
Karel IV. je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých panovníků. Jeho jméno je spojováno s rozkvětem Prahy, stavbou Karlova mostu a založením univerzity. A asi není třeba ho dlouze představovat. Ale co jedl Otec vlasti? Opravdu si pochutnával na vránách či veverkách, jak se někdy traduje? Pojďme se podívat na středověkou hostinu!
Karel IV. (1316–1378) byl člověk s velkým smyslem pro zdravý životní styl a umění stolování, což se odráželo v jeho stravovacích návycích. A ačkoli se dnes může zdát, že středověká kuchyně byla spíše jednoduchá, na dvoře Otce vlasti se servírovaly pokrmy, které by mohly konkurovat i moderní gastronomii.
-
Zajímavost: V roce 2005 zvítězil v anketě Největší Čech, v níž se volila „největší osobnost naší historie i současnosti“.
Stravovací návyky Karla IV.: Jedl dvakrát denně, ale vydatně
Karel IV. byl známý svou láskou k jídlu, ale většinou jedl jen dvakrát denně – poprvé kolem desáté hodiny ranní a podruhé večer kolem šesté. Chléb, zejména bílý, tvořil nedílnou součást jeho stravy. Často na něm nechyběla bohatá vrstva másla. Velmi si oblíbil ryby, které se na jeho stole objevovaly pravidelně, stejně jako zvěřina a různé druhy kaší z obilovin a také luštěnin. Díky častým loveckým aktivitám si Karel IV. udržoval štíhlou postavu, přestože si dopřával vydatné pokrmy.
Denní režim a hostiny na dvoře
Středověká kuchyně rozhodně nebyla nudná. Na královském stole nechyběla zvěřina, ryby, kaše z obilovin a luštěnin a servírovaly se také bohaté masové pokrmy. Hostiny na královském dvoře byly velkolepé – vliv na ně měla italská a francouzská kuchyně.
-
Mezi podávanými pokrmy nechyběly paštiky s kaštany a sušenými švestkami, husté masové polévky, pečená zvěřina, ryby s mandlovou nádivkou či luštěninové kaše.
-
Oblíbenými jídly byly také kapří rissoles (podobné karbanátkům), dušené maso v podobě ragú a různé úpravy kůzlečího, telecího i jehněčího masa.
-
Hodně se jedli také ptáci, zejména bažanti, koroptve a křepelky. Mezi lahůdky patřili i zpěvní ptáci a naprostou delikatesou byl páv.
-
Jídla byla často sladká, kombinující maso s ovocem, medem či melasou. Například omáčky a kaše měly sladší charakter než dnes.
Nápoje a vinařská tradice
K dobrému jídlu patří kvalitní nápoj. Karel IV. preferoval vína z Burgundska a Porýní, která si nechával dovážet. Jeho láska k vínu vedla k tomu, že z Francie přivezl vinnou révu a zasadil ji v českých zemích, čímž položil základy místního vinařství. Kromě vína si oblíbil také pivo, medovinu a mošt.
A co ty vrány, veverky a bobři?
Legenda o tom, že Karel IV. jedl vrány, bobry nebo veverky, není úplně pravdivá. Tato zvířata se sice v chudších vrstvách jedla, ale jejich maso bylo tuhé a nebylo ho mnoho. Na královských hostinách se místo nich servírovaly vybranější lahůdky.
Zdroje informací: zoom, radiozurnal, vsh, dotyk, novinky