Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Historie Oktoberfestu: Za vznikem největšího pivního festivalu stojí královský sňatek

Oktoberfest a jeho historie
ZDROJ: Brett Sayles / Pexels
sdílet:

O slavném německém festivalu piva zvaném Oktoberfest, který se koná každoročně od konce září do začátku října v Mnichově, jste určitě slyšeli. Jak ale vznikl a kdy se konal první ročník těchto největších pivních oslav na světě? Pojďte se s námi ponořit do jejich historie.

Vše začalo svatbou

Píše se 12. října 1810 a bavorský korunní princ Ludvík Bavorský (později král Ludvík I.) si s velkou pompou bere princeznu Terezu Sasko-Hildeburgskou. A člen Bavorské národní gardy Andreas Michael Dall'Armi přichází s nápadem na velkolepou a originální oslavu jejich svatby.

 • Slavnost se koná pět dní po svatbě na širokém prostranství před branami Mnichova, které bylo na počest královské nevěsty pojmenováno Theresienwiese (česky Tereziánská louka) – a právě na tomto místě se Oktoberfest dodnes koná.
 • Oslavy se účastní všichni obyvatelé města, aby se společně s novomanželi veselili, přihlíželi koňským dostihům a samozřejmě si pochutnávali na místním jídle a pití.
 • Andreas Michael Dall'Armi je později, konkrétně roku 1824, odměněn zlatou medailí za „vynález“ Oktoberfestu, uvádí Oktoberfest München.

Mnichované chtějí znovu slavit

Rok po svatebním veselí se celé město shodlo, že chce slavit zase. Organizace celé akce se zhostil bavorský zemědělský spolek, pro nějž byly nově vzniklé slavnosti ideální příležitostí, jak propagovat vlastní produkty. V tomto podání šlo spíše o zemědělský veletrh spojený s oslavami.

 • V roce 1813 došlo k prvnímu zrušení oslav kvůli zapojení Bavorska do napoleonské války.
 • Po válce byl festival financován ze soukromých zdrojů, dokud si ho pod křídla nevzalo vedení města Mnichov, které z něj udělalo svou akci.
 • Zástupci města totiž vytušili, že Oktoberfest přiláká davy lidí a tím pádem přinese spoustu příjmů do městské kasy. Proto se rozhodli, že se bude slavit každoročně bez výjimky, píše Oktoberfest Haus.

Oktoberfest získává ikonickou tvář

Podle webu Oktoberfest in Germany mohlo jít o pouhou náhodu, ale v roce 1850 se zrodila tradice, kterou každý ročník festivalu začíná – nikdo si nesmí dát pivo do té doby, než dorazí starosta, aby narazil první sud v pivním stanu Schottenhamel. Poté zvolá „O' zapft is!“ („Je naraženo!“) a akce začíná.

 • V témže roce byla na Tereziánské louce odhalena ikonická socha železné lady Bavarie, která důstojně dohlíží na každého člena festivalu.
 • Stánky s pečenými kuřaty, bez kterých si dnes Oktoberfest nelze představit a každoročně se jich údajně prodá téměř půl milionu, byly poprvé otevřeny v roce 1881.
 • Od roku 1960 na Oktoberfest vyráží i spoustu zahraničních hostů a stává se tak významnou mezinárodní turistickou atrakcí. A současně je to poslední rok, kdy se tu v rámci oslav konají koňské dostihy.

A jak se slaví dnes?

V současnosti je Oktoberfest největším pravidelně se opakujícím festivalem na světě. Každoročně se ho účastní miliony lidí, kteří zde podle serveru Statista v průměru vypijí přes pět milionů litrů piva. Například v roce se tu načepovalo kolem 5,6 milionu litrů.

 • Může se zde prodávat výhradně pivo od šesti tradičních mnichovských pivovarů, kam patří Augustiner, Paulaner, Löwenbräu, Hofbräu-München, Spaten a Hacker-Pschorr, které jako jediné mohou svá piva označit nápisem Oktoberfestbier.
 • Tato piva se podávají ve speciálně vybudovaných, sedmnácti velkých a jednadvaceti malých, pivních stanech, píše Oktoberfest München.
 • Mnoho návštěvníků festivalu si obléká tradiční bavorské oděvy – ženy šaty zvané dirndl a muži kožené kalhoty lederhosen.
 • Kromě toho tu nechybí stánky s občerstvením, suvenýry, živá hudební a taneční vystoupení, kolotoče a jiné atrakce.
 • Zajímavostí také je, že se festival v průběhu let přesunul z října na září z důvodu teplejšího počasí. Většinou trvá okolo šestnácti dní, přičemž jeho posledním dnem je vždy první neděle v říjnu.
 • Spoustu měst po celém světě také pořádá vlastní pivní festivaly a ani ta v České republice nejsou výjimkou. Nicméně největší zahraniční Oktoberfest se odehrává v kanadském městě Kitchener-Waterloo, uvádí Britannica.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín