Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tereza Vandrovcová: Při nákupu pečiva sáhněte po obyčejné šumavě

Tereza Vandrovcová
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Jeden z největších mýtů o veganství je, že se jedná o stravu strohou, bez živin a vitaminů. Jenže opak je pravdou. Vegani mají tak pestrou stravu, jak si sami umanou. Na téma pestrosti veganské stravy, ale i toho, na co si dát při přechodu na čistě rostlinnou stravu pozor, jsme mluvili s vegankou, autorkou portálu Soucitne.cz, aktivistkou za práva zvířat a v neposlední řadě také zakládající členkou České veganské společnosti, vysokoškolskou pedagožkou a lektorkou seminářů exkuraci.cz.

Někteří lidé se mohou domnívat, že vegani jedí jen klíčky a pšenici. Jenže realita je jiná. Myslíte si, že největší kouzlo veganské stravy spočívá v pestrosti?
"Realita je opravdu úplně jinde. Po přechodu na veganství jsem objevila celou řadu nových produktů (alternativ živočišných výrobků) i základních potravin (např. méně známé druhy fazolí, koření apod.), a pořád objevuji další. Samozřejmě jsem je mohla kupovat už na konvenční stravě, ale dřív by mě vůbec nenapadlo vyjíždět ze zajetých kolejí. Veganství mi dalo odvahu zkoušet nepoznané. Nejsilnější stránkou veganství je podle mě jeho etický rozměr, ale lepší zdraví a pestrost na talíři je milým vedlejším následkem."

Někteří vegetariáni se bojí přejít na veganství z důvodu, že neví, čím nahradit některé potraviny, nejčastěji například vejce. Co byste jim poradila? 
"Vejce se nahrazuje poměrně snadno díky tzv. černé (vulkanické) soli, která chutná i "voní" jako vejce a která v kombinaci s bílým tofu dokáže vykouzlit veganskou verzi míchaných vajec, houbové smaženice, květáku na mozeček ale i vejce na tvrdo ke koprovce (recepty najdete na soucitne.cz). Dalším skvělým pomocníkem v nahrazování vajec je cizrna. Z cizrnové mouky s černou solí vyrobíte báječnou omeletu, ale i chleba ve "vajíčku". V řadě receptů lze vejce jednoduše vynechat (např. houskové knedlíky, lívance) nebo místo něj použít rozmačkaný banán (bábovka) či rozmixovaná lněná semínka."

S čím je třeba počítat, pokud se rozhodneme přejít na veganství? Je třeba dávat pozor i při nákupu pečiva? Je lepší si péct vlastní?
"Ze začátku je nejobtížnější to nekonečně čtení složení než člověk zjistí, které výrobky jsou veganské. V tomto ohledu doporučuji využít zkušeností dlouhodobých veganů, kteří vytváří různé databáze produktů na našem trhu např. VegaPo. Při nákupu pečiva je nejjednodušší sáhnout po klasické šumavě, která je obvykle veganská, a co se týká dalších druhů, je nejjistější se dozeptat obsluhy na složení (podle zákona by vám měli vyhovět). Péct si vlastní pečivo je samozřejmě
nejlepší." 

luštěniny

V čem se mohou skrávat živočišné složky, aniž bychom to tušili?
"Živočišné složky se mohou skrývat pod různými "éčky", přičemž některé z nich mohou a nemusí být živočišného původu. Na soucitne.cz kdyžtak máme jejich přehled. Zároveň není třeba se vyhýbat produktům, které deklarují, že "mohou obsahovat stopy mléka, vajec atd.". To znamená pouze to, že se potravina vyrábí ve stejném závodě, ne že tyto látky cíleně obsahuje. Obecně doporučuji nebýt přehnaně úzkostný ohledně 100% čistoty.  Na druhou stranu člověka často překvapí produkty, které živočišné složky neskrývají, ač by se to u nich dalo čekat, jako třeba různé snídaňové směsi nebo čokoládové sušenky." 

Co je základem veganské "spíže"?
"Luštěniny, rýže, těstoviny, pomazánky, marmelády, nakládaná zelenina (okurky, zelí), olivy, ořechy apod.. Konkrétně u nás doma dominuje červená čočka, kterou používáme nejen jako hlavní jídlo, ale i jako skvělý a zdravý způsob, jak zahušťovat polévky. Další, co nikdy nesmí chybět, je rýže (jasmínová a natural) a také různé druhy těstovin (lasagne, fettuccine, fusilli...). Své čestné místo má i sušené lahůdkové droždí, které je ve veganské kuchyni skvělým zdrojem chuti zvané umami."

Čím doplnit vitamin B12?
"Nejjednodušší a nejjistější způsob je si koupit potravinové doplňky - nejčastěji jsou to sladké pastilky, které se rozkousají. Další možností jsou obohacené potraviny jako jsou různé sojové pudinky, rostlinná mléka apod., ale zatím jich na našem trhu moc není. Doufám, že časem bude suplementace veganských potravin B12 tak samozřejmá jako je suplementace kuchyňské soli jódem ve vnitrozemských oblastech.  Ještě dodám méně známou informaci, že většina konvenčních strávníků v současné době rovněž dostává vitamin B12 díky doplňkům, protože tyto doplňky dostávají i zvířata ve velkochovech."

Související články

Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

AD
Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr
  • Zajímavosti

Pohled do kuchyně Dubaje: Čtyři restaurace, které určují směr

Dubaj je město, které se může pochlubit nekonečnou paletou gastronomických zážitků. V tomto článku se zaměříme na čtyři restaurace, které představují unikátní aspekty dubajské kulinářské scény a nabízejí jedinečné koncepty a hluboké...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč