Cukry jsou základní složkou mnoha potravin a nápojů, které konzumujeme každý den. Mezi nejběžnější patří bílý cukr vyráběný z řepy, ale existují i alternativy jako třtinový, palmový či třeba kokosový cukr. Každý z těchto cukrů má své specifické vlastnosti, jedinečnou chuť a způsob využití v kuchyni.
Cukry jsou jednoduché sacharidy, které tělo využívá jako hlavní zdroj energie. Různé druhy cukrů se liší nejen v chuti a vzhledu, ale i ve způsobu výroby. Pochopit rozdíly mezi palmovým, třtinovým a kokosovým cukrem nám pomůže lépe porozumět jejich vlastnostem a optimálnímu využití v kuchyni.
Třtinový cukr: Tradiční sladidlo s karamelovou chutí
Třtinový cukr se získává z cukrové třtiny a je známý svou světle hnědou barvou a jemnou karamelovou chutí, která souvisí s přítomností přírodní melasy. Na rozdíl od bílého cukru neprochází rafinací, což mu umožňuje zachovat určité množství minerálních látek. Navíc po jeho konzumaci hladina cukru v krvi stoupá pomaleji než po konzumaci bílého cukru. Z pohledu výživových hodnot jsou na tom bílý a třtinový cukr podobně, ale právě melasa dělá z třtinového cukru o něco zdravější variantu.
Třtinový cukr je oblíbený v pečení, zejména v receptech, kde je žádoucí karamelová chuť. Je vhodný do koláčů, sušenek, ale i omáček a marinád. Při použití třtinového cukru v receptech je třeba mít na paměti, že jeho sladivost je podobná jako u bílého cukru, ale díky své vlhkosti může ovlivnit strukturu pečiva.
-
Zajímavost: Ne každý hnědý cukr je třtinový. Může jít o obarvený bílý cukr, do něhož se přidala například řepná melasa, případně je obarvený karamelem, nebo není rafinovaný.
Kokosový cukr: Přírodní sladidlo s nižším glykemickým indexem
Kokosový cukr se vyrábí z nektaru květů kokosové palmy. Po sběru se nektar zahřívá, dokud nezhoustne a nekrystalizuje. Vzniklý karamel se pak rozdrtí na drobné krystalky, čímž vzniká hnědý cukr s jemnou karamelovou chutí. Na rozdíl od bílého cukru není rafinovaný, a tak má zachováno určité množství minerálních látek. Po jeho konzumaci hladina cukru v krvi stoupá pomaleji než po konzumaci bílého cukru.
Kokosový cukr je vhodný do pečení, nápojů a dezertů, kde se očekává karamelová chuť, ale také do palačinek a lívanců či do kaší. Vhodný je i do vaření, například do omáček. Jeho nižší sladivost ve srovnání s bílým cukrem může ovlivnit výslednou chuť a strukturu pokrmu, proto je doporučeno upravit množství použitého cukru v receptu.
Palmový cukr: Tradiční sladidlo s nízkým glykemickým indexem
Palmový cukr se získává z mízy kmenů palem, které se úmyslně poraní. Po sběru se míza zahřívá, dokud nezhoustne a nekrystalizuje. Palmový cukr je nerafinovaný. Není tedy asi překvapením, že také po jeho konzumaci hladina cukru v krvi stoupá pomaleji než po konzumaci bílého cukru.
Palmový cukr je oblíbený v asijské kuchyni, zejména v thajských a indických pokrmech. Používá se do omáček, marinád, kari a dezertů. Jeho specifická chuť a aroma mohou výrazně ovlivnit výslednou chuť pokrmu, proto je důležité jej používat v souladu s receptem. Hodí se také k doslazení nápojů, vloček či pudinků a přidává se do zmrzlin.
Co jste možná (ne)věděli
-
Třtinový cukr má dlouhou historii a je známý již od starověku.
-
Kokosový cukr se v posledních letech stal populární alternativou díky svému nižšímu glykemickému indexu a nutričním výhodám.
-
Palmový cukr je tradičním sladidlem v jihovýchodní Asii a má dlouhou historii v místních kulinářských tradicích.
Zdroje informací: margit, protein, ragefitness, lekarna, svetplodu