Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Oblíbené bonbonové retro: Do kterého fotbalového týmu patříte?

Klokanky
ZDROJ: Nestle
sdílet:

Jak se potkává svět fotbalu a sladkostí? V bonbónech! Slavia, Sparta, Klokanky...kdysi oblíbené československé cukrovinky s názvy slavných fotbalových klubů se vyrábějí dodnes. Které z týmů si drží své příznivce mezi milovníky cukrovinek? 

Fanoušci fotbalu s hrdostí nosí trička s logy svého týmu, nasazují si čepice a halí se do šál, které symbolizují to, co mají rádi. Oblečení společně s různými doplňky a suvenýry vyjadřuje loajalitu fanouška k jeho klubu, a tak není divu, že se začaly vyrábět i bonbony s týmovými znaky a odkazy.

Už během minulého režimu se objevily právě bonbony, které odkazovaly na obě pražská S. Kromě fanshopů je bylo možné sehnat i ve většině obchodů. Vyjma bonbonů Slavia a Sparta se na trh dostaly ještě Klokanky, které se spojují se třetím pražským fotbalovým týmem – tedy s Bohemians.

  • V minulém režimu patřily mezi favority právě tvrdé bonbony s náplní, které označujeme jako furé (vyrábělo se jich tehdy obrovské množství, např. Atlasky, Ledovky).
Skryt pre seznam

Sparta: Nejen Letná

Bonbony s názvem Sparta se začaly vyrábět již na konci 60. let 20. století. Světlo světa spatřily v Čokoládovnách Praha (dnešní Nestlé) a velké oblibě se těšily především v 70. letech. Ačkoli si našly mnoho fanoušků, jejich produkce byla nakonec zastavena právě již v průběhu 70. let 20. století.

V roce 2017 se Nestlé rozhodlo, že Sparťanům vrátí jejich milovanou cukrovinku, a tak po cca čtyřiceti letech přišlo s limitovanou edicí bonbonů Sparta, které chutnaly po višních a citronu. Původní varianta se vyráběla s dýňovou a griotkovou náplní.

  • V dnešní době se bonbony Sparta opět nevyrábějí, důvodem je asi to, že se jich za dobu limitované edice prodalo jen 28 tun, kdežto bonbonů Slavia během stejného období 65 tun. Řečeno sportovní hantýrkou: Sparta zažila debakl.
Skryt pre seznam

Slavia: „Sešívaný“ mentol s čokoládou

Bonbony Slavia svou zářnou kariéru odstartovaly už roku 1968, kdy je v moravském Holešově začala vyrábět firma Sfinx. Jejich specifická chuť mentolu a čokolády má své skalní fanoušky dodnes, dokonce nejen mezi příznivci fotbalového týmu.

K dostání jsou tyto bonbony stále, vyrábí je firma Nestlé (je známá produkcí široké škály různých cukrovinek a sladkostí, např. bonbony BonPari).

Původní sáček bonbonů vážil 130 gramů a stál 3 Kčs. Dnes se cena zvýšila a gramáž snížila. Balení váží 90 gramů a stojí okolo 20 Kč. Co se chuti týče, ozývají se hlasy, že i ta je jiná, již ne tak lahodná jako dříve. Jenže to lze přičíst paměti, která si mnohé vzpomínky z minulosti pozmění, často idealizuje.

  • Ačkoli v současnosti již firma Sfinx, která Slávie vyráběla, spadá pod Nestlé, najdeme i dnes na obale bonbonů sfingu – typické logo Sfinx.
  • Kombinace chutí mentolu a čokolády v České republice není příliš běžná, ale například ve Velké Británii patří ke tradičním.
Skryt pre seznam

Klokanky Bohemians: Mentolové osvěžení

Další pražský tým se taky raduje. V Ďolíčku Bohemians Praha mohou rovněž mlsat bonbony se svým znakem, jedná se o mentolové Klokanky v typickém zelenobílém obalu. Tato cukrovinka si našla své fanoušky nejen na stadionu, ale i mimo něj a k dostání je od roku 1967 dodnes.

Skryt pre seznam

Jediný moravský tým skóruje: Baníčky pro Ostravu

Ačkoli firma Nestlé nemá v plánu vyrábět žádné další sladkosti s odkazem na fotbalové týmy, můžeme na trhu najít ještě jednu cukrovinku, která potěší fotbalové fanoušky. V roce 2010 se u nás začaly prodávat bonbony s názvem Baníčky, uvedla je společnost Bohemia Marketing a byly určené především pro příznivce ostravského klubu Baník.

Baníčky se vyrábějí v Polsku a do České republiky se dovážejí. Nyní jsou k dostání jen ve sportovních klubových obchodech.

  • Dříve bylo možné Baníčky koupit i v obchodních domech Globus v Ostravě, Havířově, Opavě a v pražském Zličíně. Jejich prodej ale nebyl příliš vysoký.
Skryt pre seznam

Budou další fotbalové sladkosti?

Jelikož je vývoj zcela nového výrobku a jeho obalu časově velice náročný a finančně nákladný, firma Nestlé bonbony pro další fotbalové a ani hokejové kluby na trh neuvedla.

  • Finančně i časově méně obtížné je obnovit starou značku bonbonů i s jejich obalem než začínat od nuly.
  • V minulém režimu se prodávaly pod názvem Slavia a Sparta také sušenky.

Zdroje: Kupi, SvetSportu

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...