Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Halloween plný magie: Jak se slaví po celém světě? Strašidelné příběhy, dýně a recepty, které musíte vyzkoušet

Halloween
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Pro někoho jen „americký svátek“, pro jiné neodolatelná příležitost se trochu bát a hlavně si pořádně vychutnat strašidelné koledování. Halloween je noc, kdy se hranice mezi světy stírají, dýně ožívají a sladkosti mizí rychlostí blesku. Odkud se vzala tahle záplava duchů, masek a koledování? Připravte si nejen výzdobu, ale i strašidelně lahodné menu!

Halloween: Kouzelná noc plná příběhů a dýní

Halloween se slaví 31. října, především v anglicky mluvících zemích jako USA, Kanada nebo Velká Británie. Ale víte, že jeho kořeny sahají až k prastarým keltským rituálům? Těmi se oslavoval konec léta a příchod zimy, kdy se věřilo, že hranice mezi světem živých a mrtvých je tenká jako pavučina. Aby lidé odradili zlé duchy, zapalovali obrovské ohně a nasazovali si masky. I když to dnes vypadá jako čistě americká záležitost, Halloween se do Ameriky dostal teprve v 19. století s přistěhovalci z Irska a Skotska.

Jak vznikl Halloween: Od keltských rituálů k dýňovým lampám

Historie Halloweenu sahá až k dávným keltským oslavám svátku Samhain, ale když se křesťanství rozšířilo po Evropě, Samhain se proměnil ve svátek Všech svatýchAll Hallows’ Eve, z něhož postupně vznikl moderní Halloween.

  • Samhain je keltský bůh, pán mrtvých, který odvádí duše zemřelých.

  • Už Keltové věřili, že během halloweenské noci se otvírají brány a svět mrtvých se propojuje se světem živých, aby duše zemřelých mohly pomoci přátelům a potrestat nepřátele.

  • S východem slunce odvedl Samhain duše zemřelých zpět do říše mrtvých.

Dýně, masky a sladkosti: Jak se Halloween slaví dnes

Dnes je Halloween oblíbený především pro svou pestrou výzdobu, koledování a převlékání do strašidelných kostýmů. Děti i dospělí se oblékají jako duchové, čarodějnice, upíři, zombie atd. a vyrážejí na tradiční „trick-or-treating“. „Trick or Treat“ se dá přeložit jako „koledu, nebo zlomyslnost“, tedy pokud koledníkům nedáte sladkost, provedou neplechu.

Hlavním symbolem Halloweenu jsou dýně. Jejich vyřezávání do strašidelných lamp má kořeny ve staré irské legendě o Jackovi O’Lanternovi. Původně se lucerna vyřezávala z tuřínu, červené řepy, dokonce i z brambor. Lucerny byly symbolem mrtvých duší milovaných zemřelých. Lidé je umisťovali na verandy či do oken proto, aby vítaly pozůstalé a sloužily jako ochrana proti zlým skřítkům či duchům.

  • Příběh o Jackovi O’Lanternovi vypráví, jak mazaný irský hospodský povaleč Jack dvakrát přelstil samotného ďábla. Ten mu za to slíbil, že ho nikdy nevezme do pekla. Když Jack zemřel, v nebi ho nechtěli a v pekle taky ne. Nakonec si tedy Jack musel vystačit s uhlím od ďábla, které dal do vydlabané řepy, a s touhle lucernou bloudí světem dodnes. Jenže v Americe se ukázalo, že dýně se na lucerny hodí mnohem lépe než řepa – a tak se narodila ikona Halloweenu, dýňová svítilna neboli Jack O’Lantern.

Ke svátku zemřelých patří i duchové – lidé je vyrábějí z prostěradel jako dekoraci, pečou sušenky ve tvaru duchů, případně se sami za duchy převlékají. Koledníci volí i kostýmy čarodějnic, které vnímáme jako zlá stvoření. K čarodějnicím neodmyslitelně patří kočky a netopýři, kteří bývají spojováni s temnými silami. Během Halloweenu se vyprávějí strašidelné historky a ve větších městech se pořádají průvody masek. Nejstrašidelnější maska zvítězí.

Halloween na talíři

Halloween není jen o strašidlech, ale taky o výborném jídle! Dýňové koláče, halloweenské cukroví ve tvaru netopýrů a pavouků nebo karamelová jablka – to všechno na stole nesmí chybět. A co takhle trochu dýňové polévky, která vás zahřeje i při té nejděsivější strašidelné historce? Můžete zkusit také dýňový chléb nebo sušenky ve tvaru duchů.

Svátek mrtvých ve světě: Od mexického Día de los Muertos po české Dušičky

Svátek mrtvých se ale v různých podobách slaví po celém světě.

  • V Mexiku je to třeba slavný Día de los Muertos (Den mrtvých), který je barevný, veselý a plný jídla. Na oltářích se objevují pokrmy, které zemřelí milovali, třeba tradiční pan de muerto (chléb mrtvých) nebo cukrové lebky.

  • U nás v České republice se slaví Dušičky, během nichž zapalujeme svíčky na hrobech a vzpomínáme na své blízké. Možná to není tak divoké jako v Mexiku, ale i tak má tento den své kouzlo.

  • V Japonsku slaví svátek Obon, kdy se zapalují lucerny, aby osvětlily cestu duším zemřelých zpět do jejich světa.

  • V Jižní Koreji lidé slaví Chuseok, festival sklizně, při kterém se konají obřady na počest předků a na stoly se kladou obětiny, včetně speciálního rýžového koláče songpyeon.

Zdroje informací: nationalgeographichistorybbc

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín