Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejdražší a nejlevnější evropské restaurace: Kde ušetříte a kde naopak provětráte peněženku?

Lidé v restaurace
ZDROJ: Unsplash/Priscilla Du Preez
sdílet:

První příčky nejdražších měst z pohledu restaurací zaujímají skandinávská města Oslo, Kodaň a Bergen. Nejlevněji se najíte v Istanbulu, Petrohradě a v Budapešti. Kde stojí Praha se svými cenovkami za jídlo?

Dánská metropole Kodaň je proslulá svou fine-dining gastronomii, proto nikoho nepřekvapí, že zajít do restaurace v Kodani patří k nákladným zážitkům. Do porovnání cen poledních menu i večeří pro dva v evropských metropolích se pustila francouzská společnost Maxima, která se zabývá prodejem profesionálního kuchyňského vybavení.

  • Analýzu společnost vypracovala na základě cen jídla v laciných a středně drahých restauracích, cen poledního menu, cen veřeče v hospodách a tříchodového menu v italských restauracích.
  • Nejvíc strávníci zaplatí v norském hlavním městě, kde v průměru utratí dva lidi za jídlo 66,5 Eur, což je skoro o 400 procent víc než je průměrná cena jídla v tureckém Istanbulu.
  • V Norsku se nachází i druhé nejdražší město pro stravování v restauraci – Bergen. Průměrný měsíční plat tam ovšem činí 3068 Eur, což je desetkrát víc než v Istanbulu.
  • Nesmíme opomenout, že analýza nezahrnovala hodnocení kvality pokrmů.

V Praze není draze

V Kodani zaplatíte za jídlo pro dva v průměru 63 Eur, ve středně drahé restauraci však musíte počítat s cenou kolem 94 Eur. V největším tureckém městě přijde večeře pro dva na 17,5 Eur. Možností, kde se levně najíst, je v Istanbulu nepočítaně. Obsadil proto první příčku v žebříčku evropských měst, kde se hoduje nejlevněji.

Petrohradské menu pro dva stojí průměrně 21,60 Eur, v Praze zaplatíte v průměru 25 Eur.

  • Průměrná cena večeře v levné restauraci v Praze patří k nejnižším ze žebříčku. Na podzim roku 2021 to bylo necelých 12 Eur, dnes už budou ceny nejspíš trochu jinde. Přesto však patřilo české hlavní město mezi úplně nejlevnějším mezi sledovanými.
  • Dražší polední menu než Praha mají téměř všechna ostatní města. S cenou 14 Eur za oběd pro dva se řadí na čtvrtou příčku za Istanbul (8,20 Eur), Petrohrad (8,60 Eur), Kyjev a Moskvu (obě 12 Eur/polední menu pro 2).
  • Stejně drahý oběd jako v Praze pořídíte ještě Budapešti, dražší polední menu podávají v Lisabonu a Dubrovníku (oba 18 Eur), v Neapoli (22 Eur) nebo v Athénách (32 Eur).

Zdroje informací: francouzská společnost Maxima

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
  • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč