Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Podle Taste Atlas je chléb namočený v mléce tradiční snídaní ve slovanských zemích

Chléb v mléce
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Bílý chléb s mlékem – někým milovaný, jinými nenáviděný, píše na svém instagramovém a facebookovém profilu cestovatelský průvodce Taste Atlas. Je toto prosté jídlo opravdu tradiční snídaní slovanských národů? A znají ho i jinde ve světě?

V mnoha slovanských zemích, ale i v Rakousku, Itálii a Turecku je chleba s mlékem typickou snídaní. Mladší generace ho sice nejedí tolik jako starší, ale vzpomínky na něj má téměř každý prarodič,‘ píše odvážně Taste Atlas.

V komentářích se následně objevují pozitivní reakce lidí, kteří potvrzují, že jídlo znají a že se v jejich zemi připravuje. ‚V Turecku tohle jídlo lidé pořád jedí a přidávají do něj trošku cukru,‘  píše jedna z uživatelek Instagramu.

[[nid:41214]]

Papara, snelka nebo nalámáno do kafíčka

Přidejte trošku cukru a papara je hotová, moje babička se narodila v Bulharsku a přesně takhle to dělá,‘ píše Sophi, pod jejímž komentářem se objevují souhlasené reakce z Polska či Srbska. V Polsku se ale bílý chléb namočený v mléce nazývá snelka. Jídlo se nejí jen jako snídaně, ale i jako svačina nebo večeře.

U nás v Česku známe kromě varianty s mlékem i verzi s natrhaným rohlíkem nebo loupákem namočeným v oslazené meltě. Ve Východních Čechách někdo používá název ‚nalámáno do kafíčka‘. Za podobnou variantu se přiklání i Italové z Apulie, kteří místo melty do mléka přidávají trochu kávy.

Téměř všichni diskutující se shodují, že jde o jídlo, které měli rádi jejich prarodiče, popřípadě rodiče, ale na jídelníčku mladších generací už ho nenajdeme příliš často.

Co je Taste Atlas?

  • Taste Atlas je platforma, která se specializuje na kulinární cestování a mapování jídel po celém světě.
  • Najdete na ní většinou seznamy nejlepších jídel, které by měl ochutnat každý cestovatel, nebo naopak těch, kterým byste se měli raději vyhnout.
  • Redaktoři webu si často vezmou na paškál kontroverzní jídlo, ke kterému se na sociálních sítích fanoušci vyjadřují.

Zdroje: TasteAtlas, DoradcaSmaku, Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Štrúdl nebo závin? Aneb jak se vyznáte v jablečných dezertech
  • Zajímavosti

Štrúdl nebo závin? Aneb jak se vyznáte v jablečných dezertech

Jablka můžete péct, zapékat, zavařovat i vařit, dusit nebo sušit. Upečete z nich výtečný jablečný koláč, štrúdl, perník nebo buchtu s jablky, připravíte skvělá povidla, přesnídávku či pyré. Použít je můžete jako náplň do sladkých knedlíků...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč