Dříve se slupky z kávových zrn považovaly za odpad, v současnosti se z nich připravuje lahodný nápoj. Typickou chuť kávy ale nečekejte. Cascara stojí na rozhraní mezi kávou a čajem.
Oproti zemitosti kávy je cascara svěží a lehká, čímž připomíná ovocný čaj. Na kávu nejvíce odkazuje tím, že jemně povzbuzuje a dokáže zahnat únavu. Pokud jste milovníci káv s ovocnou kyselou chutí a sladkým tónem v pozadí, cascara vás jistě potěší.
-
Obsah kofeinu v nálevu z cascary je mnohem nižší než v kávě, tudíž ani povzbuzující účinky cascary nejsou tak velké jako u kávy.
Cascaru si můžete připravit stejně jako kávu či čaj. Směs zalijete horkou vodou a necháte louhovat asi 5 až 10 minut. Pít ji můžete teplou, studenou, slazenou, s mlékem – zkrátka jak je libo.
-
Na přípravu 1 litru nápoje se doporučuje cca 50 g směsi.
-
Teplota vody, kterou budete směs zalévat, by se měla pohybovat kolem 90 až 95 °C.
-
Chuť cascary se v průběhu chladnutí mění.
-
Studená cascara je vhodná jako letní osvěžení.
-
Do hotového nápoje si dle chuti můžete přidat i citron, zázvor nebo třeba skořici.
Cascara obsahuje antioxidanty, které blahodárně působí na lidský organismus. Také je zdrojem železa či draslíku.
Cascara: Odkud se vzala a co to je?
Název pochází ze španělštiny, kde se slovem cáscara označuje slupka. Nápoj cascara se připravuje z kávových slupek vysušených sluncem, které zbudou po odstranění kávových zrn.
Několik staletí byla cascara považována za odpad a používala se (a stále používá) i jako hnojivo. V zemích, kde se káva přímo pěstuje, se nápoj z kávových slupek pije již po staletí. Jedná se o Etiopii, Bolívii, Somálsko a Jemen.
-
Cascara se běžně označuje také jako „kávový čaj“.
-
Nápoj cascara má krásnou hnědočervenou barvu.
Jakou chuť má cascara?
Sušená loupaná káva bývá kyselá, a tak si kyselost nese i cascara. U cascary je výrazný i její ovocný tón se sladkým zakončením. Většina konzumentů cascary se shoduje, že chutí připomíná ibišek i sušené švestky, jablka či třešně a sladkostí pak připomíná med. Někteří znalci cascary nalezli také náznak chuti melounu i manga, jiní dokonce rooibosu či šípků.
-
Chuť cascary je zásadně ovlivněna tím, z jakého druhu kávovníku slupky pocházejí a jak byly zpracovány.
Cascara: Zajímavosti
Kromě „kávového čaje“ se z cascarové směsi dá připravit také sirup, který se přidává do vody či čaje. Cascara se dá dokonce použít i při přípravě čokolády, v pečení a také se z ní vyrábí mouka.
Ač se v některých státech konzumuje cascara již stovky let, do Evropy se dostala teprve nedávno. Na trhu se objevila sice již před deseti lety, ale některé země její dovoz nedovolovaly. Například v rámci Evropské unie se trh pro cascaru otevřel až v roce 2021. U nás ji můžete koupit od 14. ledna 2022.
-
Jako „Cold brew cascara“ se označuje nápoj, který připravíte z 35 g směsi, tu zalijete 250 ml studené vody. Nápoj necháte louhovat 24 hodin v lednici v uzavíratelné sklenici. Před podáváním je třeba jej scedit. Podává se s ledem.
-
V Bolívii cascaru najdete pod názvem sultana.