0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Džusování – trend, který válcuje svět

džús
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Džusování, takzvaný juicing, a trend ovocných a zeleninových smoothies jdou ruku v ruce.  Většina lidí velmi dobře zná všeobecné doporučení, jak moc důležitá je konzumace ovoce a zeleniny. Sníst bychom v ideálním případě měli pět porcí denně. Ale jaká je realita? Někteří lidé sní maximálně tři kusy ovoce a zeleniny, jiní ani to ne.

Také proto spousta odborníků doporučuje konzumovat domácí džusy a smoothie. A to především proto, že pro spoustu lidí je tento způsob konzumace ovoce příjemnější a přijatelnější. A proč jsou pro nás ovoce a zelenina tak důležité? Říká se totiž, že stačí jeden kus ovoce denně, a sníží se riziko onemocnění srdce až o dvacet procent.

Nesporné zdravotní benefity

Obecně je vhodné konzumovat spousty ovoce a zeleniny. Kupříkladu zelenina má nízký obsah tuku, ale je bohatá na vlákninu, vitaminy a minerály. Obsahuje také sloučeniny zvané fytoprotektanty, které bojují proti všem různým druhům onemocnění. Dále také zelenina a ovoce obsahují antioxidanty a mnoho dalších prospěšných vitaminů a látek. Některé studie naznačují, že ovoce a zelenina hrají důležitou roli při zvyšování hladiny minerálů v kostech.

barevný ovocný džús

A proč jsou džusy a smoothie pro tělo výhodné?

Zejména proto, že se ovoce a zelenina konzumuje v té nejlepší formě, tedy zasyrova. Některé vitaminy a minerály se totiž mohou vytratit vařením, proto je ideální si z jablek, okurky a třeba i špenátu udělat koktejl, a dostat tak do sebe co nejvíce živin. Džusovat je možné opravdu všechno. Od ovoce přes zeleninu, a to i tu kořenovou. Pokud chcete posílit imunitu, odšťavněte si třeba červenou řepu, jablko, řapíkatý celer a mrkev. Mezitím do mixéru dejte špenát a maliny. Přilijte odšťavněnou směs a připravte si mix džusu a smoothie. Ideální kombinace, že?

Nutritariánská škola doporučuje

Celestýna Freimann, zakladatelka Nutritariánské ŠKOLY, která propaguje tento alternativní (nutritariánský) léčebný druh stravování. "Velice si zakládám na maximálním podílu vysoce výživné stravy a na minimálním podílu stravy zánětlivé, neboli  pěti bílých jedech. Jedno ze tří nutritariánských jídel dne, je vždy litrové až dvoulitrové supersmoothie, převážně tvořené ovocem, listovou zeleninou a dalšími superpotravinami jako jsou například bobule, semena a ořechy," vysvětluje. 

Zelená Piňa colada alias snídaně pro jednoho

 • 3–4 zralé banány podle velikosti
 • 1,5 hrnku baby špenátu
 • 1 hrnek kostek mraženého manga
 • 1 hrnek kousků čerstvého kokosu (nebo 0,5 hrnku sušeného přes noc máčeného)
 • 3 velké lžíce chia semínek
 • 3–5 hrnků filtrované čisté vody (podle požadované hustoty)
 • trocha šťávy z citronu

Zelená Piňa colada

Postup:

Vše vložíme do výkonného blenderu a asi minutu mixujeme na maximální výkon, zcela dohladka. Snídáme nalačno, s ničím nemícháme. Je možné si toto smoothie připravit den předem. Ihned po umixování nalijeme vrchovatě do skleněné lahve, zašroubujeme a uchováme v lednici.

 „Nejen toto, ale i mnoho dalších nutritariánských snídaňových smoothies jsou plné vitaminů a stopových prvků. Mluvíme především o draslíku, vápníku, hořčíku, dále o proteinech, omega-3 mastných kyselinách a spoustě dalších fytonutrientů. Pokud je budete snídat každý den, dostanete do sebe podstatnou část své denní dávky syrových živin, a to nenásilnou formou. Navíc vám pomohou hydratovat organismus, nastartovat imunitu i hubnutí a uzdravit trávení,“ radí Celestýna Freimann.

 
Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
 • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
 • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
 • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
 • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč