Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč doma pěstovat řeřichu a jak nejlépe využít její pestré zdravotní benefity?

19. 3. 2025
Řeřicha
Karolina Kołodziejczak/Unsplash

Řeřicha patří k zázračným a zároveň velmi snadno pěstovaným rostlinám. Vypěstujete ji na louce, v záhonku, ale i doma v truhlíku či na kousku obyčejné vaty. Po celý rok si tak můžete dopřát její detoxikační a protizánětlivé účinky. A kde se nejlépe vyjímá jemně štiplavá chuť řeřichy?

Pokud s pěstováním řeřichy začínáte, může vás překvapit její výrazná vůně a štiplavá chuť. Typický řeřichový odér je cítit jen pár dní po rozpuku semínek, následně už jen při blízkém přičichnutí. Co vás ale zaručeně potěší, je velmi rychlý růst (takřka za pár dnů od nastartování klíčení). Brzká sklizeň lístků bohatých na vitaminy C, B, A a minerály železa, vápníků, hořčíku, fosforu, síry, draslíku a jódu pak dokonale obohatí vaše oblíbené saláty a pomazánky.

Kam s čerstvou řeřichou?

Řeřicha je skutečně nejlepší v čerstvém stavu. Nejenže tak dopřeje našemu tělu maximální užitek, ale její přirozeně štiplavá chuť má tepelnou úpravou tendenci hořknout. 

Jak na pěstování řeřichy po celý rok

Jak už jsme uvedli výše, řeřicha není náročná na pěstování. Dokonce ke sklizni drobných lístků nepotřebujete ani hlínu a květináč. Sice vám za pár dní snadno vyroste venku v záhonku, ale na teplé letní měsíce se nemusíte nutně omezovat. 

  • Řeřicha potřebuje k růstu vlhkost. K pěstování budete potřebovat jen semínka řeřichy, podstavec (květináč, mísu, tác nebo plastovou krabičku od hroznového vína ze supermarketu) a vatu nebo perlan. Hodit se vám bude také rozprašovač s vodou.
  • Pruh vaty nebo několik plátů perlanu vložte na podstavec a důkladně navlhčete rozprašovačem. Hojně posypte semínky řeřichy a znovu navlhčete. Následně vlhčete alespoň 3x denně nebo zkrátka vždy, když si vzpomenete. 
  • Řeřicha doslova roste před očima a již za pár dní můžete pozorovat klíčící rostlinu. Řeřichu sklízejte postupně dle libosti již od prvních lístků. 

Od kašle až po nevolnost aneb široké zdravotní účinky 

Zajímá vás, proč by řeřicha neměla ve vašem jídelníčku chybět? Potěší vás zejména její detoxikační účinky, které se dají rozdělit hned do několika částí.

  • Řeřichu se doporučuje konzumovat při léčbě suchého a dráždivého kašle, neboť pomáhá rozšiřovat průdušky. 
  • Díky vysokému obsahu železa je vhodná při léčbě revmatismu a anémie.
  • Pomáhá dobíjet energii a vypořádat se s únavou. 
  • Nabízí také rychlou pomoc při průjmu a nevolnostech po jídle. 
  • V Indii se konzumuje jako pánské afrodiziakum.

Zdroje informací: Wikipedia, BylinkyProVšechny.cz, MojeZdraví.cz, Apetitonline.cz

Sdílet článek

Čerstvé bylinky

Související články