Pokud rádi grilujete, určitě zkuste i bratwurst. Že ho neznáte? Nevadí! My vám ho představíme. Bratwurst je typ klobásky určený především ke grilování. Pochází z Německa, kde je tato pochoutka velmi oblíbená, ale své místo našla i ve Švýcarsku, Rakousku a USA.
Bratwurst se vyrábí z vepřového, telecího či hovězího masa a plní se do vepřových či jehněčích střívek. Kromě masa se pro výrobu bratwurstu používají bylinky, koření a cibule. Klobásky naplněné do střívek se spaří ve vývaru, páře či horké vodě. Před konzumací se buď grilují, nebo smaží na pánvi.
-
Název pochází z němčiny, braten se překládá jako smažit či péct a wurst jako klobáska či párek.
Klobáska plná chuti: Směs masa a koření
Bratwurst je jedno z typických a tradičních německých jídel. Tato klobáska je známá svou bohatou chutí.
-
Jelikož se bratwurst vyrábí už staletí, existuje mnoho krajových a regionálních variant. Ty se liší v druzích masa, směsi koření i velikosti výsledné klobásky.
K výrobě bratwurstu se využívá mleté maso, nejčastěji vepřové, ale najdete varianty i s telecím či hovězím. Existují i varianty, které různé druhy masa kombinují. Bratwurst se dochucuje směsí koření, zejména solí, pepřem, muškátovým oříškem, česnekem a kmínem.
-
V některých bratwurstech najdete zázvor, petržel, cibuli, dokonce i mléko či vejce.
V Německu se běžně servíruje grilovaný bratwurst s chlebem a hořčicí, ale také jako součást různých pokrmů. Oblíbená je kombinace s kyselým zelím a brambory.
Druhy bratwurstu: Jak se liší některé varianty
Každý z druhů bratwurstu má jednotlivé unikátní prvky: liší se ve složení, chuti i způsobu přípravy. Druhů najdete opravdu mnoho, a tak jsme vybrali jen ty z nejznámějších.
-
Nürnberger Bratwurst pochází z Norimberku. Jedná se o malé klobásky, obvykle měří 7–9 cm. Vyrábějí se z jemně mletého vepřového masa a dominantní je chuť majoránky. Často se připravují na grilu a servírují se po několika kusech s bramborovým salátem či kysaným zelím.
-
Thüringer Rostbratwurst má původ v Durynsku. Obvykle měří kolem 15–20 cm a bývá vyroben z vepřového či hovězího masa. Chutná po česneku, kmínu a majoránce. Většinou se griluje na dřevěném uhlí a podává se s hořčicí v křupavé housce.
-
Coburger Bratwurst se zrodil v Bavorsku. Jde o velkou klobásku, která může mít až 25 cm. Zajímavá je tím, že v její receptuře najdete vejce a citronovou kůru, bývá tedy jemnější a výraznější. Tím, že se griluje nad borovým dřevem, mívá kouřovou chuť.
-
Rote Wurst se začal připravovat ve Švábsku. Jedná se o červenou klobásku, která se nejprve udí a pak griluje. Vyrábí se z kombinace vepřového a hovězího masa. Typickou červenou barvu klobásce dodává paprika. Často se griluje a podává s hranolky a kečupem či hořčicí.
Cesta bratwurstu k evropské známce
Bratwurst se stal nejen důležitou součástí německé kuchyně, ale i národním symbolem. Podobné klobásky se objevily už ve 12. století v klášterech.
-
První písemný záznam o bratwurstu se datuje do roku 1313. Najdeme ho v Norimberku, který se záhy stal jedničkou v produkci bratwurstu. Dokonce se zde zavedly přísné předpisy na výrobu této pochoutky, které zajišťovaly vysokou kvalitu bratwurstu.
-
V 19. století se bratwurst stal ikonou německé gastronomie, to trvá dodnes.
-
Ve 20. století se začal bratwurst objevovat jako součást festivalů i trhů po celém Německu.
-
V roce 2003 Nürnberger Bratwurst získal chráněné označení původu, což znamená, že se může vyrábět jen v Norimberku a podle přesné receptury.
Zdroje informací: WorldAuthenticFood, info.bml.gv, SchrotUndKorn