Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pohlednice z Islandu: Ostrov mě ohromil drsnou krajinou, rybářskými vesničkami, ale i gastronomií

Island
ZDROJ: Apetit
sdílet:

V Reykjavíku najdete špičkové restaurace, Islanďané si ale rádi pochutnávají na fastfoodu. Dopustit nedají na hot dogy, hranolky, burgery ani fish and chips. Když však vaří doma, tak upřednostňují tradiční jídla z lokálních surovin. Islandská kuchyně je rozmanitější, než jsem si myslela. Ostrov mě ohromil drsnou krajinou, rybářskými vesničkami, ale i gastronimií. Bylo to největší dobrodružství v životě.

Island jsme projeli autem se střešním stanem, vybaveni vařičem, a tak jsme si většinu času vařili v nádherné přírodě sami. Nutno dodat, že často v příšerných podmínkách. Nikdy nezapomenu na to, jak v průběhu vaření fazolového guláše začalo foukat tak, že jsme nemohli otevřít dveře auta, protože by nám je vítr utrhl. Vařič jsem chránila vlastním tělem.

Někdy bylo ale vaření za odměnu, třeba pod stolovou horou, která nás před větrem chránila nebo v základním táboře Landmannalaugar (Duhové hory), kde jsme společně s dalšími turisty vařiči zahřívali velký stan. A že to bylo potřeba, venku bylo pět stupňů.

Základní věci na vaření jsme si vezli ještě s pár konzervami z Čech, pro zbytek jsme chodili do místních obchodů. Na Islandu jsou potraviny opravdu drahé (jako všechno), ale ceny lokálních potravin vás překvapí.

 • Tak třeba jehněčí steak vyšel zhruba na polovinu toho, co by stál u nás. Navíc ta chuť! Nikdy jsem neměla lepší jehněčí, ani ve špičkových restauracích. Nebo třeba skyr, ten vyjde třeba na stejné peníze, jako u nás klasický bílý jogurt. 

Navštívili jsme taky pár restaurací a stánků, takže jsem mohla ochutnat nejrůznější místní speciality. I když se tady hodně jí fast food, kultura rybích a jehněčích specialit nejrůznějšího druhu stále přetrvává. Naštěstí.

Islandská kuchyně je známá sušenými rybami, tím však výčet surovin rozhodně nekončí. Region se může pochlubit památkově chráněnou kozí farmou, několika ovčími farmami, celoročními zeleninovými trhy, vynikajícími mlékárnami a jediným výrobcem fermentovaných žraloků grónských na světě.

Na Islandu žije více ovcí než lidí

Na Islandu žije 366 425 lidí a zhruba 800 tisíc ovcí. Hlavním a také nejlevnějším masem na ostrově je jehněčí a skopové. Z ovčího (ale i z kravského) mléka se vyrábí tradiční islandský skyr, který Islanďané nejen snídají, ale přelévají s ním třeba i nakládané nebo fermentované ryby.

 • Oblíbená je i jehněčí polévka kjötsúpa či vařená ovčí hlava svið, která se jí celá i s očima.  Z ovčí hlavy se připravuje i rosol podobný naší tlačence – sviðasulta.
 • Dále se z ovce připravuje slátur, který je buď ve variantě s názvem lifrarpylsa, což je jelito z ovčích vnitřností nebo blóðmör  jelito z ovčí krve, súrsaðir hrútspungar – tlačenka z beraních varlat, která se vaří a nakládá v syrovátce.
 • Hangikjöt je zase uzené maso, které se krájí na tenké plátky do obložených chlebů a v luxusních restauracích ho servírují s melounem. Udí se kouřem z břízy nebo ovčího trusu.
Skryt pre seznam
Islanské jídlo
ZDROJ: Wikipedia/autor: The blanz
Skryt pre seznam

Kdyby nebyly ryby, nebyly by Islanďané

Díky sušeným a fermentovaným rybám přežívali Islanďani dlouhé zimy. I dnes patří k největším jedlíkům ryb a mořských plodů na světě.

