Martinské oslavy mají v Evropě různou podobu, ve všech státech ale najdeme něco, co nás okouzlí. Ať už jde o světla, husí pochoutky, víno, průvody nebo jiné zajímavé tradice spojené se symbolikou tohoto svátku, jako je například odřezávání zavěšené husy. Na své si přijde každý!
Svátek svatého Martina patří na podzim k nejoblíbenějším, a to nejen u nás, ale po celé Evropě. Tradice oslav a obřadů kolem svatého Martina se vyvíjejí v souladu s místními zvyky a kulturou a někdy se dokonce mluví o „evropském díkůvzdání“.
Kdo byl svatý Martin z Tours? Římský voják a později mnich, který se stal patronem chudých a ochráncem dětí. Příběh o Martinově plášti, který rozřízl na polovinu a jednu daroval žebrákovi během sněhové bouře, aby ho zachránil před zmrznutím, symbolizuje štědrost a dobrou vůli.
Zajímavost: Ačkoli se slaví výročí úmrtí svatého Martina 11. listopadu, dle historických záznamů zemřel 8. listopadu 397.
Německo: Průvody s lampiony a pečení „martinských hus“
V Německu patří mezi hlavní symboly svatého Martina barevné lampiony. Průvod s lampiony končí u táboráku, kde děti dostávají pochoutku nazývanou Martinsgänse (martinské husy). Žádné peří u nich nehledejte – jde totiž o tvarované housky z kynutého těsta. Na některých místech se navíc udržuje tradice, kdy děti zpívají martinské písničky a za odměnu dostávají sladkosti.
Rakousko: Patronát svatého Martina a tradice koled
Svatý Martin je od roku 1924 patronem rakouského Burgenlandu, kde se 11. listopad slaví jako státní svátek, zatímco v ostatních spolkových zemích se jedná o běžný den. Děti se účastní lampionových průvodů, které vyvrcholí slavnostní mší a bohatými hody. Tradice koledování, která v minulosti sloužila k požehnání pro nadcházející rok, se dnes ve větší míře udržuje pouze v Burgenlandu a v Pinzgau. Vinařské oblasti si pak užívají ochutnávku a křtění mladého vína.
Francie: Štědrost a gastronomické hody
Ve Francii se svátek svatého Martina nese ve znamení husího hodování a červeného vína. V městečku Tours, kde je světec pohřben, probíhají slavnostní oslavy s lampionovým průvodem a mší. Mezi oblíbené pokrmy patří plněný husí krk, paštika z husích jater, uzená husí prsíčka, rillettes z husího masa, pečená husa s jablky, ale také jedlé kaštany v karamelu. Oslavy jsou často spojeny s charitativními akcemi.
Švýcarsko: Dýňové lampiony a unikátní tradice
Ve Švýcarsku je oslava svatého Martina poměrně neobvyklá. Mezi oblíbené svatomartinské tradice patří zejména průvod, samozřejmě husa a trh. Například v Lucernu místní děti vyrábějí lampiony ze svítících řep a dýní, čímž osvětlují temný podzimní večer. Netradiční je také obřad Gansabhauet, při kterém odvážlivcům zavážou oči, a ti zkoušejí nožem přeseknout zavěšenou husu – dnes se už ale používá většinou papírová napodobenina. I tak jde o napínavou podívanou, která přitahuje stovky diváků.
Maďarsko: Slavnostní koleda s vínem a husou
V Maďarsku je svatý Martin nejen svátkem štědrosti, ale také ochutnávkou vína, které zde považují za symbol nové sezóny. Oslavy zahrnují slavnostní přípitek mladým vínem z letošních hroznů a samozřejmě husu s různými přílohami.
Zajímavost: Maďaři se dokonce drží přísloví: „Kdo nejí na Martina husu, bude hladovět celý rok.“
Itálie: Víno a tradiční pokrmy
Svatomartinské oslavy probíhají po celé Itálii. Během nich se ochutnává nové víno a pečou se jedlé kaštany. V Benátkách děti koledují za hlučného zvuku plechového nádobí. Ve výlohách cukráren najdete oblíbené svatomartinské pečivo. Pořádají se lampionové průvody, martinské dostihy i střelecké slavnosti.
Zajímavost: V Palermu je zvykem péct pečivo ve tvaru větrníku, které se namáčí do likérového vína.
Další státy: Tradice, lampiony, zabijačky a víno
-
Polsko: 11. listopad je spojen nejen se svatým Martinem, ale i s obnovením Polska a dnem vítězství nad fašismem. Pořádají se oslavy s koncerty a ohňostroji a peče se tradiční svatomartinský rohlík.
-
Španělsko: Konají se zabijačky, ochutnává se mladé víno a jedí se kaštany. Večer se slaví tancem a zpěvem v hospodách i v ulicích.
-
Portugalsko: Ochutnává se víno, zejména likérové s názvem Jeropiga, jedí se pečené kaštany, klobásky, sušené fíky a také ořechy.
-
Belgie: 11. listopad je zde státním svátkem, probíhají masopustní karnevaly a slaví se konec 1. světové války – na počest Belgičané nosí květ vlčího máku na klopě.
-
Nizozemsko: Neodmyslitelnou součástí oslav jsou koledy a oheň. Děti během koledování dostávají sladkosti, ovoce, různé ořechy a otop pro martinské ohně.
Zajímavosti o svatomartinských tradicích
-
Husy: Legendy praví, že husy byly tak hlučné, že rušily svatého Martina při modlitbách, a tak dodnes končí na sváteční tabuli.
-
Bílý kůň: Tradiční české rčení o Martinovi na bílém koni symbolizuje příchod prvního sněhu.
-
Lampiony: Tyto symboly světla a naděje připomínají, že i v temných měsících může světlo naděje a lásky zářit jasně.
Zdroje informací: ervpojistovna, martin.blansko, kupi, mynewsdesk, marriane