Jsou malé, přesto dovedou proměnit vzhled domova. O čem je řeč? Přece o úchytkách. Ty pečlivě vybrané dodají místnosti jiskru a budou vás těšit s každým dotekem. V opačném případě mohou interiér rušit, zanedlouho ztrouchniví a pánské ruce je neuchopí. Jaký materiál a tvar zvolit podle místnosti? A proč se některým vyhnout, když dojde na kuchyňské skříňky?
Pozor na výpary i ostré hrany
Kam úchytky přijdou? Od umístění úchytek v bytě či domě se totiž odvíjí vše od materiálu až po vhodnou barvu úchytek. Zatímco v ložnici a obýváku se nemusíte omezovat, v koupelně byste nad těmi dřevěnými po pár měsících zaplakali. V místnostech, kde se udržuje vlhkost, vydrží nejdéle kovové, skleněné, plastové či porcelánové úchytky, které zvládnou i přímé pocákání vodou. S dřevěnými úchytkami buďte opatrní i u kuchyňských linek kvůli výparům a obzvlášť při nedostatečných možnostech odvětrávání. V suchých místnostech se naopak můžete rozšoupnout. Za „teplé“ dřevěné úchytky budete rádi tahat zejména v ložnici, kde přispějí k útulné atmosféře.
Ty porcelánové se starožitným kováním dokreslí obývák ve stylu provence. Kožené úchytky dodají osobitost pánským místnostem a skleněné špetku luxusu kdekoliv, kde nehrozí rozbití. V dětských pokojích se zase těší oblibě plastové varianty – o jednu starost s možnými úrazy méně. Úchytky lze vybírat i podle velikosti nábytku (větší madla pro skříně, menší pro šuplíky atd.) či dalších doplňcích. Máte v ložnici zlaté kovové kliky? Slaďte s nimi i úchytky. Volte vždy jeden typ pro všechen nábytek v místnosti. Prostor bude vypadat čistě a harmonicky.
Klasická „céčka“, nebo ozdobné knopky? Myslete na pány i údržbu
Tvar – jedna z nejdůležitějších záležitostí při výběru úchytek a zdaleka ne pouze estetická. Nábytkové úchytky mohou opisovat různé tvary a některé dokonce žádný (zápustné řešení). Klasické vystouplé úchytky se k šuplíku nebo skříňce připevňují šroubky a jejich výhodou je tak možnost zavěšení utěrky či hadříku. Vzdálenost od základové plochy je zásadní i tehdy, pokud je v domácnosti přítomen muž – pánské prsty vyžadují k uchopení madla více prostoru. U klasických úchytek můžete experimentovat s tvary – od populárních céčkových madel po pravoúhlá „téčka“. Oba typy sluší řadě interiérových stylů, snadno se montují a seženete je v pestré škále roztečí.
Bude klasické madlo na skříňce příliš svítit? Zvolte decentnější řešení ve formě knopek – vystouplých „bodů“, za které dvířka otevřete. Montáž je i tady jednoduchá – jedna knopka, jeden šroub. Tento úchytkový systém plní spíše dekorativní funkci kvůli malé velikosti a jednošroubovému upevnění a těžkým šuplíkům příliš nesvědčí, zato se můžete vyřádit esteticky. Květinové, zvířecí či viktoriánsky zdobené? Porcelánové, kovové či plastové do dětského pokoje? I na malé ploše si užijete maximum zábavy.
Obrovské možnosti však moderní úchytkové systémy přináší i na poli minimalismu. Moderní madla splývají s pozadím, vystupují z horního okraje šuplíků (úchytkové lišty) nebo mizí ve skříňkách (zápustné úchytky). Zanechají za sebou čistý, plochý exteriér, který si užijete v ložnici i obýváku. Do kuchyní se nedoporučují kvůli obtížnějšímu čištění v záhybech. To už pak raději volte bezúchytkový systém. Ťuknout loktem a otevřít. Šuplík tak zůstane čistoskvoucí i s dlaněmi od těsta.
Dokonalé úchytky seženete pro každý interiérový styl, od dekorativního rustikálního po gentlemanské koutky. Vyberte si ty, co nejlépe padnou do oka (a rukou). Všechny typy úchytek najdete ve vyhledávači nábytku FAVI.
Povrchové úpravy kovových úchytek
Vsadili jste na praktičnost a odolnost kovových úchytek? Teď už zbývá zařídit to příjemnější – povrchovou úpravu nebo zkrátka to, jak budou úchytky vypadat. V základu se kovové úchytky nejčastěji dělí na zinkové a hliníkové. Obě varianty nabízí celou škálu dokončení, díky kterým budou lesklé, matné, broušené či lakované. Bude-li na úchytky dopadat slunce, volte broušenou variantu – otisky prstů na nich nejsou tolik vidět.