Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Mikulášské tradice u nás: Co ukrývala nadílka kdysi a jak ji vnímáme dnes? Připravte se na vůni perníků, ovoce a ořechů

Mikuláš
ZDROJ: Shutterstock
sdílet:

Každoročně 5. prosince je u nás na chvíli vše zahaleno do kouzelné atmosféry – přichází totiž Mikuláš a jeho pomocníci. Tento den je nejen o obdarovávání, ale také o připomenutí starých zvyků a rituálů, které se udržují po staletí. Mikuláš, patron dětí a ochránce chudých, je postava, která se propojila s vánočními tradicemi. Jak se ale tento svátek slavil v minulosti a co k němu neodmyslitelně patří dodnes?

Svatý Mikuláš z Myry (dnešní Turecko) se narodil ve 3. století, byl biskupem a mimo jiného i zachráncem nespravedlivě obviněných. Měl pověst laskavého a spravedlivého muže, který byl známý svými zázraky a obdarováváním chudých. Věnoval se charitě, dával dárky těm, kdo to potřebovali, a zasazoval se o zlepšení života lidí v jeho diecézi. I proto se stal patronem dětí, námořníků, ale také obchodníků, studentů apod. A právě tento Mikuláš je u nás považován za vzor štědrosti, což se odráží i v tradicích, které k jeho jménu patří.

Mikulášské tradice u nás

Na našem území se svátek svatého Mikuláše slaví už od středověku. A i když jméno Mikuláš v kalendáři připadá na 6. prosince, samotná nadílka tradičně probíhá už o den dříve, přesněji v předvečer jeho svátku. Tento večer se nese v duchu radosti i napětí, protože spojuje duchovní rozměr s tradicí obdarovávání. Mikuláš přichází k dětem ve slavnostním průvodu, doprovázený andělem, symbolem dobra a spravedlnosti, a čertem, který má na starosti připomenout hříšníkům jejich pochybení.

Mikuláš, oblečený do biskupského oděvu s mitrou na hlavě a holí v ruce, působí důstojně a přátelsky. Anděl září v bílém rouchu s křídly, zatímco čert – v černém, s rohy a ocasem – budí respekt i trošku strachu. Večer 5. prosince se mikulášské družiny vydávají na obchůzky, během nichž děti recitují básničky nebo zpívají koledy. Odměnou jim jsou sladkosti, ovoce nebo drobné dárky. A co ty „zlobivé“? Ty dostanou uhlí nebo brambory – v současnosti spíše jen jako žert: často v podobě sladkých napodobenin.

  • Zajímavost: Ne vždy byl Mikuláš doprovázen čertem a andělem. Najdeme vyobrazení a záznamy o tom, že ho doprovázel třeba obecní policajt. Služebně nejmladší a nejmodernější průvodce svatého Mikuláše je pak anděl.

Mikulášská nadílka: sladkosti, ovoce a vůně Vánoc

Mikulášský večer bývá vnímán jako symbolická předehra Vánoc. Nepatří k němu honosné či trvalé dary, ale spíše drobnosti: pamlsky, ovoce, ořechy nebo malé talismany pro štěstí, dříve například obrázky svatých. Přestože dnes už podobné dobroty bereme jako samozřejmost, v časech, kdy tento zvyk vznikal, měly zcela jinou hodnotu. Laskominy a exotické ovoce byly vzácností, která dokázala vykouzlit skutečné nadšení. Tradice Mikuláše se však vždy soustředila hlavně na prožitek a radost ze setkání, než na samotné dárky. A co tedy bývá součástí mikulášského balíčku?

  • Mikuláš by nebyl Mikulášem bez tradičních perníčků. Tyto lahodné a voňavé sladkosti mají dlouhou tradici a jejich pečení je součástí přípravy na Vánoce. Klasické perníčky, zdobené cukrovou polevou, jsou oblíbené mezi dětmi i dospělými.

  • Jablka a ořechy, které někdy přidávané k perníčkům, jsou dalšími symboly Mikuláše. Jablka červené barvy symbolizují zdraví a úrodu, zatímco ořechy představují hojnost. Mnohdy bývají součástí mikulášského balíčku také citrusy – zejména mandarinky a pomeranče. V posledních letech se objevuje i sušené ovoce, především datle, fíky apod.

  • Mikuláš je často vnímán jako předzvěst Vánoc, a tak se v mnoha domácnostech začínají připravovat i další vánoční speciality, jako jsou vánočky. Součástí balíčků pro děti tedy bývá figurka Mikuláše, čerta či anděla upečená z vánočkového těsta a ozdobená rozinkami či oříšky.

  • V moderním pojetí oslav svátku svatého Mikuláše najdeme v balíčku pro děti také čokoládové figurky, které vyobrazují některou ze tří postav tohoto svátku, ale i drobné dárky, jako jsou čokoládové tyčinky, bonbony apod.

Zajímavosti mikulášské tradice

  • Už před staletími byl mikulášský svátek spojen s koledováním a velkolepými oslavami. Na vesnicích i ve městech se k průvodu přidávali koně, vyzdobené vozy a nechyběla ani hlučná hudba, která dodávala celé události slavnostní atmosféru.

  • Podle historiků byl svátek Mikuláše původně spojený s křesťanským rituálem, kdy se v tento den konaly poutě a slavnosti.

  • Ve 14. století původně Mikuláš nosil dárky jen žákům či studentům s dobrým prospěchem. Až později dostávaly dárky i ostatní děti.

Zdroje informací: digitalniknihovnatn.nova, CIOFFARI, Gerardo. Svatý Mikuláš. Mistr v obdarování. Olomouc: Refugium, 2012. 120 s. ISBN 978-80-7412-120-3.

Skryt pre seznam

Související recepty

Související články

Apetit magazín

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen
  • Zajímavosti

Floating Island: Lehký jako obláček, sladký jako sen

Floating Island, neboli île flottante, patří mezi nejvíce elegantní dezerty francouzské kuchyně. Nadýchaná sněhová pusinka plující na hladině jemného vanilkového krému… zní to povědomě? Ano, možná tento dezert znáte jako ptačí mléko. A i...
Podcasty o jídle, které budete žrát
  • Tipy redakce

Podcasty o jídle, které budete žrát

Naslouchat člověku, který rád jí, vaří a celkově jídlo miluje, je zážitek. Ta vášeň je až nakažlivá... Jídlo je vděčným tématem a vy máte výhodu, že žijete v době podcastové. Někoho lákají rozhovory o zdravém stravování, někoho o...