0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kuchařka Delia Smith: Jak zvýšila v Británii prodej vajec a co měla společného s The Rolling Stones?

Delia Smith
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Britská kuchařka a televizní moderátorka se proslavila nejen kuchařským uměním, ale také svou nenuceností a bezprostředností. Delia Smith patří k nejznámějším kulinářským osobnostem v celé Británii. Nikdo jiný nedokázal ovlivnit své diváky a příznivce tak, jako právě ona.

V jedenadvaceti letech začala Delia Smith pracovat v restauraci. Sice z počátku jen myla nádobí, ale propracovala se až na pomocnou kuchařku. Vaření ji začalo bavit natolik, že si půjčila si z knihovny spoustu kuchařských knih a začala podle nich vařit.

Rozuměla si i s The Rolling Stones

První větší zakázku na vaření dostala od Carlton Studios, kdy měla za úkol připravit jídlo na focení. V roce 1969 pak byla přijata jako kulinářská redaktorka pro nový časopis Daily Mirror. Zástupcem redaktora nově vydávaného magazínu byl Michael Wynn-Jones, který se později stal jejím manželem.

Své kuchařské umění ovšem neproslavila jen skrz magazín, ale také díky světoznámé kapele The Rolling Stones, neboť dort, který upekla, byl použit i na obalu alba s názvem Let It Bleed. Roku 1972 Delia Smith založila sloupek v Evening Standard.

  • Na počátku sedmdesátých let se poprvé objevila na televizních obrazovkách na regionální stanici BBC East. 
  • Diváci si ji okamžitě zamilovali, a tak dostala možnost natáčet vlastní televizní show Family Fare, která se na obrazovkách udržela dva roky, mezi lety 1973-1975.
  • Počátkem osmdesátých let byla i občasným hostem v sobotním pořadu BBC pro děti Multicolored Swap Shop, kde děti učila základy vaření.

Prodala dva miliony knih

Roku 1995 vydala knihu Delia Smith’s The Winter Collection, které se prodalo na dva miliony kusů a rázem se stala pátou nejprodávanější knihou celých devadesátých let

V roce 2008 dostala nabídku natočit šestidílnou kulinářskou sérii pro BBC. Ve stejném roce se dočkala její první kniha četných úprav a aktualizace a znovu vyšla pod názvem How to Cheat at Cooking. Není snad ani třeba dodávat, že se opět stala bestsellerem.

  • V roce 2010 měla pětidílnou sérii Delia through the Decades, kdy každá z epizod mapovala jedno desetiletí jejího kulinářského umění.
  • V tom samém roce natočila sérii reklam pro řetězec supermarketů Waitrose.
  • O tři roky později se rozhodla definitivně odejít z televize. Chtěla se věnovat vaření a publikaci svých receptů na online platformách.

Co je Deliin efekt?

V Británii se dodnes často mluví o takzvaném Deliině efektu. Co to znamená? Když se vysílal v Británii její pořad How to Cook, údajně vedl k desetiprocentnímu nárůstu prodeje vajec. A nejen vajec! Zvýšil se prodej mletého masa, cibule nebo pánví na omeletu.

Za svůj život získala i mnohá ocenění, jako například Řád britského impéria. Společně se svým manželem se stala také stala držitelkou většinového podílu ve fotbalovém týmu Norwich City.

Zdroj: BBC, Tasty, Apetit

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
  • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč