Kdysi rostl na polích jako obyčejný plevel, dnes je hvězdou salátových mís nejen ve Švýcarsku, ale i v dalších evropských zemích. Polníček je jemný, křupavý a plný vitamínů. Jak z něj připravit salát, který si vás získá po prvním soustu? Zjistěte, jak jej můžete zařadit do jídelníčku i vy!
Polníček, známý také jako kozlíček polní, je často přehlíženou bylinou, která si však zaslouží místo ve vaší kuchyni. Jeho jemné, malé lístky jsou nejen chutné, ale také bohaté na vitamíny a minerály.
Co jste o polníčku (ne)věděli
Dřív, než začnete připravovat salát, vězte, že polníček rozhodně není nudná bylina. Právě naopak! Až ho budete servírovat, můžete své spolustolovníky zaujmout třeba těmito fakty:
- Polníček býval považován za obyčejný plevel, ale časem si našel cestu na talíře po celém světě.
- Je to typická zimní bylina odolná vůči chladu, což z ní dělá ideální zdroj vitamínů v zimních měsících.
- Ve Švýcarsku se ročně vypěstuje přes 5000 tun polníčku a je tam snad nejoblíbenějším salátem – najdete ho téměř v každé restauraci pod názvem Nüsslisalat a ve švýcarských domácnostech patří mezi stálice stejně jako u nás brambory.
Recept na salát z polníčku
Připravte si salát jako ve švýcarské restauraci (nebo domácnosti)! Podávejte ho jako lehký předkrm, přílohu k masu (vynechejte slaninu), nebo si ho dejte jen tak s kouskem pečiva.
- Suroviny: 150–200 g polníčku, vařená vejce (nakrájená na plátky nebo poloviny), křupavá slanina a krutony (volitelné), sůl a pepř na dochucení
- Na zálivku: 2 lžíce jablečného octa, 1 lžíce medu, 4 lžíce řepkového oleje, 1 lžíce hořčice (může být pikantní), sůl a pepř na dochucení
Postup:
- V misce smíchejte jablečný ocet, hořčici a med. Pomalu přilévejte olej a míchejte, dokud nevznikne hladká emulze. Ochuťte solí a pepřem.
- Polníček omyjte a osušte. Slaninu opečte do křupava a připravte si krutony.
- Na talíř rozprostřete polníček, přidejte vejce, slaninu a krutony.
- Přelijte zálivkou a dochuťte solí a pepřem.
Jak salát obměnit? Inspirujte se!
Vynechte slaninu a otevře se vám spousta možností, jak polníčkový salát servírovat.
- Granátové jablko místo slaniny: Šťavnatá semínka granátového jablka krásně vyváží jemnou chuť polníčku a dodají salátu svěží šmrnc.
- Grilovaný losos a mačkané brambory z plechu: Křupavý polníček, šťavnatý losos a dozlatova opečené brambory – to zní jako dokonalý lehký oběd, co říkáte?
- Grilovaný camembert s bagetou: Lahodný sýr a svěží polníček? Ideální volba, když nechcete trávit hodiny v kuchyni. Přidejte semínkovou bagetu a užijte si každé sousto. A jestli chcete, slaninu si k tomuto salátu klidně dopřejte.
- Polníček s jahodami a kozím sýrem: Jemná oříšková chuť polníčku, sladké jahody a výrazný kozí sýr tvoří dokonalou kombinaci, která vás příjemně překvapí.
- Klasika k vídeňskému řízku: Křupavý polníček bez slaniny je perfektní přílohou k poctivému telecímu řízku s lehkým bramborovým salátem.
- Lotrýnský quiche: Francouzský quiche si o svěží polníček přímo říká. Přidejte ho jako lehkou přílohu a zabalte si jej třeba na výlet.
Zařaďte polníček do svého jídelníčku a objevte jeho blahodárné účinky na zdraví i jedinečnou chuť. Možná si ho zamilujete stejně jako Švýcaři!
Zdroj: Coopclub.cz, Wikipedia, Kaufland, Bylinkovyraj.net, Apetit