Zralé kdoule mají nepřekonatelnou vůni a naše babičky je na podzim často přidávaly do skříní, aby jim provoněly prádlo. Nabízejí ale také spoustu možností, jak je využít v kuchyni: můžete z nich vyrobit skvělé želé, džemy a kompoty, můžete je upéct nebo z nich připravit aromatický likér.
Voňavé kdoule se na podzim objevují v celém spektru zářivě žlutých tónů. Tvarem připomínají hrušku a syrové se tváří trochu nevrle. Když je ale správně připravíte, změní se na jemnou, nasládlou pochoutku, která se hodí k masu, sýrům i do sladkých dezertů.
Ovoce starověkých civilizací
Kdoule má hluboké kořeny v historii, podle archeologů ji lidé pěstovali už před více než 4000 lety. Ve starověkém Řecku byla symbolem lásky a plodnosti, často se podávala na svatebních hostinách. Římané věřili, že je posvátná a přináší prosperitu. Ve středověku se díky vysokému obsahu kyselin používala jako dezinfekční prostředek a postupem času se z ní stal oblíbený základ pro různé džemy, želé a omáčky.
Zajímavost: Kdoule byla oblíbená i v královských kuchyních středověké Francie.
Jak kdoule správně zpracovat
Zpracování kdoulí vyžaduje trochu trpělivosti, ale výsledek stojí za to.
-
Kdoule omyjte a pořádně utřete utěrkou – zbavíte je tak chlupaté plstnaté vrstvy na povrchu.
-
Oloupejte je, nejlíp to půjde malým ostrým nožem. Pokud se chystáte z kdoulí připravit džem nebo želé, které budete pasírovat nebo mixovat, můžete tenhle krok vynechat. Slupka obsahuje velké množství pektinu, díky kterému budou dobře želírovat (a navíc je loupání tvrdé slupky opravdu pracné).
-
Kdoule rozpulte a odstraňte tvrdá semínka.
-
Nakrájejte je menší kousky, nebo použijte ostrý krouhač zeleniny, který vám usnadní práci.
-
Nakrájené kdoule ihned promíchejte s citronovou šťávou a co nejdřív je zpracujte, velmi rychle totiž hnědnou.
S čím kdoule kombinovat a jak je využít
-
Pečené kdoule skvěle doprovodí maso, hlavně vepřové, a hodí se i k tučnější drůbeži; můžete je přidat třeba ke svatomartinské huse.
-
Kdoulový džem ozvláštní podzimní koláče a dezerty, přidat ho můžete i do různých snídaňových kaší.
-
Džem, želé nebo čatní z kdoulí přidejte jako luxusní přílohu k sýrovému prkénku.
-
S kdoulemi se setkáte ve formě kdoulového likéru nebo kdoulového másla, což je úžasný doplněk k pečivu nebo k sýrům. Na Balkáně se z kdoulí vyrábí pálenka s názvem rakija dunjevača.
-
Výborně ladí s kořením jako skořice, hřebíček nebo zázvor. Pokud máte rádi rafinovanější kombinace, můžete přidat levanduli nebo vanilku.
TIP: Zkuste rozkrájené kdoule přidat do kvašeného zelí – dodají mu příjemnou ovocnou chuť.
Kdoule skladujte v chladném a dobře větraném prostředí – i tak ale vydrží maximálně 8 týdnů. Mají jedno specifikum: jejich aroma postupně sílí, a pokud je skladujete při pokojové teplotě, může být po pár dnech až nepříjemné.
-
Zdroj: nzip, horydoly, ovostromky, pestujemedoma