 • Mezi rybí pochoutku patří rybí kaše plokkfiskur.
 • Na každém rohu můžete sehnat harðfiskur, což je vysušené maso tresky. Konzumuje se s máslem a žitným chlebem rúgbrauð.
 • Humří polévku můžete zakusovat plackami flatkökur pečenými na kameni, které mají trochu kouřovou chuť.
 • Mezi další rybí speciality patří slid, tedy nakládaný sleď, který se jí především na Vánoce a v neposlední řadě hákarl, fermentované maso žraloka grónského.
Skryt pre seznam
Hakárl
ZDROJ: Hakárl, autor: Karolína Waberová
Skryt pre seznam

Zelenina se pěstuje ve sklenících vyhřívaných horkými prameny

Po celém ostrově naleznete desítky bazénů a tůní, kde si turisté ohřívají svá zimou zkřehlá těla. Islanďané horkou podzemní vodu ale využívají i jinak. Vytápí s ní své domácnosti i skleníky, ve kterých pěstují zeleninu, která potřebuje teplo a světlo.

 • Rajčata by na Islandu jinak vůbec nerostla. Mladší generace Islanďanů si je tedy dopřávají, ale v tradiční islandské kuchyni je nenajdeme.
 • Na Islandu se jinak od 19. století pěstuje zelí, tuřín, brukve a brambory.
Skryt pre seznam
Islandské skleníky
ZDROJ: Flickr/ChrisGoldNY
Skryt pre seznam

Hot dog, který ochutnala i Kim

Islanďané milují fastfood. Ze studie publikované v Lancet Global Health Journal dokonce vychází, že jsou šestí v žebříčku zemí, kde se nejvíce konzumuje ‚junk food‘. Je to možná tím, že druhým hlavním dovozcem potravin jsou Spojené státy (první je Německo). Potraviny se dovážejí jednou za čas, a tak je převážná většina z nich zamrazená.

 • Hranolky a žemle jsou vždy po ruce a mladí Islanďané mají radost, že nemusí jíst jen ryby a skopové.
 • Nejvyhlášenějším fastfoodem je stánek s hotdogy Bæjarins Beztu Pylsur, který už navštívila nejedna celebrita včetně Kim Kardashian a Kanye Westa. Párek ze skopového masa v rohlíku se tu podává s medovou hořčicí, remuládou, domácím kečupem, smaženou a čerstvou cibulkou. Je mnohem sladší než klasické americké hot dogy.

Michelinské restaurace

V Reykjavíku je dokonce i jedna restaurace (Dill) oceněná michelinskou hvězdou. Další čtyři (ÓX, Sümac, Matur og Drykkur a Moss) jsou v michelinském průvodci pouze doporučené. Čtvrtá z nich je v Grindavíku, což je městečko, ve kterém se nacházejí geotermální lázně Modrá laguna a na islandské poměry zde panuje poměrně velký turistický ruch.

A na závěr bizarní pochoutka

Papuchalk je pták, na kterého se sjíždějí dívat turisté z celého světa. Islanďanům až tak zajímavý na pohled nepřijde, tvoří totiž součást jejich tradiční kuchyně. V restauracích ho jen tak nenajdete, i když o ohrožený druh zatím nejde. Staří Islanďané s ním nemají slitování. Jeho maso se udí nebo griluje.

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Šťavnaté a křehké: Jak na pomalu pečené hovězí maso
 • Tipy a triky

Šťavnaté a křehké: Jak na pomalu pečené hovězí maso

Nízká teplota, hluboký pekáč se spoustou šťávy nebo vína a dostatek času. Tahle trojkombinace je zárukou úspěchu. Jaké hovězí se do pekáče hodí nejvíce a jak ho nejlépe připravit? Tyto vypečené tipy a triky se dozvíte v článku. Kromě toho...
AD
V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro
 • Tipy na víkend

V Karlových Varech si užijete nejen lázně, ale i gastro

Staňte se hostem Hotelu Thermal v Karlových Varech a ponořte se do kulinářského ráje, kde se spojuje to nejlepší z tradiční české kuchyně s lahůdkami mezinárodní gastronomie. Objevte místní kulinářské tajemství v hotelové restauraci s...
Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Líná kuchařka: Jak se dobře najíst bez dlouhého vaření

Edice Apetit se rozrůstá o další novinku. Línou kuchařku jsme ušili na míru všem, kteří rádi dobře jedí, ale nemají čas nebo chuť trávit v kuchyni dlouhé hodiny. Kniha je plná receptů, které pravděpodobně znáte. My jsme je ale zjednodušili...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč
Dostupný
399 Kč
239 Kč