Míša a Míša, dvě mámy, které svedla dohromady náhoda. Do oka si padly na první dobrou, spojuje je totiž nejen pohled na svět, ale také neuvěřitelná vytrvalost. Dotáhnout projekt přírodních nealko bublinek Mams do zdárného konce a cestou neslevit z jediného požadavku na kvalitu vyžadovalo hodně odvahy i sil. A výsledek šumí i chutná perfektně!
Oslava bez bublinek? Málokdo si ji umíme představit a je jedno, jestli slaví dospělí nebo děti. Zatímco pro dospělé je výběr bublin opravdu obrovský, pro děti toho moc není. „S Míšou jsme se seznámily jako těhotné, a když děti povyrostly a přišly na řadu oslavy a dětské šampaňské, zjistily jsme, že to, co je na trhu, není nic, co bychom dětem chtěly dávat,“ říká Michaela Schenková.
„Po prvním neproplakaném dni stráveném ve školce jsme chtěly děti odměnit něčím slavnostním. Jenže všechno, co se dá koupit, jsou sladké nápoje s líbivým obalem, ale dětem ani nám to nechutnalo, většinou jsme to bouchly, nalily a vylily,“ dodává. „Když máte děti, chcete pro ně přirozeně to nejlepší, řešíte, co jim dát k jídlu i k pití, a my si řekly, že nepolevíme ani u těch bublinek,“ doplňuje Michaela Syrová. Obě byly na mateřské a věděly, že do práce se už vracet nechtějí. „Nechtěly jsme pracovat pro druhé, chtěly jsme něco svého. A protože žádné dětské bublinky bez cukru a chemie v nabídce nebyly, řekly jsme si, že je prostě vyrobíme samy,“ vzpomíná.
Průzkum je základ!
„Naše naivita byla naše výhra, představovaly jsme si totiž, že to přece nemůže být tak těžké. Věděly jsme, co dětem chutná a že nejdostupnější českou surovinou je jablko. A také že to budeme stáčet do krásných průhledných lahví na sekt,“ smějí se s tím, že se do výroby pustily se zdravým selským rozumem. „Začaly jsme se hodně, hodně ptát a ptaly jsme se všude, kde to šlo. Jsem původně personalistka, takže lidí se nebojím. Nebylo ale jednoduché přesvědčit je, aby nám věnovali čas. Navíc nás nikdo nebral vážně,“ říká Michaela Syrová.
V ovocnářském družstvu se Starém Lískovci v Brně si nechaly vysvětlit, jak jablka rostou a dozrávají, systémy postřiku, dobu zrání, dovoz, certifikáty, laboratorní testy... „Pak jsme si našly výrobce cidrů, těch jsme se zase ptaly, jak se cidre vyrábí a jaké jsou ve výrobě rozdíly. Oslovily jsme i vinaře, kteří nad námi kroutili hlavou a říkali, ať do toho něco šplíchnem, protože je těžké tu čerstvou jablečnou šťávu udržet v takové kvalitě bez alkoholu,“ vyjmenovává Míša. „My ale věděly, že nechceme dělat kompromisy, nechtěly jsme se vzdát čerstvé šťávy a vyrábět z koncentrátu, nechtěly jsme nic pasterovat a už vůbec jsme do toho nechtěly nic šplíchat – ani alkohol, ani cokoliv jiného. Chtěly jsme prostě čistou čerstvou šťávu z českých jablek.“
Od cidru k bublinkám
Od nápadu vyrábět nealkoholické bublinky z čerstvé jablečné šťávy k první lahvi, která mohla do světa, uběhlo dlouhých pět let. „Během té doby jsem se stala odborníkem na cidre, všechno nám v lahvích totiž kvasilo,“ směje se Míša Syrová s tím, že přestože jde jen o jablečnou šťávu, je výroba malá alchymie. „Je to živý produkt a my ho za každou cenu chtěly živý udržet,“ dodává.
„Scházely jsme se s laboratořemi, s vinaři a snažily jsme se přijít na to, co všechno produkt ovlivňuje... A do toho nám to kvasilo, bouchalo a všichni okolo nám říkali, ať už se na to vykašleme nebo tam něco přilijeme, aby to drželo,“ smějí se obě Míši. Všechny nasbírané informace se však nakonec začaly sbíhat a zapadat do sebe. „V jablečné šťávě je spousta živých věcí, které reagují na teplotu, vzduch... Postupně jsme ale přišly na to, jak tekutinu stabilizovat,“ uzavírají.
Z Moravy do světa
Dnes se jablka vymoštují, šťáva se odveze do výroby, nechá se sednout, filtruje se a jde do linky, kde se plní do lahví. Celý proces trvá tři dny. „První lahve jsme stočily v listopadu 2019 a začátkem roku 2020 jsme se chtěly opřít do distribuce. Do toho přišla korona... Ale my jsme jako fénix, který vždycky vstane z popela,“ shodují se obě a prozrazují, že už přemýšlejí o trhu v Anglii, kam se jedna z nich přestěhovala.
Zdroj: Apetit