej do smoothie a snídaňových kaší.

Kešú 

Semena tropického stromu ledvinovníku pocházejí ze severovýchodní Brazílie. Nejedná se o pravé ořechy, ale nažky plodu podobnému jablku. I ony se pyšní vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin a spousty minerálních látek, především hořčíku, zinku a železa.

  • Kam s nimi? Do slaných pokrmů k masu i zelenině a indických jídel (do omáček), jako základ rostlinného mléka, kešu máslo jako pomazánka, do smoothie, různých krémů a krémových dezertů, opražené do slaných směsí jako zdravé křupání.

Para ořechy

Semena tropického stromu juvie, který dorůstá až 40metrové výšky. Najdete je pouze v amazonském pralese. Většina para ořechů pochází ze sběru ve volné přírodě. Ořechy jsou ukryty v plodu, který se velmi podobá kokosovému ořechu. Jeden jich obsahuje až několik desítek. Para ořechy obsahují plnohodnotné bílkoviny kvalitou srovnatelné s bílkovinou slepičího vejce. Jsou také bohatým zdrojem vitaminu E a selenu. Podporují imunitu.

Pekanové ořechy

Odrůda vlašských ořechů, která pochází ze Severní Ameriky. Stejně jako ostatní ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny, a tak působí jako prevence kornatění cév a posilují imunitní systém. Jsou bohatým zdrojem vitaminu B6, a tak báječně povzbuzují nervový systém.

  • Kam s nimi? Do náplní koláčů, do sušenek, na ozdobu dezertů, do granoly a snídaňových kaší, do zmrzliny. 

Pistácie

Jejich domovinou jsou subtropické oblasti Malé Asie a středoasijské regiony. Nejvíce se pěstují v Íránu, Afghánistánu a Turecku. Jejich charakteristickou, jemně zelenou barvu má na svědomí chlorofyl. Od sytosti jejich zbarvení se odvozuje kvalita i cena pistácií. Pistácie tvoří z 60 % olej, jsou skvělým zdrojem bílkovin a nenasycených mastných kyselin. Vynikají také vysokým obsahem vápníku, železa, mědi a vitaminu A.

  • Kam s nimi? Do sušenek, jako dekorace jídel a dezertů, pistáciová pasta k ochucení a barvení zmrzlin, krémů, sladkých náplní, chalvy a dalších cukrářských výrobků, namleté k zahuštění pokrmů.

Arašídy

Burské oříšky jsou ve skutečnosti luštěnina. Pochází z jižní Afriky. Stejně jako ořechy mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, bílkovin a najdeme v nich také minerály jako vápník a hořčík. Arašídy patří k silným potravinovým alergenům, proto je raději nenabízejte lidem, které neznáte (např. na oslavách).

  • Kam s nimi? Pražené do asijských jídel, do rizota, arašídové máslo na toust, lívance, do náplně koláčů i sušenek.

Zdroje informací: MayoClinic, HealthLine, BBC GoodFood

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

Atraktivní a upravený vzhled je cílem každé dívky. K tomu se doporučuje nejen používat různé kosmetické přípravky, ale také zvýšit konzumaci potravin, které obsahují nejvíce zdraví prospěšných látek. Ve skutečnosti existuje poměrně velký...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč