Chilli con carne ve španělštině znamená „chilli s masem“. Zda jídlo pochází z Mexika nebo USA, se přesně neví a bývá oblíbeným předmětem dohad. Shoda však panuje na tom, že patří mezi typická jídla tzv. tex-mex kuchyně. Často se název pokrmu píše jen s jedním „l“, aby se jídlo odlišilo jídlo od pálivé papričky.
Chili con carne si drží svou popularitu zejména díky tomu, že skvěle chutná. Je však také jednoduché i rychlé na přípravu. Vyrobit ho můžete díky konzervovaným fazolím a rajčatům během chvíle. Skvěle se hodí k nasycení velké skupiny lidí, často se tak podává na rodinných večeřích i veřejných akcích.
Příprava a složení chilli con carne není úplně striktní, přesto se bez jistých konkrétních surovin při jeho přípravě neobejdete. Receptury typicky zahrnují hovězí maso na kostky nebo mleté hovězí, rajčata a fazole.
Další důležitou surovinou jsou chilli papričky, které dávají jídlu říz. Vedle toho potřebujete ještě cibuli, česnek a koriandr. Často se do chili con carne přidává hořká čokoláda, která obohatí chuť pokrmu i jeho barvu.
- Existují i vegetariánské varianty chili con carne, které používají různé typy fazolí a další zeleninu místo masa, vyzkoušet můžete třeba chili sin carne, tedy chili bez masa.
- Chili con carne se často podává s rýží nebo tortilla chipsy. Zdobit ho můžete strouhaným čedarem, zakysanou smetanou nebo čerstvým koriandrem.
Kde se vzalo chili?
Chili con carne je oblíbené hlavně ve Spojených státech, kde se stalo součástí tradiční americké kuchyně, zejména v oblastech s mexickými komunitami (např. právě Texas – odtud tex-mex kuchyně). Velkou Británii vzala jeho popularita útokem v druhé polovině 20. století. Od té doby se jeho věhlas rozšířil i do dalších zemí.
- Jedna z teorií říká, že se chili vyvinulo z běžného dušeného masa s chilli papričkami v San Antoniu v americkém Texasu. Vařily ho tam na začátku 19. století ženy, tzv. chili queens ve velkých kvantech a prodávaly na trhu za pár drobných.
- Jiná verze příběhu o původu chili con carne mluví o texaských vězních, kteří jedli chili každý den ve výkonu trestu. Když se navrátili po jeho odpykání domů, vylepšili jeho recepturu a chili con carne se stalo trhákem.
- Texaský historik jídla Robb Walsh připisuje původ chili con carne tzv. Isleños (obyvatelům z Kanárských ostrovů), kteří přišli do texaského San Antonia. V roce 1731 to bylo údajně 16 kanárských rodin, které se rychle staly městskou elitou. Podle Walshe je římský kmín, bez něhož se chili con carne neobejde, znamením vlivu kuchyně marockých Berberů. I ten do Texasu přivezli právě Kanářané.
Zdroj informací: časopis Apetit, TexasMonthly, EdibleSchoolYard,