Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak vznikla rumfordská polévka: Levné a syté jídlo kdysi vyléčilo Evropu z hladomoru

Rumfordská polévka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Rumfordská polévka je na první pohled docela obyčejné jídlo z levných a dostupných surovin. Ovšem říct o ni tak málo, si nezaslouží. Vynalezl ji vědecký genius, aby posílil bavorské vojsko a zabránil hladomoru v Evropě. Zmíňuje se o ní i Božena Němcová a recept chtěl znát i Napoleon. Jak se vaří rumfordská polévka a jaké další otisky zanechala v našich dějinách?

Rumfordská polévka z rukou fyzika

Za zrozením rumfordské polévky stojí významný americký fyzik a vynálezce Benjamin Thompson, který byl později také znám jako hrabě Rumford. Jeho hlavním cílem bádání a experimentování byla termodynamika a izolační vlastnosti materiálů. Přišel například na to, že vaječný bílek je špatným vodičem tepla a úspěšně si to ověřil při zapékání zmrzliny v bílkovém sněhu.

  • Thompson se také stal bavorským ministrem války a tehdy si všiml, jak je vojsko podvyživené a slabé. Rozhodl se využít své znalosti o termodynamice a povedlo se mu prosadit, aby vojáci dostávali třikrát denně teplou polévku, která jim navrátí bojeschopnost.
  • Sám se také vrhl do vymýšlení receptu. Podmínkou bylo, aby obsažené suroviny byly levné a snadno dostupné. Její hlavní funkcí bylo zasytit a zahřát.

Teplá a vydatná polévka pro bavorské vojsko

Základem rumfordské polévky byly: kořenová zelenina, loupaný žlutý hrách, ječné kroupy, brambory, sůl, pepř, česnek, zázvor a tvrdý chleba.

  • Maso se do ní nedávalo, protože bylo drahé. Nanejvýš se používal vývar z kostí.
  • Pojídání brambor bylo v té době velmi ojedinělé, poněvadž doposud sloužily pouze jako okrasná rostlina
  • a také se také věřilo, že jejich konzumace může způsobit zdravotní potíže. Proto zpočátku tuto ingredienci Thompson přidával potají. Právě on se zasloužil o kultivaci brambor v Bavorsku.
  • Přidáním tvrdého chleba do polévky mělo především sytící efekt, ale v době potravinové nouze to byl jistě také jeden ze způsobů, jak neplýtvat jídlem. Možná právě tehdy se začala psát historie krutonů.
  • Luštěnina se do polévky přidávala namletá a vařila se až do úplného rozvaření. Jednak jídlo zahustila a navíc se stala lépe stravitelnou.

Thompson měl se svou polévkou u vojáků úspěch. Její sláva na sebe nenechala dlouze čekat a rozšířila se až do Evropy, kde se o ni dozvěděl samotný Napoleon a dožadoval se receptu. V té době v Evropě vládl hladomor, a tehdy fyzik navrhl tamnímu panstvu, aby jeho pokrm uvařili a zadarmo rozdávali chudým lidem. Díky tomu si polévka vysloužila označení „lék na hladomor“ a Benjamin Thompson získal titul „hrabě Rumford“. Navíc právě odtud pramení zvyk rozdávání polévky potřebným.

Postupným rozšířením a zlidověním receptu začaly vznikat jeho nejrůznější obměny. V modernějších verzích se vyskytuje také masová složka. Nejčastěji jako opečená slanina nebo vepřový vývar. K dochucení slouží majoránka, sušený nebo strouhaný zázvor, na ozdobu petrželka.

Rumfordská polévka a další zajímavosti

  • Díky rumfordské polévce, a především jejímu vynálezci, vznikly v době průmyslové revoluce velké polévkárny a vývařovny, které svého rozmachu dočkaly ve 30. letech 20. století v Americe, během hospodářské krize.
  • Sám Thompson uplatnil své znalosti fyziky i při navržení tehdejšího moderního kuchyňského vybavení (včetně odvětrávání). Sepsal i několik knih s tabulkami, popisky a obrázky nejnovějších sporáků a dalších kuchyňských pomocníků.
  • O zeleninovo-luštěninové polévce píše i Božena Němcová ve své knize V zámku a podzámčí. Zde zmiňuje, že se v panské kuchyni vařily tři hrnce polévky. V tom menším byla polévka hustá, obsahovala maso a pochutnával si na ní zámecký pán s rodinou. Střední hrnec byl už mírně naředěný, přesto stále vydatný a ten sloužil pro hladovějící děti. Ve velkém byly jen zbytky a tuto nevábnou tekutinu servírovali chudině.

Zdroje informací: BritishFoodInAmerica, Lidovky, Britannica

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Kateřina Vávrová

Apetit magazín

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

Atraktivní a upravený vzhled je cílem každé dívky. K tomu se doporučuje nejen používat různé kosmetické přípravky, ale také zvýšit konzumaci potravin, které obsahují nejvíce zdraví prospěšných látek. Ve skutečnosti existuje poměrně velký...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč