0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč si na Nový rok dopřát čočku? Vyberte si jeden z našich receptů

čočková polévka
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Když se řekne Nový rok, většina z nás si vybaví novoroční procházku a oběd v podobě čočky. I když by se mohlo zdát, že jde pouze o starou pověru, raději bychom absenci čočky na novoroční tabuli neriskovali. Přece jenom se vyplatí, když si člověk „pojistí“ finanční pohodu na následující rok.

Tradice a zvyky se nevztahují jenom ke Štědrému dni, ale také k Novému roku. Naši předci byli v tomto ohledu poměrně kreativní, a dodržovali hned několik novoročních pravidel.

  • Hospodyňky se musely vzdát uklízení a praní, které podle pověry přináší na Nový rok smůlu a smrt do domu.
  • Pro všechny členy rodiny také platil zákaz zametání. V opačném případě by si totiž z domu vymetli štěstí.
  • A v neposlední řadě platilo několik zásad ohledně stravování. Pokud je člověk dodržel, mohl se těšit na rok plný štěstí a peněz. Říkáte si, že si spokojený rok také zasloužíte? Zkuste jít štěstí naproti a připravte novoroční oběd inspirovaný našimi předky. 

Novoroční oběd podle předků

I když by se mohlo zdát, že sestavit novoroční menu je hračka, opak je pravdou. Podle předků byste v tento den neměli servírovat drůbež, neboť by vám uletělo štěstí. Stejně tak se vyhněte rybím pokrmům, neboť s rybami by štěstí uplavalo.

  • Naopak výbornou volbou je čočka, která symbolizuje peníze a finanční pohodu. Pokud navíc čočku doplníte o vepřové maso, můžete se těšit na pohodový rok bez problémů. To je dáno tím, že prasátko je odnepaměti symbolem štěstí.
 

Nestárnoucí klasika

Tradice jsou sice důležité, avšak nejdůležitější je, aby vám novoroční menu chutnalo. Proto se nebojte s čočkou experimentovat a vytvořit pokrm, který bude lahodit vašim chuťovým pohárkům.

 

Čočka v moderním hávu

Nikde není psáno, že novoroční čočka musí být na kyselo. Naopak využijte toho, co nabízí dnešní kosmopolitní svět, a připravte netradiční čočku. Na výběr máte hned z několika možností.

Zdroj: Apetit

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč