Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejpodivnější vánoční tradice světa: Cestou do kostela na kolečkových bruslích si dejte pozor na lidožravou kočku

21. 12. 2024
Vánoce Nový Zéland
Shutterstock

Krájíte na Štědrý den jablko? Pouštíte lodičky ze skořápek vlašských ořechů? Lijete olovo, abyste zjistili, co vám přinese budoucnost? A co takhle zkusit housenky místo cukroví, zajít si na štědrovečerní večeři do KFC, nebo použít kolečkové brusle jako dopravní prostředek na půlnoční mši? Pokud vám to přijde bizarní, pak vězte, že ve světě existují vánoční tradice, které vás dokážou překvapit.

Vánoce jsou oslavou tradic, které se po celém světě liší svou jedinečností a originalitou. Zatímco v některých zemích si svátky spojujeme s klidem a rodinnou pohodou, jinde je doprovází mnohdy až neobvyklé zvyky, kuriózní obyčeje a nečekané rituály. Zjistěte, jak vypadají Vánoce v různých koutech světa a jaké zvláštnosti se vážou k těmto svátečním dnům.

Caga tió: Španělské „kakající poleno“

Pro řadu Čechů je Caga tió (česky kakající poleno) jednou z největších vánočních bizarností. Že nevíte, co to je? V katalánské části Španělska dostávají děti dárky od neobvyklého „dárkonoše“ – je jím dřevěné poleno s malovaným obličejem. Podle místních dětí poleno doslova „vykaká“ dárky. Aby poleno rostlo a nadělilo co nejvíce dárků, krmí ho děti od 8. prosince různými dobrotami a pěkně se o něj starají. Rodiče mezitím vymění menší poleno za větší. Na Štědrý den rodina zpívá polenu koledy a tluče do něj holí, aby „vydalo“ dárky.

Japonsko: Štědrovečerní KFC

Pokud vám přijde nemožné, že by někdo slavil Štědrý den v KFC, pak vězte, že se na jídlo v tomto populárním řetězci stojí na Štědrý den i několikahodinové fronty. Kde? No přece v Japonsku! Japonci považují za symbol správné vánoční pohody právě štědrovečerní návštěvu KFC. Tento zvyk vznikl v roce 1974 díky reklamní kampani se sloganem „Kentucky na Vánoce!“ (Kurisumasu ni wa kentakkii.)

Yule Cat: Islandská vánoční lidožravá kočka

Máte rádi kočky? Tu vánoční z Islandu byste možná raději hladit neměli. Islandská legendaYule Cat vypráví o obrovské kočce, která o Vánocích číhá na sněhem pokrytých místech a požírá ty, kteří na sobě nemají nové oblečení. Tento příběh v minulosti vymysleli zaměstnavatelé, aby motivovali zaměstnance k dokončení práce před svátky. Kdo se činil, dostal odměnu v podobě nového oblečení, ostatní údajně čekal osud „kočičí kořisti“.

Jamajka: Nákupy na poslední chvíli

Předvánoční nákupní horečka je na Jamajce soustředěná do jediného dne – toho Štědrého. V každém městě se otevře tzv. „velký trh“, kde najdete hračky, oblečení a spoustu svátečních lahůdek. Ačkoli se nakupuje a slaví celý den, ulice ožijí především večer, kdy trh zaplaví světla, vůně kuřat, sladkostí a vařené kukuřice, zatímco slavnostně oblečení Jamajčané nakupují a oslavují.

Další zvyky a tradice

  • V Norsku se o Vánocích schovávají košťata a smetáky. Místní věří, že by je mohla ukrást čarodějnice a používat je k létání, což by lidem přineslo smůlu.

  • V Dánsku lidé za dveřmi svým přátelům rozbijí porcelán. Čím větší je hromada, tím větší radost je – znamená to totiž, více štěstí v dalším roce.

  • V Německu se na vánoční stromeček věší okurka. Původně se jednalo o zavařenou okurku, kterou časem nahradila skleněná nebo dřevěná. Dítě, které ji objeví jako první, dostane dárek navíc, a dospělý nálezce bude mít štěstí po celý rok.

  • V Bulharsku zůstávají stoly plné jídla i po štědrovečerní večeři, aby si na svátečních pokrmech mohli pochutnat také duchové, kteří podle pověr přicházejí v noci.

  • V Litvě lidé vláčí dřevěné klády jako symbol problémů, starostí a neštěstí. Zpívají lidové písně a společně se sejdou přátelé i sousedé, aby polena spálili, tím zahnali vše zlé.

  • V Itálii dostávají děti dárky až 6. ledna a nosí je Befana, stařena, která přiletí na koštěti komínem a hodným dětem naplní punčochy sladkostmi i jinými dárky. Na oplátku jí děti nechávají malé občerstvení, třeba vánoční cukroví nebo víno.

  • Na Tři krále slaví Řekové svátek zvaný Epiphany, připomínající Kristův křest. Kněz vhodí do ledového moře kříž, za kterým se odvážlivci vrhají. Ten, kdo kříž vyloví, má mít šťastný rok.

  • Smažené housenky jsou oblíbenou jihoafrickou vánoční pochoutkou. Tradice říká, že jejich konzumace na Vánoce přináší štěstí.

  • V Mexiku se každou noc devět dní před Vánocemi konají průvody inspirované příběhem Josefa a Marie, kteří hledali místo k přespání. Tradičně se zapojují děti nebo figuríny, když najdou hostitele, začíná oslava. Největší Posada, jak se tradice nazývá, se koná na Štědrý večer.

  • Na Kubě byla vánoční oslava dlouho zakázaná (1969–1998, tedy za vlády Fidela Castra), ale dnes se svátky slaví naplno. Součástí Štědrého večera je hlučný průvod Las Parrandas plný hudby, tance, ohňostrojů a barevných kostýmů, který probíhá po celé zemi.

  • Ve venezuelském Caracasu je vánočním zvykem jízda na kolečkových bruslích. Lidé tak vyrážejí na každou mši od 16. do 24. prosince. Některé ulice jsou proto uzavřeny pro běžnou dopravu.

  • V Argentině se vánoční stromky zdobí vatou, která má připomínat sníh. Tato jednoduchá dekorace dodává stromkům sváteční vzhled. Navíc se večeře servíruje většinou v zahradě a mezi tradiční jídla patří pečené selátko či pečený páv.

  • Vánoce na Novém Zélandu jsou spojeny s létem, grilováním a trávením času venku. Místní vánoční strom, pohutukawa, kvete červenými květy a obyvatelé pod jeho korunou zpívají koledy.

Zdroje informací: radynacestuseznamzpravynovinky

Sdílet článek

Vánoce Historie

Související články