Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč nám chybí Vlnky? Příběh ikonických oplatek, na které i dnes s láskou vzpomínáme

Vlnky a Jitona
ZDROJ: Galerie výtvarného umění v Chebu a Opavia
sdílet:

Pamatujete na Vlnky? Ty legendární krémové oplatky, které nám dělaly radost během dětství i dospělosti? Pokud ano, nejste sami. Vlnky byly oblíbené mezi všemi generacemi, a i když jejich výroba skončila před více než deseti lety, jejich chuť a jedinečný tvar zůstávají neodmyslitelnou součástí vzpomínek na dětství mnohých z nás. Proč jsme si je tolik oblíbili? A je šance, že se někdy vrátí na trh?
 

Vlnky se poprvé objevily v 60. letech 20. století, kdy začala jejich výroba v závodě Zora Olomouc. Byly to právě jejich jedinečný tvar a vynikající chuť, které z nich udělaly hit mezi českými sladkostmi. Oplatky byly k mání v několika příchutích, z nichž nejoblíbenější byly čokoládové a griliášové. A proč vlastně byly Vlnky tak oblíbené?

 • Výjimečná chuť: Jemné krémové náplně v kombinaci s křupavými oplatkami tvořily jednoduše neodolatelnou kombinaci.
 • Unikátní tvar: Speciální vlnkovitý tvar tyto oplatky odlišoval od jiných sušenek.
 • Nostalgická hodnota: Pro mnoho lidí byly Vlnky součástí dětství a vzpomínek na rodinná posezení u kávy či čaje.

Kde se vzal jedinečný tvar Vlnek?

Jedním z důvodů, proč byly Vlnky tak jedinečné, byly i zvláštní pečicí formy, které byly pro jejich výrobu nezbytné. Tyto formy byly vyrobeny speciálně pro Vlnky a nebylo možné je použít pro žádné jiné produkty. Tento fakt však přinesl i jeden zásadní problém – jakmile zájem o Vlnky poklesl, výroba se kvůli vysokým nákladům na toto speciální vybavení stala neudržitelnou.

Konec Vlnek v Čechách

V roce 2011 kvůli klesajícímu zájmu a vysokým nákladům výrobce Mondelez rozhodl o ukončení výroby. Tato zpráva zarmoutila mnoho milovníků těchto sladkostí, kteří na ně nedali dopustit. V roce 2015 dokonce vznikla petice za obnovu výroby, kterou podepsalo téměř 2500 příznivců Vlnek.

I přesto se však prozatím na trh nevrátily. Navzdory tomu, že se Vlnky už nevyrábějí, jejich popularita přetrvává. Lidé na ně často vzpomínají například na sociálních sítích a v internetových diskuzích. Dokazuje to i příspěvek obchodu Tesco připomínající Vlnky, který v roce 2017 získal přes 17 tisíc lajků. Někteří podnikavci se dříve dokonce pokoušeli prodávat poslední kusy Vlnek na online bazarech za mnohonásobek původní ceny.

Čeká Vlnky comeback?

  Vlnky se sice již více než deset let nevyrábějí, naděje ale umírá poslední. Společnost Mondelez uvedla, že se v současnosti zaměřuje spíše na nové trendy a sezónní výrobky, avšak retromarketing se v poslední době stává nepopiratelným trendem.

  Jak ukazují příklady jiných sladkostí balených do retro obalů, nostalgie má svou sílu a tak je možné, že se návratu těchto milovaných oplatek jednou dočkáme. Ať už se Vlnky někdy vrátí nebo ne, jejich místo v srdcích milovníků retro sladkostí je nezpochybnitelné. Připomínají nám totiž jednoduchost dětství a radost z maličkostí, které dokáží život osladit. A kdo ví? Možná jednou bude možné zavzpomínat na dětství s balením Vlnek v ruce.

  Zdroje: Aktuálně.cz, Deník.czPatriotmagazin.cz

  Skryt pre seznam

  Související články

  Autor: petra.badalec

  Apetit magazín

  KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

  KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

  Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...