Vyrazili jste na lyže do Alp a přemýšlíte, co si kromě zážitků přivézt domů? Hory nejsou jen rájem pro turisty, ale i pro gurmány. Alpské regiony nabízejí nepřeberné množství chutí, které si můžete odvézt – ať už jde o sýry, špek nebo pivo. Co si tedy cestou domů přibalit do kufru?
Každý kout Alp nabízí jedinečné speciality, které doma jen tak neseženete. Od voňavých uzenin přes syté sýry až po řemeslné pivo z horských pivovarů – máme pro vás seznam delikates, který byste si na dovolené rozhodně neměli nechat ujít.
Bauernspeck z Jižního Tyrolska
Bauernspeck z Jižního Tyrolska voní po kouři bukového dřeva a na jazyku se každé sousto rozplývá. Sušený, lehce uzený a kořeněný vepřový bok je plný chuti. V Jižním Tyrolsku jej koupíte téměř na každém rohu a doma vám připomene chvíle na sjezdovce pokaždé, když otevřete lednici.
- Skvěle chutná na chlebu, v těstovinách nebo jen tak k vínu. Chcete ochutnat něco opravdu dobrého? Nakrájejte čerstvý kváskový chléb, jemně jej namažte bylinkovým máslem a poklaďte tence nakrájenými plátky specku. Nakonec ho jemně zakápněte medem a nechejte se unášet harmonií chutí.
Alpské sýry
Sýr a hory k sobě neodmyslitelně patří. V alpských regionech se sýr vyrábí i jako součást místní tradice a kulinářského dědictví. Každý region má svůj sýr, na který jsou jeho obyvatelé právem hrdí, a který si rozhodně stojí za to přivézt domů. Které to jsou?
- Graukäse z Tyrolska:
Tento pikantní sýr s nízkým obsahem tuku pochází z rakouského Tyrolska. Má drobivou konzistenci, ostrou chuť a voní (pokud bychom to tak mohli nazvat) velmi pronikavě. Skvěle chutná s čerstvým chlebem, ale i ve slavných tyrolských špeclích. A pokud si ho dáte s cibulí, octem a olejem (ano, přesně tak, jak jste si doposud dopřávali tlačenku), pochopíte, proč ho místní milují. - Raclette ze Švýcarska:
Když se řekne „sýr z Alp“, většině lidí se vybaví právě Raclette. Tento sýr se taví na horké pánvičce a servíruje s bramborami a nakládanou zeleninou. Má smetanovou chuť a jemné oříškové aroma, které se po rozpuštění ještě zvýrazní. - Tomme de Savoie z Francie:
Tento polotvrdý sýr s jemnou, máslovou chutí a šedou, ušlechtilou kůrkou pochází ze Savojských Alp. Má lehce oříškovou chuť a voní po horském mléce. Skvěle se hodí k červenému vínu nebo jako součást sýrového talíře. Zkuste ho nakrájet na plátky a podávat s cibulovým chutney – nebudete litovat.
Italské lardo i korpus na pinsu
Lardo di Colonnata, jemné vepřové sádlo nakládané v mramorových nádobách s rozmarýnem a česnekem, je chuťová bomba, kterou si z Itálie musíte přivézt. Co dalšího by vás v Itálii nemělo minout?
- Bresaola z Valtelliny – sušené hovězí maso z lombardského údolí Valtellina. Díky sušení na horském vzduchu má jemně nasládlou chuť. Nejlépe chutná nakrájená na tenké plátky s rukolou, parmazánem a kapkou olivového oleje.
- Polenta Taragna – Polenta Taragna je směs kukuřičné a pohankové mouky, oblíbená v horských oblastech severní Itálie. Po uvaření se míchá s máslem a sýrem bitto nebo casera, což jí dodává bohatou, sytou chuť. Skvěle doplní maso, houby i zeleninová ragú.
- Pinsa je lehčí a nadýchanější než klasická pizza díky speciálnímu těstu z pšeničné, rýžové a sójové mouky. Hotové korpusy najdete v italských pekárnách nebo supermarketech – a doma už stačí jen přidat sugo, mozzarellu a šunku.
Pivní speciály, pálenky a likéry
Pivo chutná na horách jinak – možná je to horským vzduchem, možná čistou pramenitou vodou, kdo ví? Každopádně pivní speciály z Alp rozhodně stojí za ochutnání. A které patří mezi ty nejzajímavější?
- Zillertal Bier (Tyrolsko): Pivovar s tradicí od roku 1500, který vaří piva z křišťálově čisté horské vody. Ochutnejte jejich nefiltrovaný Zwickl nebo silnější Bock, který má plnou, karamelově sladovou chuť.
- Stiegl (Salzburg): Pivovar založený už v roce 1492, jehož vlajkovou lodí je ležák Goldbräu. Pokud chcete něco osvěžujícího, dejte si jejich ovocný Radler, ideální po celodenním lyžování.
- Eggenberger Urbock (Horní Rakousko): Silný bock s karamelovými tóny a lehce hořkým dozvukem. Ideální na dlouhé zimní večery s talířem sýrových špeclí.
- Forst (Jižní Tyrolsko): Oblíbené pivo v oblasti Dolomit s hořkosladkou chutí a plným tělem.
- Zötler Bier (Allgäu): Rodinný pivovar s tradicí od roku 1447, který experimentuje s horskými bylinkami. Jejich Allgäuer Kräuterbier voní po alpské louce a chutná překvapivě dobře.
Alpské pivovary překvapí kromě klasiky i medovými ležáky a tmavými pivy s bylinkami. Rakousko je navíc domovem skvělých ovocných pálenek – od meruňkovice po hruškovici. A pokud míříte do Francie, určitě si přivezte lahvičku Génépi – bylinkového likéru, který vás zahřeje i po návratu domů.
Dýňový olej, medy a marmelády
Ze Štýrska si přivezte dýňový olej – tmavě zelený, voňavý a skvělý na saláty. Alpské medy jsou plné chuti horských bylin a marmelády z klášterních zahrad v sobě nesou sladkou chuť malin, meruněk nebo švestek.
Chléb, čokoláda a další dobroty, které nezklamou
Chléb z Rakouska nebo Mozartovy koule ze Salzburgu nepotřebují představování – čokoláda, marcipán a pistácie jsou kombinace, která funguje vždy. A pokud narazíte na sušené klobásky z oblasti Savoie, berte jich raději víc. Doma se po nich zapráší rychleji, než čekáte.
Nebojte se na dovolené zajít na místní trh nebo do malého obchodu – možná narazíte na delikatesy, které jste nikdy neochutnali, nebo na láhev pálenky, která vám připomene zimní večery na horské chatě. Zabalte si kousek hor domů a užívejte si chutě, které vás vrátí zpět do horských údolí. Máte i vy svůj oblíbený jedlý suvenýr, na který nedáte dopustit?
Zdroje: conovehonakopci.cz, zillertal-bier.at, stiegl.at, novinky.cz, Wikipedia, anitaaufreisen.at, snowtrex.de, press.austria.info, france.fr, travellingcarola.com, Apetit