Čajový sáček drží čajové lístky, abychom nemuseli používat sypaný čaj a sítko. Málokdo ale vnímá čajový sáček jako něco zajímavého. Používáme denně a přijde nám obyčejný. Jeho vývoj a cesta do hrníčku je přitom výjimečná.
Jak už tomu často bývá, nová věc vznikne náhodou. Čajový sáček prý není výjimkou. Jistý Thomas Sullivan, newyorský obchodník s čajem, posílal své vzorky zákazníkům v plechových krabičkách. Krabičky byly ale drahé, a tak začal čaj balit do ručně šitých sáčků z hedvábí.
Jednomu ze zákazníků takto připravený balíček čaje spadl omylem do vroucí vody. Ukázalo se, že čaj se výborně připraví a ještě odpadne starost s použitím cedníku.
Jiný příběh umisťuje vznik čajového sáčku do amerického Milwaukee a vypráví, že již v roce 1901 Roberta C. Lawson a Mary Molaren požádaly o patent na „držák čajových lístků“. Tento „držák“ se podobal právě čajovému sáčku.
-
Dámy údajně u patentního úřadu argumentovaly takto: „Tímto způsobem se spotřebuje pouze tolik čajových lístků, kolik je potřeba na jeden šálek, čímž se tak moc neplýtvá.“
-
V žádosti dále uvedly, že sáček drží čajové lístky pohromadě tak, aby se nedostaly do úst konzumenta. Také podotkly, že není tak pevný, a proto jím může dobře projít voda a čaj se krásně vyluhuje.
-
Jako materiál používaly prošívanou síťovinu.
Použitý materiál aneb jak se sáček změnil
Z ručně šitého hedvábného sáčku se pár měsíců po patentování stal papírový, případně se k výrobě používala i gáza. Papír i gáza byly levnější a dostupnější.
Na počátku 20. století tak čajové papírové sáčky doslova pohltily Ameriku. Vyráběly se ve dvou velikostech. Větší velikost stačila pro celou čajovou konvici, menší byla určena pro jeden hrníček.
-
V současnosti se čajové sáčky vyrábějí především z celulózy, ale na trhu můžete najít i pytlíky plastové, nebo naopak ekologické – ty jsou vyrobené z obilného škrobu.
Tvar čajového sáčku: Od váčku až k pyramidě
Co se týká tvaru, první čajové sáčky doslova připomínaly jakýsi pytlík či váček. Tento tvar se používal až do roku 1944. Poté se začal vyrábět čajový sáček ve tvaru čtverce či obdélníku, což zůstalo do současnosti.
Zajímavým hitem se staly čajové sáčky kulatého tvaru, které se vyráběly z tepelně svařitelného filtračního papíru. Oblíbenými byly hlavně proto, že přesně zapadaly to hrnků. Tento tvar se poprvé objevil v Británii a začala ho vyrábět firma Tetley.
-
Kulatý tvar zůstal ve Velké Británii oblíben dodnes – až 80 % čaje se zde připravuje právě z kulatých čajových sáčků.
-
Kromě obdélníků či čtverců seženeme čajový pytlík ve tvaru pyramidy. Tento tvar umožňuje lepší louhování. Pyramida ale není zárukou dobrého čaje, tedy kvalitního obsahu.
-
Některé sáčky jsou dvoukomorové a mohou mít šňůrku. Výroba takového sáčku je mnohem pomalejší.
Největší čajovou společností je Lipton, je pojmenována po svém zakladateli – siru Thomasi Liptonovi. Byla založena roku 1890. Přestože společnost nebyla první, která vyráběla sáčky pro jednotlivé porce čaje, nárokuje si prvenství za vytištění pokynů pro přípravu čaje.
Ačkoli značka Lipton provedla v průběhu historie několik vylepšení, základní čajový sáček se prakticky nezměnil.
- Například množství černého čaje, které Lipton ve svém čajovém sáčku používá, se od roku 1952 nezměnilo.
Zdroje informací: time, radiozurnal.rozhlas, regiony.rozhlas