V minulém režimu bylo cestování do ciziny spíše vzácné, ale pokud už někdo vycestoval, bylo běžné s sebou přibalit proviant. Češi se stali pověstnými tím, že vozili tašky, do nichž pečlivě zabalili nejeden řízek vložený mezi dvěma chleby, lečo v konzervě, šišku salámu či paštiku s názvem Májka. Důvod byl jasný – šlo o to ušetřit peníze. Jenže proč si tak bohatou zásobu potravin mnohdy balíme i dnes?
Jak říká docent Martin Franc (mj. odborník na dějiny výživy a stravování v českých zemích v letech 1945–1970), zásobovat se vlastním jídlem je běžné i dnes. Proč? „Protože nevěříme, že nám tam, kam přijedeme, dají něco, co by bylo lepší a levnější,“ sděluje docent Franc v podcastu Přepište dějiny, kam si tohoto odborníka pozvali tvůrci pořadu Martin Groman a Michal Stehlík.
„Už vlastně kolem roku 1945, po roce 1945, se mluvilo o tom, jak na výlety si lidi berou právě ten řízek,“ dodává docent Franc. Tradice Čechů balit si s sebou jídlo je ale ještě starší. Kolem roku 1930 si trampové vozili buřty, které se opékaly na ohni.
V devadesátých letech se s cestami do zahraničí doslova roztrhl pytel, lidé šetřili celý rok (nebo několik let) na to, aby mohli vyjet třeba do Bulharska, ale již neměli peníze navíc. Nemohli si tedy dovolit místní jídlo. Také se ho částečně báli. Proto tedy i po pádu komunistického režimu zůstala tradice domácího proviantu zachována.
Na druhou stranu se v současnosti čím dál více rozvíjí cestování Čechů za jídlem. Tyto cesty do zahraničí s cílem ochutnat tradiční místní pokrmy jsou čím dál oblíbenější. Gastroturistika tak pomalu zažívá boom.
Májka: Oblíbená pochoutka na výlety
Název paštiky Májka s nejvyšší pravděpodobností pochází z maďarského slova májkrém (česky játrová paštika). „Z Maďarska původně sem dorazil játrový krém. Játrová paštika. Od toho se dá odvodit právě ten slavný název Májka, protože to nemá nic společného s nějakým májem. Máj je maďarsky játra,“ vysvětluje docent Franc.
Játrová paštika Májka je v naší zemi prakticky synonymem pro výlety a stanování. Značka vznikla v roce 1965 a stejnojmenná paštika se vyrábí dodnes. Původně se Májka dala koupit pouze v konzervě, později obal změnila. Dnes ji můžete sehnat v klasické konzervě, hliníkové vaničce, ale i ve sklenici.
- Základ Májky zůstal po léta stejný, tvoří jej vepřová játra, vepřové maso, sádlo a koření.
-
V začátcích jste mohli koupit konzervu Májky za 2,10 Kčs.
Paštika jako známka luxusu
O nás Češích se v cizině tvrdí, že jsme „paštikáři“, ale není třeba to vnímat hanlivě. Na konzumaci paštik není nic špatného, vždyť i kulinářsky vyspělé národy, jako jsou Francouzi a Belgičané, patří mezi velmoci v produkci paštik.
Paštiky řadíme mezi kvalitní produkty, které mají rozličné chutě, mnohdy velice vybrané, navíc bývají vyrobené z luxusních surovin. Jejich největší devizou je jistě trvanlivost. Správně tepelně upravená a skladovaná paštika vydrží poměrně dlouhou dobu.
Základním tajemstvím paštik je specifický výběr koření. Samozřejmě nesmí chybět sůl a pepř, zbytek závisí na typu paštiky.
-
Některé paštiky obsahují skořici, zázvor či muškátový oříšek, ale také bylinky, například bazalku. Mezi oblíbené součásti paštik patří i mandle, brusinky či zelený pepř.
-
Do luxusních paštik se přidává také alkohol, zejména pak koňak a portské víno.
-
Většina paštik jako základní surovinu používá játra. Ta jsou významným zdrojem železa i bílkovin.
Zdroje: prepistedejiny, idnes