Letní vedra provází i potřeba být na pozoru před mikrobiální nákazou. Mikroorganismy se totiž v teple snadno množí a k trávicím obtížím nebývá daleko. Výskyt nežádoucích bakterií a virů se neomezuje pouze na vejce a majonézu. Nacházet se mohou i na povrchu melounů nebo okurek.
Mezi nejznámější a nejúpornější nemoci spojené s nákazou jídla patří salmonelóza. To je onemocnění způsobené bakteriemi salmonely a v naší zemi je poměrně rozšířené. Zdravý člověk s bakteriemi salmonely nemusí mít problém, ovšem ani tak není vhodné podceňovat hygienu. V některých případech může mít onemocnění špatný průběh.
- Nejčastějšími zdroji nákazy jsou nedostatečně tepelně upravené maso, syrová vejce a výrobky z nich (např. majonéza), mořské plody, nepasterizované mléko, ale i některé druhy ovoce a zeleniny – například meloun a okurka.
Nemoci z melounu a okurky: Jak jim zabránit?
Vodní melouny a salátové okurky jsou v letních měsících velmi oblíbené, protože jsou šťavnaté a jsou dobrým zdrojem osvěžení. Je ovšem třeba mít se na pozoru. Jak melouny, tak okurky mohou být příčinou mnoha závažných onemocnění.
U melounů je největší problém jejich slupka, která může být znečištěna. Rozkrojením pak můžeme nečistoty zanést dovnitř. Pokud meloun skladujeme nevhodně, mohou se mikroorganismy množit a šířit velmi rychle.
U okurek může být kontaminován celý jejich povrch, proto okurku vždy pořádně omyjte a dodržujte hygienická pravidla.
-
Pozor si dejte hlavně na nakrájené melouny. Problémem ovšem mohou být i melouny celé, pokud je před krájením neumyjete. Dobré je meloun skladovat v čistém a chladném prostředí. Totéž platí pro okurky.
-
Melouny i okurky obsahují hodně vody a zároveň nejsou dostatečně kyselé, aby se přirozeně množení mikroorganismů bránily. Jejich prostředí s nízkým pH a teplo množení bakterií, jako jsou salmonela, listerie, escherichia coli, a dalších mikroorganismů přímo nahrává.
Čistota nade vše: Jak správně nakrájet meloun?
Většina z nás již někdy vodní meloun krájela. Asi jsme si příliš nelámali hlavu s tím, jak to udělat správně – prostě jsme vzali nůž, prkénko a poradili jsme si, jak jsme uměli. Odborníci se shodují na následujících krocích, jak zacházet s melounem tak, abychom snížili rizika onemocnění i úrazu.
-
Základem jsou čisté ruce – důkladně si je tedy umyjte mýdlem a vodou.
-
Stejně důležité je čisté prkénko. Nezapomeňte jej položit na stabilní povrch (tím zabráníte skluzu nože a následnému poranění).
-
Nůž, kterým budete meloun krájet, musí být rovněž čistý. Používejte ostrý nůž, je menší pravděpodobnost, že si ublížíte, navíc krájení půjde snáze. Na porcování melounu se vyplatí nůž s dlouhou čepelí.
-
Odřízněte oba konce melounu. Následně meloun položte na jeho seříznutou část (bude stabilnější) a opatrně řežte pohybem dolů po tvaru ovoce. Takto meloun rozporcujte na klínky (případně pak dále na kostičky).
Jak skladovat melouny a okurky?
Jestliže rozkrojený vodní meloun nezkonzumujete celý, nevadí. Uchovejte ho v lednici při teplotě do 4 °C. Nejvhodnější je zavřít ho do vzduchotěsné nádoby, ale stejně dobře postačí i pevný plastový obal. Nakrojený meloun ihned po zabalení vložte do lednice. Rozkrojený meloun snězte do 3 až 4 dní.
-
Pokud se chystáte vzít meloun ven do vyšších teplot, snězte ho do 4 hodin. Jestliže se vám to nepodaří, raději jej vyhoďte.
-
Pozor si dejte na koupi již rozkrojeného melounu. Nemáte-li jistotu, že byl vodní meloun po celou dobu skladován v chladu, raději na koupit zapomeňte.
Podobná pravidla jako u vodního melounu, platí i u okurky – důležité je správné skladování!
Jak si poradit s nákazou?
Maximální inkubační doba salmonelózy je 48 hodin, běžně se však nemoc projeví již po 8 hodinách. Průvodními projevy bývají vodnaté průjmy a bolesti břicha. Obojí může přetrvávat až několik dní. Dalšími znaky jsou zvracení, horečka a nebezpečná dehydratace. Mohou se objevit také halucinace, křeče apod.
- K přenosu dochází kontaminovanými potravinami, ale také tzv. sekundární kontaminací, např. při krájení nakažené potraviny se infikuje nůž, prkénko apod. Proto je nutné po použití vše vždy řádně umýt.
-
Rizikovým obdobím, kdy se salmonelóza přenáší snáze, jsou letní měsíce. Vlivem počasí se zvyšuje kazivost potravin i bujení bakterií.
- Vzhledem k velké ztrátě tekutin, je během nemoci zásadní tzv. rehydratace – doporučuje se pití minerálek i speciálních roztoků a podání živočišného uhlí.
Běžnou součástí léčby je dieta, která se omezuje na tekutou stravu, aby se tělo rehydratovalo. Návrat k běžné stravě je pozvolný, postupně se doplňuje tekutá strava zeleninovými vývary, lehkými kašemi, dušenou mrkví apod.
Zdroje: euc, 360training, frekvence1, SZÚ, Krajská Hygienická Stanice Středočeského kraje