Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Proč tak milujeme vůni kouře? Od pravěkého ohně k dnešnímu grilování na zahradě

pixabay-steak-8303237_1280.jpg
ZDROJ: Pixabay
sdílet:

Vůně a chuť kouře nás provázejí už od pravěku, kdy oheň znamenal nejen teplo, ale také přežití. Dnes patří především ke grilování a nabízejí nezapomenutelný zážitek. Proč jsou tak návykové? Objevte tajemství, které nás spojuje s dávnými časy...

Je pravděpodobné, že uzení bylo prvním způsobem konzervace potravin. Tepelná úprava surovin navíc podpořila vývoj člověka, který už nepotřeboval tolik času na trávení potravy. Měl tedy více času na jiné věci – například na vynalézání nástrojů pro efektivní způsob lovu.

Kouřová chuť: Jak vzniká a proč je tak oblíbená?

Kouřová chuť jako taková neexistuje – rozlišujeme pouze chuť slanou, sladkou, hořkou, kyselou, případně umami. Je to především zážitek spojený s čichem, který nás provází už tisíce let. Čich má navíc obrovský vliv na to, jak vnímáme jídlo – až 90 % toho, co považujeme za chuť, je ve skutečnosti vůně.

  • „O tom, jestli nám bude jídlo chutnat, rozhodují nejen naše chuťové pohárky. Až v 90 % je to vůně, dále pak struktura nebo vzhled konkrétního pokrmu. A právě vůně byla důležitá pro prehistorického člověka, který používal čich mnohem více než my,“ říká PhDr. Eva Ferrarová, Ph.D. (antropoložka jídla na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy).

Kouřová chuť vzniká při hoření dřeva, kdy se uvolňují aromatické sloučeniny, které pronikají do jídla. Tento proces nejen konzervoval maso, ale dodával mu také výraznou a hlubokou chuť, kterou dnes známe především z grilování. Když si dnes užíváme kouřové pokrmy, vyvoláváme si v paměti vzpomínky na oheň, přežití a společné jídlo.

Jaký druh dřeva je nejlepší?

Výběr dřeva při grilování nebo uzení zásadně ovlivňuje výslednou chuť jídla. Ovocná dřeva, jako je jabloň nebo třešeň, dodávají jemné a sladké tóny. Naproti tomu tvrdší dřeva, tedy dub nebo buk, vytvářejí robustní chuť, která se skvěle hodí k červenému masu. Výběr je na vás a záleží na druhu pokrmu i vašich osobních preferencích.

Vědecký pohled na kouřovou chuť

Kouřová chuť je komplexní smyslový zážitek, který zahrnuje jak čich, tak chuť. Za vnímání této chuti jsou zodpovědné chemické sloučeniny, jako jsou fenoly, karbonylové sloučeniny a kyseliny. Fenoly přidávají hořkou a kouřovou příchuť, zatímco karbonylové sloučeniny přispívají ke sladší až karamelizované chuti, kterou si často spojujeme s grilovanými pokrmy.

Tipy a triky na domácí kouřovou chuť

Pokud nemáte doma udírnu, kouřovou chuť můžete snadno přidat do pokrmů pomocí uzeného koření nebo udicích boxů na gril. Skvělou alternativou je také tekutý kouř, který přináší autentickou kouřovou chuť i do pečení nebo při přípravě omáček. S těmito jednoduchými triky si můžete vychutnat kouřové dobroty kdykoli.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín