Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

České Antiperle: Jejich výroba nešla urychlit, rostly pomalu téměř jako opravdové perly. Dnes už je neseženete

Antiperle
ZDROJ: Nestlé
sdílet:

Mnoho cukrovinek, které byly vynalezeny v minulém režimu, nebo dokonce dříve, už bohužel není k sehnání. Mezi takto zaniklé zboží patří i oblíbené Antiperle. Věděli jste například, že se jejich výroba nedala žádným způsobem urychlit?

Lidé si často chtějí zavzpomínat na staré dobré časy všemožným způsobem, i pomocí chuťových pohárků. V některých případech ale mají smůlu — jejich oblíbené pochoutky už se totiž vůbec nemusí vyrábět.

Osvěžení dechu v praktické krabičce

Mezi zboží, které už na českém trhu nenajdete, patří i malé mentolové bonbony, Antiperle. Malé větrové kuličky dokázaly osvěžit dech a jejichž úsporné balení umožňovalo mít je kdykoliv po ruce.

  • Originální bonbóny byly poprvé vyrobeny v Československu už v roce 1960. Dokonce jsou tak o devět let starší než jejich světově známý konkurent z Ameriky. 
  • „Na svědomí“ je má chotyňská pobočka libereckého podniku Lipo, který se zaměřoval na výrobu čokoládových i nečokoládových cukrovinek. Byla zde ovšem patrná inspirace u Antiseptických ústních perlí Dr. Fragnera, které byly dostupné pouze v lékárnách, a kromě osvěžení dechu měly údajně také desinfikovat ústa, hrtan a mandle.

Výroba Antiperlí byla náročná

Název Antiperle nebyl zvolen náhodně. Malé kuličky totiž rostly pomalu a opatrně skoro jako skutečné perly. Jejich výroba spočívala v tom, že se na krystal cukru postupně nanášely tenké vrstvy cukrové polevy. Aby perlička dosáhla požadované velikosti, musel se tento proces opakovat po dobu šesti týdnů.

Výrobce se snažil postupně proces nějakým způsobem zrychlit a inovovat.  To se však příliš nedařilo a výsledné bonbóny byly při zkrácené době příliš měkké. Pravé perly zkrátka potřebovaly svůj čas.

Většina lidí si pamatuje Antiperle v plastových kulatých nádobách. Na začátku jejich výroby se prodávaly v plechových krabičkách . Kulaté krabičky z plastu vystřídaly řadu barev, zatím co v 80. letech to byla barva modrá v kombinaci s průhledným víčkem, po revoluci, kdy výrobu přebrala firma Sfinx, byla barva krabiček zelená.  

Nejen Antiperle zmizely z českých obchodů

Ačkoliv lze na pultech obchodů najít celou řadu mentolových bonbónů v malých krabičkách, originální Antiperle už ale bohužel k sehnání nejsou.

Malé perličky ale nejsou jedinou pochutinou, která během historie zmizela z českých regálů. Své o tom vědí například milovníci oplatek Vlnky, kteří se už dvanáct let snaží výrobce přesvědčit, aby jejich milovanou potravinu vrátil na trh, bohužel neúspěšně

Stejný osud jako Antiperle postihl také bonbóny Sparty, či Atlasky. Před několika měsíci se také nadobro přestaly vyrábět Rumové pralinky.  

Zdroj: RetroMagazín, iDnes, NespechejOrlické hory

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...