0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejdražší a nejlevnější evropské restaurace: Kde ušetříte a kde naopak provětráte peněženku?

Lidé v restaurace
ZDROJ: Unsplash/Priscilla Du Preez
sdílet:

První příčky nejdražších měst z pohledu restaurací zaujímají skandinávská města Oslo, Kodaň a Bergen. Nejlevněji se najíte v Istanbulu, Petrohradě a v Budapešti. Kde stojí Praha se svými cenovkami za jídlo?

Dánská metropole Kodaň je proslulá svou fine-dining gastronomii, proto nikoho nepřekvapí, že zajít do restaurace v Kodani patří k nákladným zážitkům. Do porovnání cen poledních menu i večeří pro dva v evropských metropolích se pustila francouzská společnost Maxima, která se zabývá prodejem profesionálního kuchyňského vybavení.

  • Analýzu společnost vypracovala na základě cen jídla v laciných a středně drahých restauracích, cen poledního menu, cen veřeče v hospodách a tříchodového menu v italských restauracích.
  • Nejvíc strávníci zaplatí v norském hlavním městě, kde v průměru utratí dva lidi za jídlo 66,5 Eur, což je skoro o 400 procent víc než je průměrná cena jídla v tureckém Istanbulu.
  • V Norsku se nachází i druhé nejdražší město pro stravování v restauraci – Bergen. Průměrný měsíční plat tam ovšem činí 3068 Eur, což je desetkrát víc než v Istanbulu.
  • Nesmíme opomenout, že analýza nezahrnovala hodnocení kvality pokrmů.

V Praze není draze

V Kodani zaplatíte za jídlo pro dva v průměru 63 Eur, ve středně drahé restauraci však musíte počítat s cenou kolem 94 Eur. V největším tureckém městě přijde večeře pro dva na 17,5 Eur. Možností, kde se levně najíst, je v Istanbulu nepočítaně. Obsadil proto první příčku v žebříčku evropských měst, kde se hoduje nejlevněji.

Petrohradské menu pro dva stojí průměrně 21,60 Eur, v Praze zaplatíte v průměru 25 Eur.

  • Průměrná cena večeře v levné restauraci v Praze patří k nejnižším ze žebříčku. Na podzim roku 2021 to bylo necelých 12 Eur, dnes už budou ceny nejspíš trochu jinde. Přesto však patřilo české hlavní město mezi úplně nejlevnějším mezi sledovanými.
  • Dražší polední menu než Praha mají téměř všechna ostatní města. S cenou 14 Eur za oběd pro dva se řadí na čtvrtou příčku za Istanbul (8,20 Eur), Petrohrad (8,60 Eur), Kyjev a Moskvu (obě 12 Eur/polední menu pro 2).
  • Stejně drahý oběd jako v Praze pořídíte ještě Budapešti, dražší polední menu podávají v Lisabonu a Dubrovníku (oba 18 Eur), v Neapoli (22 Eur) nebo v Athénách (32 Eur).

Zdroje informací: francouzská společnost Maxima

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst každý den chleba?
  • Zdraví a výživa

Co se stane s vaším tělem, když budete jíst každý den chleba?

Chléb v nejrůznějších podobách provází lidský jídelníček od pradávna. Protože ho lze snadno a levně připravit, navíc je jeho použití všestranné a univerzální, stal se základní potravinou a důležitým pokrmem mnoha lidí po celém světě. S...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč